ביאור:שיר השירים א ה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

שחור זה יפה?[עריכה]

בימינו, צבע עור שחום נחשב ליפה, נשים (ולפעמים גם גברים) משקיעות הרבה זמן בשיזוף בשמש או משקיעות הרבה כסף בשיזוף מלאכותי. האם גם בימי התנ"ך היה כך?

לדברי הכלה (שיר השירים א ה): "שְׁחוֹרָה אֲנִי וְנָאוָה, בְּנוֹת יְרוּשָׁלִָם; כְּאָהֳלֵי קֵדָר, כִּירִיעוֹת שְׁלֹמֹה. אַל תִּרְאוּנִי שֶׁאֲנִי שְׁחַרְחֹרֶת, שֶׁשֱּׁזָפַתְנִי הַשָּׁמֶשׁ; בְּנֵי אִמִּי נִחֲרוּ בִי, שָׂמֻנִי נֹטֵרָה אֶת הַכְּרָמִים, כַּרְמִי שֶׁלִּי לֹא נָטָרְתִּי".

שחורה אני ונאוה[עריכה]

1. רוב המפרשים פירשו שעור שחום נחשב לא יפה, אולי משום שהוא היה מזוהה עם מעמד הפועלים, העובדים בשמש עד שעורם משחים. בנות ירושלים רואות את הכלה שחומת-העור ומזלזלות בה, הן לא מאמינות שהחתן באמת אוהב אותה, הן לא מאמינות שיש לה סיכוי להישאר רעייתו של המלך לאורך זמן. אך היא עונה: "העור השחום שלי אינו טבעי ומוּלד, מטבעי אני נאוה (=נאה), אבל אחיי הכריחו אותי לשמור על הכרמים ולכן עורי השחים ולא היה לי זמן לטפח אותו, אך לאחר שאנשא ואוכל לשבת בבית, עורי ילבין ויהיה שוב נאה". לפי זה, אילו הרעיה היתה חיה בימינו, היא היתה תמהה מאד על הנשים שמשתזפות בשמש מרצונן החפשי, ועוד מוכנות לשלם על זה כסף...

הנמשל, לפי רוב המפרשים, הוא דבריה של כנסת ישראל השחורה ומלוכלכת בחטאים (כגון בגלות מצרים), והיא מתנצלת ואומרת "החטאים שלי אינם טבעיים לי, מטבעי אני טובה, ורק הנסיבות החיצוניות והגויים החוטאים המקיפים אותי גרמו לי להיראות חוטאת כלפי חוץ".

ובימינו, אפשר לדרוש את הפסוק על ארץ ישראל: רוב האנשים רואים אותה שחורה ומצופה באספלט, אבל מי שטורח ויורד לצד הכביש יכול לגלות ארץ נאוה ויפה עד מאד (שביל ישראל, הירקון, אייר ה'תש"ע) .

2. אך אפשר גם לפרש ששחור זה יפה, כמו בימינו. הכלה אומרת על עצמה "אני שחומת-עור ולכן נאוה (=חמודה), אבל אל תחשבו שהשתזפתי בכוונה על-ידי רביצה בטלנית בשמש, אני לא מהנשים שמוכנות לשבת בבטלה שעות על שעות בשמש רק כדי להיות יותר יפות! אני אישה חרוצה, עובדת בכרמים של אחיי ואת גופי אינני מטפחת, ועורי השחים ונעשה יפה באופן טבעי".

ראו גם: כרמי שלי לא נטרתי .

נאוה[עריכה]

יש אומרים שהמילה מהשורש "אוה", ומשמעה כמו "חמודה": נאוה היא מי שאנשים מתאוים לה, כמו ש חמודה היא מי שאנשים חומדים אותה (ראו קשר בין פעלים שליליים לבין תארים חיוביים );

ויש אומרים שהיא צורה מוארכת של "נאה" (דעת מקרא) .

כאהלי קדר, כיריעות שלמה[עריכה]

אָהֳלֵי קֵדָר הם אוהלים של בדוים, בני שבט קדר שהוא מבני ישמעאל (בראשית כה יג). אוהלים אלה הם בדרך-כלל שחורים ו קודרים (ראו תצלום ), משום שאורגים אותם מצמר שחור, או משום שהם " "משחירים מפני הגשמים, שהם פרוסים תמיד במדברות" " ( רש"י ) .

ירִיעוֹת שְׁלֹמֹה הן יריעות ששימשו לקישוט ארמון המלך שלמה. יריעות אלו הן צבעוניות, מפוארות ומושלמות, כראוי למלך.

דבריה של הכלה בנויים כטבלה :

 שחורה אני

ונאוה

 כאהלי קדר

 כיריעות שלמה

ומשמעותם היא:

לפי פירוש 1: "מבחוץ אני שחורה כמו האוהלים הקודרים של הבדוים, אך מבפנים אני נאוה כמו היריעות המושלמות של המלך".

ולפי פירוש 2: "אני שזופה כמו האוהלים הכהים של הבדוים המשתזפים במדבר, וחמודה כמו היריעות המושלמות בארמון המלך".

מאמרים נוספים - באדיבות גוגל[עריכה]

 • אלבום מגן דוד: זאב רבן, שחורה אני ונאוה : שחורה אני ונאוה בנות ירושלם כאהלי קדר כיריעות שלמה אל תראוני שאני שחרחרת ששזפתני השמש בני אמי נחרו בי שמני נטרה את הכרמים כרמי שלי לא נטרתי ... ( cache )
 • חז"ל : " שחורה אני ונאוה [בנות ירושלים, באוהלי קדר ביריעות שלמה]" (שיר השירים, א, 5). ב. "שחורה אני" במעשי. ג. "ונאוה" במעשי אבותי. 2. א. "שחורה אני ונאוה": ... ( cache )
 • ליקוטי הלכות - חלק אורח חיים - הלכות השכמת הבוקר - הלכה א ג€“ ויקיטקסט : 20 ינואר 2010 ... הנקודות טובות שמוצא בעצמו עדיין וזהו אעירה שחר כי הנקודה טובה היא בבחינת שחר בבחינת (שיר השירים א') שחורה אני ונאוה בנות ירושלים כי מחמת ... ( cache )
 • יום כיפור - חגים : " שחורה אני ונאוה בנות ירושלים" (שיר השירים א ה): ר' לוי בר חיתא אמר בה ג' שיטין: שחורה אני כל ימות השבוע, ונאוה אני בשבת; שחורה אני כל ימות השנה, ... ( cache )
 • ענייני משכן - בית המדרש הוירטואלי של ישיבת הר עציון : " שחורה אני ונאוה בנות ירושלִַם, כאהלי קֵדר כיריעות שלֹמה". (שיר השירים א', ה). חז"ל כבר עמדו במדרשיהם על הניגוד שבין "שחורה" לבין "נאוה". ... ( cache )
 • דף קשר מספר 809 - פרשת בהר בחוקותי - פצחו ורננו יחדיו חרבות... : ישראל מדברת אל הגויים מתוך שפלות, " שחורה אני ונאוה בנות ירושלים", אוה"ע מציקות לה: את שחורה! איפה האור שלך? את מלוכלכת! ומתוך אותה שפלות ודיכאון קוראת כנסת ... ( cache )
 • קטיף.נט:: וידבר ה' אל משה במדבר סיני : ונראה להסביר כך גם את האמור בשיר השירים א' ה': שחורה אני ונאוה בנות ירושלים. ודרשו במדרש שם כך: שחורה אני בעשרת שבטים ונאוה בשבטי יהודה ובנימין. ... ( cache )
 • שם המאמר: מסורות ומנהגים בדואיים והקבלותיהם בתנ"ך : " שחורה אני ונאוה בנות ירושלים, כאהלי קדר כיריעות שלמה...". חורבן האוהל מסמל חורבן עם וארץ. כשם שאוהל יציב ובנוי איתן מסמל עם יושב לבטח, כך מסמל חורבן האוהל ... ( cache )
 • אל תראוני - זמרשת - זמר עברי מוקדם : אל-תראוני שאני שחרחורת, ששזפתני השמש שחורה אני ונאוה, בנות ירושלים. הופיע בספר/ חוברת "עמנואל עמירן - הר המור: שיר ולחן", מפעלי תרבות וחינוך, 1979, עמוד 169 ... ( cache )
 • רשימת ציורי תנ"ך : שחורה אני ונאוה בנות ירושלים / אקוורל + צבעי זכוכית. 595*495 מ"מ. I am dark but comely, o daughters of Jerusalem / water + glass color 495*595 mm ... ( cache )
 • בס"ד : גם הדימויים שנלקחו מתחום הדומם, קשורים באופן מהודק לחמרי-הנוף הארץ-ישראליים, ובכללם אביזרים, ציוני-מקום וערים, למשל: " שחורה אני ונאוה בנות ירושלים, ... ( cache )
 • תרי-עשר הנביאים : ... נרוצה הביאני המלך חדריו נגילה ונשמחה בל נזכירה דדיך מיין מישרים אהבוך: שחורה אני ונאוה בנות ירושלים כאהלי קדר כיריעות שלמה:אל-תראוני שאני שחרחרת ששזפתני ... ( cache )
 • כפשוטו | תנ"ך מלא | פירוש לתנ"ך | ספר שיר השירים | פרק א' : ... אחריך נרוצה הביאני המלך חדריו נגילה ונשמחה בך נזכירה דדיך מיין מישרים אהבוך ה שחורה אני ונאוה בנות ירושלם כאהלי קדר כיריעות שלמה ו אל תראוני שאני שחרחרת ... ( cache )
 • להוציא את המוזיקה המזרחבית מחוץ לחוק - TheMarker Cafe : " שחורה אני ונאוה, בנות ירושלם; כאהלי קדר, כיריעות שלמה. אל תראוני שאני שחרחרת, ששזפתני השמש; בני אמי נחרו בי, שמני נטרה את הכרמים, כרמי שלי לא נטרתי ". ... ( cache )
 • זהר חדש : והיא אמרת שחורה אני ונאוה בנות ירושלים, לגבי אינון אוכלוסין דלא הוו בקשוטהא באינון פנימאי. ופנימאי דקשיטו לה, לא אמרת האי. אלא כד נפקת לבר, ... ( cache )
 • תולדות האמנות המודרנית : שחורה אני ונאוה בנות ירושלים כאהלי קדר כיריעות שלמה. אל תראוני שאני שחרחורת ששזפתני. השמש.,. בני אמי נחרו בי שמוני נטרה את הכרמים ...
 • Rabbi Mordechai Eliyahu Shlita-koleliyahu - מוסף ראשי : וסמיך ליה: שחורה אני ונאוה בנות ירושלים. "בנות ירושלים - אמר ר' יוחנן עתידה ירושלים להעשות מטרופולין לכל המדינות, ולהמשיך כנהר אליה לכבודה, ...
 • ספר הזוהר : עד דהוו אזלי, פתח ואמר (שיר א ה) שחורה אני ונאוה בנות ירושלם וגו', אמרה כנסת ישראל קמי קודשא בריך הוא, שחורה אני בגלותא, ונאוה אני בפקודי אורייתא, ...
 • ספר הזוהר : ויבן יהו"ה אלהי"ם, אוף הכי נמי בשם מלא, דהא אבא ואמא אתקינו לה עד לא אתת לבעלה, את הצלע, כמה דאת אמר (שיר א ה) שחורה אני ונאוה בנות ירושלם, אספקלריאה דלא ...
 • more "שחורה אני ונאוה בנות " :
 • משתמש:Dovi/הכללת קטעים ג€“ ויקיטקסט : 15 יולי 2007 ... שחורה אני ונאוה בנות ירושלם כאהלי קדר כיריעות שלמה. אל תראוני שאני שחרחרת ששזפתני השמש בני אמי נחרו בי שמני נטרה את הכרמים כרמי שלי לא נטרתי ... ( cache )
 • כשאני שותקת טפות גשם קל מצטברות על חלונך: חיש הבית כושר חיש יתרמם... : ... על כן עלמות אהבוך: משכני אחריך נרוצה הביאני המלך חדריו נגילה ונשמחה בך נזכירה דדיך מיין מישרים אהבוך: שחרה אני ונאוה בנות ירושלם כאהלי קדר כיריעות שלמה: ... ( cache )
 • more "ירושלם כאהלי קדר כיריעות " :
 • קש\'\'ת - מגילת שיר השירים : ... תופעות מעניינות במגילה: הראשונה היא דימויי הכלה למקומות רבים בארץ ישראל, והשנייה היא דברי הכלה הרעיה עצמה: "שחורה אני ונאוה, כאהלי קדר כיריעות שלמה".... ( cache )
 • זוגיות ואהבה במגילת שיר השירים ובראי הפסיכולוגיה רות - קולך... : כאהלי קדר כיריעות שלמה " (א, ה); "יפה כלבנה, ברה כחמה" (ו, י); "כחוט השני שפתותיך" (ד, ג); "הנך יפה רעיתי, הנך יפה עיניך יונים" (א, טו) ועוד. ... ( cache )
 • פשר שיר השירים על-פי התרגום : 18 ינואר 2005 ... היא מתנצלת ומסבירה: "אל תראוני שאני שחרחורת ששזפתני השמש בני אימי נחרו בי ", "שחורה אני ונאוה בנות ירושלים כאהלי קדר כיריעות שלמה ... ( cache )
 • גלגל המזלות,מזלות,, תפילה לזיווג : כאהלי קדר כיריעות שלמה . אל תראני שאני שחרחרת ששזפתני השמש. בני אמי נחרו בי שמני נטרה את הכרמים כרמי שלי לא נטרתי. הגידה לי שאהבה נפשי איכה תרעה איכה תרביץ ... ( cache )
 • urisco : כנסת ישראל אומרת לאל, אם נעדיף את הפרשנות האלגורית, שהיא שחורה ונאוה 'בנות ירושלים כאהלי קדר כיריעות שלמה '. ההכרזה הגאה הזאת, שחור זה יפה, מלווה מיד בהבהרה, ... ( cache )
 • מדרש חזית : ... יכול כך הוא עושה הקב"ה, ת"ל הנוטה כדוק שמים וימתחם כאהל לשבת (ישעיהו מ:כב), הוא עצמו מתח את הרקיעים ולא סיעו בריה לכך נאמר כאהלי קדר כיריעות שלמה,... ( cache )
 • אלבום מגן דוד: ספטמבר 2007 : שחורה אני ונאוה בנות ירושלם כאהלי קדר כיריעות שלמה אל תראוני שאני שחרחרת ששזפתני השמש בני אמי נחרו בי שמני נטרה את הכרמים כרמי שלי לא נטרתי ... ( cache )
 • http://www.2all.co.il/web/Sites/serafim, תהילים : ... בעיניהם כסחי ובזיון זה רק מחמת הכוס המשכרת הזו כמו שכתוב בשיר השירים "שחורה אני ונאוה בנות ירושלים כאהלי קדר כיריעות שלמה אל תראוני שאני שחרחורת ששזפתני ... ( cache )
 • האבות והבנים / מנדלי מוכר-ספרים : אתה נמאס ונאוה, כאהלי קדר כיריעות שלמה ! חידות אתה, עמי, לגוים, אשר לא ידעוך! אבל מי חכם ומבין תוכן לבבך, ימצא פשר החידות ההן ברוחך הנאמנה את אל ועדותיו. ... ( cache )
 • more "כאהלי קדר כיריעות שלמה " :


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:שחור זה יפה?


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2008-04-26.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/mgilot/jj-01-0506