ביאור:שני חיי בני לוי

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.תגובה ל: ביאור:שמות ו שנכתבה ב18:33:01  11.04.2005

בשמות ו טז-כח מתוארת השושלת של שבט לוי, ובכל דור מצויין מספר:

  • וְאֵלֶּה שְׁמוֹת בְּנֵי-לֵוִי לְתֹלְדֹתָם - גֵּרְשׁוֹן וּקְהָת וּמְרָרִי; וּשְׁנֵי חַיֵּי לֵוִי - שֶׁבַע וּשְׁלֹשִׁים וּמְאַת שָׁנָה...
  • וּבְנֵי קְהָת - עַמְרָם וְיִצְהָר וְחֶבְרוֹן וְעֻזִּיאֵל; וּשְׁנֵי חַיֵּי קְהָת - שָׁלֹשׁ וּשְׁלֹשִׁים וּמְאַת שָׁנָה. ..
  • וַיִּקַּח עַמְרָם אֶת-יוֹכֶבֶד דֹּדָתוֹ לוֹ לְאִשָּׁה, וַתֵּלֶד לוֹ אֶת-אַהֲרֹן וְאֶת-מֹשֶׁה; וּשְׁנֵי חַיֵּי עַמְרָם - שֶׁבַע וּשְׁלֹשִׁים וּמְאַת שָׁנָה...

הביטוי "שני חיי..." מציין גיל:

  • בחלק מהמקומות הוא מציין את גילו של האדם במותו (בראשית כג א): "ויהיו חיי שרה מאה שנה ועשרים שנה ושבע שנים שני חיי שרה"),
  •   ובחלק מהמקומות הוא מציין את גילו של האדם בזמן ההתרחשות המתוארת בפסוק (בראשית מז ח): "ויאמר פרעה אל יעקב: כמה ימי שני חייך ? ויאמר יעקב אל פרעה: ימי שני מגורי שלשים ומאת שנה, מעט ורעים היו ימי שני חיי ולא השיגו את ימי שני חיי אבתי בימי מגוריהם").

לפי זה, יש שתי דרכים לפרש את המספרים שנזכרו בשמות ו:

  • ייתכן שהם מציינים את גילו של האדם במותו (לוי נפטר בגיל 137, קהת נפטר בגיל 133, עמרם נפטר בגיל 137);
  • וייתכן שהם מציינים את גילו של האדם בזמן ההתרחשות המתוארת בפסוק - בזמן שהוליד את ילדיו (לוי הוליד בגיל 137, קהת הוליד בגיל 133, עמרם הוליד בגיל 137).

הפירוש המקובל הוא הפירוש הראשון, ורש"י הסביר מדוע נכתב גילו של לוי במותו: " "למה נמנו שנותיו של לוי? - להודיע כמה ימי השעבוד, שכל זמן שאחד מן השבטים קיים לא היה שעבוד, שנאמר (שמות א ו) וימת יוסף וכל אחיו, ואחר כך (שם ח) ויקם מלך חדש; ולוי האריך ימים על כולם" ".

אולם, ברשימות היוחסין שהופיעו לפני כן בתורה ( בספר בראשית ), תמיד נזכר הגיל שבו הוליד כל דור את הדור הבא, כדי שיהיה אפשר לסכם את המספרים ולחשב את מספר השנים הכולל. לפי זה, הגיוני יותר שגם הגיל שנזכר בשמות ו הוא הגיל שבו הוליד כל דור את הדור הבא, והוא נכתב כדי שנוכל לחשב מתי נולד כל דור (ע"ע תאריכים בגלות מצרים ).

אמנם, לכל אדם היו כמה ילדים, ונראה שהגיל שנזכר בשמות ו הוא הגיל שבו הוא סיים להוליד את ילדיו.

לפי זה, גרשון קהת ומררי שנזכרו כאן אינם אותם שנזכרו בבראשית מו, אלא אחרים שנקראו על שמם, כפי שמצאנו בבני דוד .

נספח - פירושים נוספים

על-פי שד"ל , היו דורות נוספים בין לוי לקהת ובין קהת לבניו, שלא נזכרו בכתוב; לפי זה, אין כל אפשרות לדעת מתי כל אחד מהם נולד או נפטר, ואין כל משמעות למספרים שנזכרו בפרק, ולכן אפשרות זו אינה סבירה.

אפשר לפרש, שמספרי השנים שכתובים כאן הם שנות החיים שחיו לוי ובניו לאחר פטירת אביהם. בספר בראשית נאמר שיעקב נפטר "בשנת 17" לירידה, ולפי זה - לוי נפטר "בשנת 154" לירידה, קהת נפטר בשנת  "287 לירידה" , ועמרם נפטר בשנת "424 לירידה" (ייתכן שקהת נולד לפני הירידה למצרים, אך המספר 133 הוא מספר השנים שחי לאחר פטירת לוי אביו). אך כפי שהסברנו, הביטוי "שני חיי..." מציין את גילו של האדם, ולכן אפשרות זו אינה סבירה.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2005-04-21.

תגובות[עריכה]

מאת: ארנון

לא מבין מה יש לדון בשנות חיים של אדם כל שהוא מהמנויים אצלך? אינפורמציה שלא מעלה ולא מורידה כלום לתוכן הענין. ואם רשי מוצא חשיבות בשנות חייו של לוי, אז מה זה אומר ביחס לשיעבוד? האם היה 400, 430 או 210? ומהסברו יוצא שהם היו במצרים יותר מ-400 שנה, שבחלקן ללא שיעבוד. אך מרוב מספרים אין תשובה כמה היו במצרים. גילו של משה היה 120 ע"מ להראות כי זה בהתאם לנאמר בבראשית "והיו ימיו 120 שנה" לדידי 120 שנה זה כמו 120 ימים שהיה בהר והכל מבוסס על רעיון ה-40 שמשמעו לאו דוקא וכל מספר זוכה.

ובאשר לשנות החיים בבראשית ונוח ופירוטי כפילותיהם תבדוק ותראה שבנוח יש כבר צימצום במספרים.

המסקנה שכל המוזכרים ע"י לעיל ילדו בשנת מותם היא מסקנה מוזרה

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/tora/jmot/jm-06-1620