ויקיטקסט:מדיניות החסימה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מדיניות ויקיטקסט

ויקיטקסט היא אמנם ספריה חופשית (ראה גם: ויקיטקסט:מהו ויקיטקסט?), אולם לעיתים נוצר צורך לחסום יכולת עריכה של משתמש מסוים כדי שלא לאפשר לו להזיק לויקיטקסט. חסימה היא צעד הגנתי, שאותו מסוגלים לבצע רק מפעילי מערכת. דף זה מפרט את מדיניות החסימה.

החסימות מתחלקות לשתי קטגוריות "רגילה" ו"מיוחדת" לפי הקריטריונים ששימשו לחסימה. ההבדל בין הקטגוריות הוא בנוהל של הפעלת החסימה.

חסימה "רגילה"[עריכה]

חסימה רגילה היא חסימה העונה על הקריטריונים הבאים:

 • החסימה נמשכת פחות משלושה ימים.
 • נגרמת כתוצאה מאחד או יותר מהמקרים הבאים:
 • החסימה היא של ויקיעורך רגיל או אנונימי (מבחינה טכנית חסימה של מפעיל מערכת בעייתית יותר בשל הצורך לבטל קודם את הרשאת המפעיל).
 • מפעיל המערכת החוסם איננו נמצא בוויכוח ענייני עם המשתמש על תוכנו של הערך. אם ניתן להסתפק בנעילה זמנית של ערך אחד כדי לפתור את הבעיה, יש להעדיף דרך זו על חסימת המשתמש. הגבלות אלה לא יחולו כאשר המפעיל מזהה התנהגות טרולית.

בכל המקרים הנ"ל רשאי מפעיל מערכת לחסום את המשתמש לאחר אזהרה. במקרה של משתמש העוסק בהשחתה שיטתית של דפים ניתן לחסום אותו ללא אזהרה, תוך ציון סיבה זו בהודעת החסימה.

בנוסף רשאי מפעיל המערכת לחסום את עצמו (לכל תקופת זמן) או משתמש שביקש ממנו בפירוש את חסימתו (עד לתקופה של חודש).

חסימה "מיוחדת"[עריכה]

כל החסימות שאינן רגילות נחשבות כמיוחדות. בדרך כלל חסימה מסוג כזה, תעורר בעיות ולכן הנוהל הוא מעט יותר ארוך:

 1. אזהרת המשתמש.
 2. פניה למפעיל מערכת נוסף שיבדוק את הבקשה.
 3. אם המפעיל הנוסף מסכים, ניתן יהיה לחסום את המשתמש (אם מקור הבקשה בויכוח בין המפעיל המבקש והמשתמש, על המפעיל השני לחסום את המשתמש).
 4. במקרה של חריגה מהזמן האמור לגבי חסימה רגילה יש לציין זאת בדף השיחה של המשתמש החסום.

חסימה ארוכה של משתמש ותיק[עריכה]

במקרה של חסימה ארוכה (חסימה לתקופה של יותר משבועיים) של משתמש ותיק (משתמש בעל ותק של שלושה חודשים לפחות, שערך 1000 עריכות או יותר, ומעולם לא הוכרז כ"טרול"), תתכן הצבעה לצורך קציבת משך החסימה.

 1. לאחר הפעלת חסימה ארוכה כנגד משתמש ותיק, יכול לתבוע כל משתמש (שאינו חסום) עריכת הצבעה בעניינו.
 2. המשתמש שנחסם ישאר חסום במהלך ההצבעה.
 3. ההצבעה תמשך שלושה ימים מרגע שנפתחה.
 4. מי שפתח בהצבעה יסביר באופן תמציתי והוגן מדוע הוחלט על החסימה, ויצרף קישורים מתאימים לעילת החסימה ולדיונים שכבר נערכו.
 5. בהצבעה ניתן יהיה להציע זמני חסימה שונים (החל ב"שחרור מיידי" וכלה ב"חסימה לצמיתות").
 6. זכות הצבעה נתונה למי שמחזיק ביכולת חסימה. הדיון פתוח לכל משתמש רשום.
 7. זמן החסימה יקבע לפי החציון של דעות המצביעים. אם לא היו מצביעים, תשאר החסימה המקורית על כנה.
 8. זמן החסימה יחושב מאירוע החסימה המקורי.
 9. תחולה: הכללים החדשים יחולו רק על חסימות שיבוצעו לאחר קבלתם.

הערה טכנית לגבי חישוב החציון: במקרה של מספר מצביעים זוגי, הזמן יחושב כממוצע של שתי ההצעות האמצעיות. במקרה של חישוב ממוצע בין חסימה לזמן קצוב וחסימה לצמיתות, תראה חסימה לצמיתות כאילו היא חסימה לשלוש שנים, או לזמן הקצוב בהצעה השניה, הזמן הארוך מבין השתיים.

חסימה אוטומטית[עריכה]

משתמש רשום שנחסם, ואח"כ מנסה לבצע עריכה, כתובת ה-IP שלו אוטומטית נחסמת ל-24 שעות, אלא אם כן זמן החסימה של המשתמש אמור להסתיים לפני כן. חסימות אלו לא נרשמות ביומן החסימות, אך הן רשומות ברשימת משתמשים חסומים בצורה הבאה:

 • 16:21, 21 מרץ 2006 Odedee (שיחה) חסם את "#5057" (פג 16:21, 22 מרץ 2006) (נחסמת באופן אוטומטי משום שאתה חולק את כתובת ה-IP שלך עם "Nigger". הנימוק לחסימה: "שם פוגעני".)

לאחר שכתובת ה-IP נחסמה, ניתן לשחרר אותו ללא קשר למשתמש שבעקבותיו נחסם הכתובת, או שאפשר לשחרר את המשתמש בלי לשחרר את הכתובת.

הערה לגבי חסימת כתובת IP[עריכה]

חסימת כתובת IP לזמן ממושך אינה רצויה שכן היא עלולה למנוע ממשתמשים אחרים, שאינם קשורים למשתמש החסום, לבצע פעולות עריכה בוויקיטקסט. לפיכך רצוי שחסימה כזו לא תימשך יותר מ-24 שעות. במקרים בהם ההשחתה מתבצעת ממחשב של אוניברסיטה מוטב לחסום לשעה או לשעתיים בלבד, שכן מחשבים אלו משותפים.

עם זאת, יש כתובות IP שיש להגיב על השחתה מהן בחסימה לזמן לא מוגבל. אלו כתובות אנונימיות שאינן מזוהות עם ספק אינטרנט או עם חברה. למעשה, מדיניות ויקיטקסט היא להשתדל לחסום כתובות כאלו מראש, אף אם לא בוצעו מהן השחתות. [1]. כלי שמאפשר לבחון האם כתובת IP היא מזוהה או לא נמצא כאן.