לדלג לתוכן

ויקיטקסט:התמודדות עם טרולים

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

קיצור דרך: וק:טרול

טרולים באינטרנט הם אנשים המחבלים באתרי תוכן. גם ויקיטקסט מותקף לעתים על ידי טרולים, וחשוב לגבש מדיניות אחידה באשר לדרכי ההתמודדות עמם.

מיהם הטרולים?[עריכה]

טרולים מחבלים באתרי תוכן בשיטות שונות. בפורומים מתרכזים הטרולים בחרחור ריב ומדון. בוויקיטקסט הדבר מתבטא בהכנסת תוכן שגוי, שנוי במחלוקת, מתלהם או סתם מעצבן. ההתמודדות עם הטרולים קשה ואף כפוית טובה, בפרט בסגנון הפתוח והחופשי שבו מתנהל ויקיטקסט.

אף שמשחיתים יש לא מעט, הרי הטרולים נדירים בוויקיטקסט. מאפיין מובהק של טרולים הוא נחישותם: טרולים מנסים שוב ושוב להשחית את ויקיטקסט, בעוד המשחיתים המצויים נעלמים לאחר ניסיונות מעטים. מובן מכך שמשחיתים יוכרזו כטרולים רק לאחר שקיבלו אזהרה ברורה שהתנהגותם אינה רצויה. כיוון שפעולתם של טרולים נמשכת זמן רב, סביר שתיווצר הסכמה בין ויקיעורכים אחדים על עובדת היותם טרולים. בכל מקרה אין להכריז עצמאית על היותו של משתמש מסוים טרול או על היותה של משתמשת מסוימת טרולית. להכרזה כזו יש משמעות מרחיקת לכת, ולכן רק הקהילה רשאית לצאת בהחלטה כזאת.

למה הם עושים את זה?[עריכה]

טרולים לא מגיעים לאתרי תוכן כדי לתרום להם תרומה חיובית. מטרתם היא ליצור אינטראקציה עם חברי הקהילה בדרך של ריב ומדון. הם משיגים זאת על ידי הפרובוקטיביות שבעריכותיהם לשיח הכללי. טרול מסוים שתקף את ויקיטקסט מדי פעם השתמש בטכניקות של סקספלוייטיישן כדי להתריס נגד חברי הקהילה. כל אותן תגובות זועמות שהטרולים מצליחים לחלץ מחברי הקהילה הן הדלק שמניע אותם. פסיכולוגים עשויים לטעון שההתנהגות הטרולית היא תחליף להתנהגות חברתית נורמטיבית של אנשים שאינם מסוגלים לאינטראקציה חברתית נורמלית, אבל אנו נסתפק בהגדרה האומרת ש"טרולים לא יודעים לשחק עם אחרים כראוי".

אז מה אפשר לעשות?[עריכה]

חסימת טרולים עקשנים במיוחד לא תמיד עובדת, שכן הם יכולים להשתמש בשירותים שונים כדי להחליף כתובת IP, או לחלופין לפתוח חשבון משתמש אחר חשבון משתמש וכך הלאה. טרולים מתוחכמים גם ייצרו מספר ערכים לגיטימיים כדי לטעון שאינם טרולים, ואז יאחזו בהם כתירוץ כמו טובע בקש.

אל תאכילו את הטרול

ההנחה היא שהדרך הטובה להתמודד עם טרולים היא מדיניות של "אין דיאלוג". ברגע שמתברר שמדובר בטרול או טרולית אין לפתוח בדיאלוג עמם, לעודדם לשפר דרכיהם, או לכתוב להם תגובות נזעמות. לכן אין טעם להיכנס למלחמת עריכה עם טרולים ולמחוק כל ערך שהכניסו דקה לאחר שהוסף, כי סביר להניח שאותם טרולים עדיין בסביבה ויבחינו שהערך שלהם נמחק, ומיד יעלו אותו לאתר שוב. על כן, עדיף להמתין שעה-שעתיים כדי שהם יאבדו עניין (שכן כבר קבענו שהם בעצם מחכים לאותה "אינטראקציה" - מחיקת הערך, רק כדי לשאול בדף השיחה או במזנון "למה מחקתם? אתם דיקטטורים!") ורק אז למחוק את העריכות שלהם. את השחזור רצוי להשאיר למפעילי מערכת שיכולים לשחזר את העריכות בלי שהן (והשחזורים) יופיעו בדף השינויים האחרונים. בדרך פעולה כזו אנו משיגים שתי מטרות: ראשית, הטרולים לא זוכים באותה תשומת לב שממנה הם ניזונים; שנית, נחסך זמנם של הוויקיעורכים, שלא מבזבזים את זמנם על מלחמת עריכה.

כדי לעקוב אחר עריכות טרולים בזמן אמת, ישנם ויקיעורכים הנוהגים לרשום בדף המשתמש שלהם רשימה של כל הערכים שהטרולים הכניסו, ולחזור אליה לאחר מספר שעות כדי לטפל במחיקת הערכים.

מתי בכל זאת יש לנקוט פעולה מיידית?[עריכה]

דרך הפעולה לעיל תקפה במקרה של הוספת ערכים שאינה בולטת מדי. אם הוסיף הטרול ערך, למשל, על כוכבת פורנו בניגוד למדיניות של ויקיטקסט העברי, הרי שהסיכוי שמשתמש מן היישוב ייתקל בה במקרה תוך שעה-שעתיים הוא נמוך. ההצעה לעיל אינה תקפה במקרים של השחתה נראית לעין. בעבר, בוויקיפדיה, היה מקרה שבו טרול החליף את התמונה של הערך המומלץ בתמונה פורנוגרפית. במקרה כזה אין ברירה אלא לטפל מיידית בהשחתה, גם במחיר של מלחמת עריכה, ולהשתמש בכל הכלים העומדים לרשות הוויקיעורכים ומפעילי המערכת.

מה עושים עם עריכות לגיטימיות של טרולים?[עריכה]

גם שעון עומד מראה את השעה הנכונה פעמיים ביום וגם טרולים עשויים לתרום עריכה לגיטימית לוויקיטקסט. לעתים, על מנת להתקבל לאתר הנתון להתקפתם, טרולים כותבים דברים לגיטימיים. לדוגמה בוויקיטקסט, טרולים עשויים לכתוב ערך לגיטימי על ראש השנה. הרי ברור שערך על ראש השנה נחוץ, אך יחד עם זאת, מטעמים עקרוניים, אין לקבל את עריכתם ויש לשכתב מהיסוד את הערך שכתבו - ברגע שיסתלקו, כי הנזק שבקבלתו עולה לאין שיעור על התועלת. לכן, הערך קודם כול יימחק או ישוחזר, ורק אז ניתן יהיה להעלות את העריכה.

ערכים גבוליים[עריכה]

לעתים הטרולים מעלים ערך גבולי, שחלק מהוויקיעורכים סבורים שיש לו מקום בוויקיטקסט. במקרה כזה אפשר לנסות ולהוציא את העוקץ מעריכתם של הטרולים על ידי כתיבה נייטרלית ויבשה של הערך, שתגמד את הפרובוקטיביות שבו, מה שעשוי אף הוא להקטין את עניינם של הטרולים בערך כהתרסה.

ראו גם[עריכה]