עזרה:דף משתמש

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מדיניות ויקיטקסט

ויקיטקסט מספקת דפי משתמש כדי לסייע לתקשורת בין החברים בפרוייקט. אם שם המשתמש שלך הוא, למשל, ישראל ישראלי:

מה אני יכול לכתוב בדף המשתמש שלי?[עריכה]

דף המשתמש הוא מקום מצויין לספר על עצמכם: מהם תחומי העניין והידע שלכם, אזור (וארץ) המגורים, שמכם האמיתי, אתרים אחרים שבהם אתם פעילים, וכן הלאה. תוכלו לכלול דרכים לתקשורת (כתובת דואר אלקטרוני, מספר ICQ). מובן מאליו שאינכם מחוייבים לחשוף אף אחד מפרטים אלה - תוכלו לאזן בין הקלת שיתוף הפעולה עמכם לבין שמירה על פרטיותכם, באיזו דרך שתבחרו.

בויקיטקסט קיימות תיבות משתמש, שבהן אפשר להעזר כדי להציג את המשתמש ואת תחומי העניין שלו מזוויות נוספות. תוכלו לאסוף ציטוטים שמצאו חן בעיניכם, תמונות או ערכים שאתם מחבבים במיוחד, וכל דבר נוסף שעולה על דעתכם.

אפשר להעזר בדף המשתמש כדי לארגן את פעילותכם בויקיטקסט: הדף יכול להכיל "רשימת מטלות", דפים עליהם אתם עובדים, מזכרים, קישורים שימושיים וכדומה. רבים נוהגים לשמור בדף המשתמש רשימה של הערכים שכתבו. דף המשתמש, או דפי המשנה שלו, הם גם מקום טוב להתאמן בכתיבת ויקי (ארגז חול פרטי). אם, נאמר, תצאו לחופשה ומכיוון שכך לא תוכלו לערוך בוויקיטקסט, תוכלו להשאיר הודעה על כך בדף המשתמש, כדי ליידע את שאר העורכים.

דף המשתמש הוא המקום המתאים להציג את משנתכם הויקיטקסטית: מדוע אתם כותבים כאן? מהי לדעתכם הדרך הנכונה של ויקיטקסט? אילו דברים יכולים לדעתכם לקדם את המפעל הזה? אולי תרצו להציע תכניות עתידיות, או את דעתכם על ערכים ונהלים שאתם חושבים שיש לשנות.

יש להמנע מעריכת דפי משתמש של עורכים אחרים ללא רשותם. דף המשתמש נתפס כשטח פרטי, ואין לערוך דף של משתמש אחר ללא בקשה מפורשת. כדי ליצור קשר עם משתמשים אחרים, העזרו בדף השיחה שלהם. במקרים חריגים, עשויים המפעילים לערוך ואף למחוק דפי משתמש שיש בהם תוכן לא ראוי (כמפורט בהמשך דף זה).

מה אני יכול לכתוב בדף השיחה שלי?[עריכה]

דף השיחה שלך נועד לכך שמשתמשים אחרים יוכלו לדון עמך בנושאים הקשורים לוויקיטקסט. אם דף השיחה שלך התקרב לגודל של 32K, אתה יכול למחוק, לארכב או לתמצת דיונים ישנים, ככל העולה על רוחך. עם זאת, עדיף להימנע ממחיקת דיונים, ולו בשל כך שהם מהווים תיעוד של פעולותיך - מחיקתם רק תגרום לאנשים לחזור על אותה הביקורת, תגרום לך להראות כמי שאינו מתייחס אליה ואף עלולה להתפרש ע"י עורכים מסוימים כמעליבה למדי.

באופן כללי, תרומותך לדף השיחה שלך אמורות להיות תגובה להערותיהם של ועורכים אחרים. המנעו מתכנים שמקומם בדף המשתמש.

יש להימנע מדיונים ארוכים הנוגעים לערכים ספיציפיים - יש לנהל דיונים שכאלה בדף השיחה המתאים. המטרה היא שכל הדיונים בנושא מסוים יתקיימו במקום אחד, ולא יהיו מפוזרים על פני דפים רבים.

מה באשר לדפי משנה?[עריכה]

אם אתם זקוקים לדפים נוספים, אתם יכולים ליצור דפי משנה. אתם יכולים לכתוב בהם את כל מה שאתם יכולים לכתוב בדפי השיחה והמשתמש שלכם, פחות או יותר.

דוגמאות:

 • דפים תחת עבודה, עד שניתן לשחררם.
 • דפי ארכיון של דף השיחה.
 • ניסויים; כדי לבחון תבנית, הפכו אותה לדף משנה.

ממה עלי להמנע?[עריכה]

באופן כללי, עליכם להמנע מתוכן שאינו קשור לוויקיטקסט. לדוגמא:

 • בלוג שאינו קשור לפעילותכם בוויקיטקסט.
 • דיונים שאינם קשורים לוויקיטקסט.
 • מידע רב מדי על עצמכם (יותר ממספר עמודים).
 • שימוש במילים בוטות או בשפה לא הולמת.
 • משחקים, משחקי תפקידים למיניהם, ושאר מיני דברים ששייכים לתחום ה"בידור" יותר מאשר ל"מאגר מידע", בייחוד כאשר הם כוללים אנשים שאינם משתתפים פעילים בפרוייקט.
 • יצירת קשר עם אנשים שאינם חלק מן הפרויקט.

שירותי אחסון לאתרים פרטיים, בלוגים ודואר אלקטרוני זולים וחינמיים הינם נפוצים ביותר, והם מהווים תחליף טוב לתוכן שאינו קשור לוויקיטקסט.

מכיוון שדף המשתמש הוא שטח פרטי האסור (באופן כללי) בעריכה על משתמשים אחרים, חשוב להקפיד בו על כתיבה הוגנת.

 • אל תציגו תוכן פוגעני, מעליב או תוקפני כלפי מגזרים או פרטים באוכלוסיה.
 • אל תציגו תוכן הפוגע ברוח השיתופית ויחסי הרעות המכובדים הקיימים בין חברי הקהילה.
 • אל תפריזו במתיחת ביקורת כלפי משתמשים אחרים. דף המשתמש, שבו רק אתם יכולים לכתוב, אינו המקום ללבן בו חילוקי דעות.

גם פעילויות הקשורות לבניית הקהילה שאופיין אינו "ויקיטקסטי" (או במילים אחרות: אינו שייך כל כך למאגר מידע) באופן ישיר מתקבלות בסלחנות, במיוחד כאשר הן נערכות בידי עורכים מסורים עם היסטוריית עריכות מכובדת. פעילויות שכאלה מסייעות לנו לבנות את הקהילה, מה שעוזר לבנות את ויקיטקסט.

הפיכת דף המשתמש שלך להפנייה לדף אחר מפריעה לפנות אליך באופן שגרתי, ורצוי להמנע ממנה. היוצא מן הכלל, כמובן, הוא הפניית דף המשתמש מהחשבון הישן שלך לחשבון החדש.

בעלות ועריכת דפים במתחם המשתמשים[עריכה]

באופן מסורתי, ויקיטקסט מציעה חופש פעולה רחב למשתמשים כדי שיארגנו את מרחב המשתמש שלהם ככל העולה על רוחם. אך למרות זאת, הדפים הללו עדיין שייכים לקהילה:

 • תרומות, כמו גם תמונות, חייבות להיות תחת רשיון ה־GFDL וה-cc-by-sa, כמו הערכים (ראו ויקיטקסט:זכויות יוצרים).
 • באופן עקרוני, משתמשים אחרים יכולים לערוך את דפים במרחב המשתמשים.
 • כללי ההתנהגות בין חברי הקהילה, וביניהם גם התקפות אישיות, תקפים לגבי דפים במרחב המשתמשים בדיוק כמו בכל מקום אחר.
 • במקרים מסוימים, חומר שאינו מקדם את מטרותיה של ויקיטקסט יוסר מדף המשתמש (ראו למטה).

ככלל, אם יש לכם חומר שאינכם רוצים שאחרים יערכו, או שאינו מתאים לוויקיטקסט בדרך כלשהי, אנא פרסמו אותו באתר אינטרנט פרטי. שירותי אחסון רבים מציעים אפשרות זו בחינם.

שימוש בהגנה בדפי משתמש[עריכה]

כמו ערכים, דפי משתמש הופכים לעיתים למטרה מצדם של משחיתים, ובמקרים נדירים מאוד, גם לנושאים למלחמת עריכה. כאשר מלחמות עריכה או השחתות אינן נפסקות, יש לחסום את הדף מעריכה.

השחתות של דף משתמש קורות בעיקר למפעילי מערכת, בעת שהם מנסים לטפל במשחיתים. מפעילים רשאים להגן על דפי המשתמש שלהם כשיש בכך צורך, והם רשאים לערוך דפים מוגנים במרחב המשתמשים. במקרים הנדירים בהם מושחתים דפי משתמש של עורכים שאינם מפעילים, יבקש המשתמש ממפעיל שיגן עבורו על הדף, עד אשר תחלוף הסערה.

השחתת דפי שיחת משתמש היא תופעה נפוצה פחות. בדרך כלל שחזור יספיק. חסימה יכולה לעזור במקרה של השחתה חוזרת ונשנית. במקרים נדירים, ניתן להשתמש בהגנה, אך יש לראות בכך אפשרות אחרונה, בהתחשב בחשיבות דפי השיחה לפרוייקט.

יש לנסות ולבטל את ההגנות על דפי המשתמשים מהר ככל האפשר.

במקרים מסוימים, ננעלים דפי משתמש באופן קבוע. לרוב, נעילה שכזו מופעלת על דפי משתמש של טרולים, בשל החדרת מידע הרסני לוויקיטקסט (הטעיית מנועי חיפוש, הפצת דיבה, קריאה לביצוע פשע וכדומה).

משתמש רשאי לבקש הגנה על דפי המשתמש שלו (ולא על דפי השיחה), אולם דבר זה איננו מומלץ.

מחיקה[עריכה]

הפרה של כללי ויקיטקסט, במיוחד של כללי "מה ויקיטקסט איננו" עשויה להביא למחיקת דפים במרחב המשתמש שלכם, כולל דף המשתמש הראשי שלכם; יש לשים לב כי מדיניות נקודת מבט נייטרלית איננה חלה על דפי משתמש. מחיקה בשל הפרת נהלי ויקיפדיה תתבצע על פי הצבעת מחיקה והשגות על המחיקה יהיו לפי הנוהל המפורט בדף הנ"ל. כמו בכל מחיקה בעקבות הצבעה ניסיונות חוזרים ונשנים להכנסת תוכן שנפסל עלול להביא לחסימתכם.

לאיזה מידע נוסף ניתן לגשת דרך דף המשתמש שלי?[עריכה]

בנוסף למידע הרגיל הנגיש מדף המשתמש, כמו היסטוריית השינויים, שיחה וכד', משתמשים אחרים בוויקיטקסט יכולים ללחוץ על "תרומות המשתמש" בצד ימין למטה, כדי לראות את השינויים שביצעת לאורך הזמן.

משתמשים שמבקרים בדף המשתמש שלך יכולים ללחוץ גם על "שלח דואר-אלקטרוני למשתמש זה" במידה והזנת כתובת דואר אלקטרוני בדף ההעדפות שלך.

שינוי שם משתמש[עריכה]

בוויקיטקסט קיימת הרחבה של מדיה-ויקי שנכתבה ע"י Ævar Arnfjörð Bjarmason המאפשרת להחליף שם משתמש בתנאי שהעורך לא צבר יותר מ-20,000 פעולות במערכת (עריכות, מחיקות, העברות וכדומה).

החלפת שם המשתמש היא למעשה שינוי הקישור בין השם לבין המזהה הפנימי, כך שבכל ההופעות של שם המשתמש בהצגת "גרסאות קודמות" מוצג השם החדש. החלפת שם המשתמש איננה מחליפה את הכיתוב בחתימות בדפי שיחה. פעולה זו אינה גורמת להעברה של דף המשתמש ודף השיחה לשם המשתמש החדש, ועל המשתמש לעשות זאת בעצמו (ואם רצונו בכך - לסמן את הדפים הישנים למחיקה). הפעולה נרשמת ביומן.

רק ביורוקרט יכול לבצע פעולה זו, ולכן יש לפנות לבירוקרט הוויקיטקסט על מנת להחליף את שם המשתמש.

ראו גם[עריכה]