ויקיטקסט:אודות

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
ויקיטקסט - מידע כללי

ברוכים הבאים לוויקיטקסט – הספריה החופשית!

ויקיטקסט הוא מיזם רב־לשוני ליצירת מאגר טקסטים חופשי. כולם יכולים לתרום להקלדתם, הגהתם, עריכתם, וההדרתם של הטקסטים במאגר זה. ויקיטקסט העברי נועד להכיל טקסטים שיצאו לאור בעברית, וכן תרגומים לעברית משפות זרות.

Wikisource הרב־לשוני החל לפעול בסוף שנת 2003.

ויקיטקסט העברי החל דרכו ב-2 באוגוסט 2004, ט"ו באב תשס"ד, וכיום יש בו 243,085 ערכים.

ויקיטקסט הוא אחד ממיזמי קרן ויקימדיה, שמפעילה גם את ויקיפדיה העברית, האנציקלופדיה החופשית. מותר להעלות לכאן אך ורק מקורות וטקסטים שאין לגביהם בעיה של הפרת זכויות יוצרים וניתנים לשימוש חופשי. כל התוכן בויקיטקסט מוגש בכפוף לרשיון זכויות היוצרים Creative Commons.

אף שוויקיטקסט פתוחה לכל כותב, מטרתה היא להיצמד לסטנדרטים מחמירים של אמינות ונאמנות למקור בשילוב עם עריכה בסטנדרטים מודרנים. ואכן, מספר רב של גולשים מבקרים את אשר כתוב בה, משנים או מעירים. גם אתם - אם איתרתם מקום שבו לדעתכם ויקיטקסט איננה עומדת בסטנדרטים הראויים, שפרו אותה!

איך הרעיון הוויקיטקסטי עובד?[עריכה]

מבקרים באתר בוודאי תוהים הכיצד ייתכן שמידע שנערך ללא הרף על ידי אנשים כה רבים יכול להיות יותר מאשר גיבוב של שטויות. ובכן התשובה היא פשוטה:

קל מאוד להוסיף ולשנות מידע בוויקיטקסט אבל גם קל לבטל שינויים שנעשו ו-"לחזור אחורה". לכן אם יוכנס לוויקיטקסט (בזדון או בשוגג) מידע שאינו נכון, עד מהרה יהיה מי שישים לב לכך ויתקן את המעוות. לעומת זאת, אם הוסף מידע נכון, או שופרה מהימנותו של מידע קיים, הסיכוי שיהיה מי שירצה לשנות את התוספות החדשות קטן הרבה יותר. כתוצאה מכך המידע שבוויקיטקסט הולך ומשתפר עם הזמן.

ראו גם[עריכה]