ביאור:כתיבה בטבלאות

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
רופא אומר לחולה: "יש לי בשבילך חדשות טובות וחדשות רעות: הבדיקה שערכתי גילתה שיש לך עוד 10 שנים לחיות, אבל הבדיקה נעשתה לפני 9 שנים ו11 חודשים..."

אם ננתח את מבנה המשפט נראה שיש בו שני חלקים, ובכל חלק יש שני פרטים. הפרט הראשון בחלק הראשון מתייחס לפרט הראשון בחלק השני, והפרט השני בחלק הראשון מתייחס לפרט השני בחלק השני. ניתן להציג את המשפט בטבלה:

חדשות טובות

חדשות רעות

יש לך עוד 10 שנים לחיות

הבדיקה נעשתה לפני 9 שנים ו11 חודשים

הרופא יכל להגיד קודם את העמודה הראשונה כולה, ואז את העמודה השניה כולה; אבל הוא בחר לשלב את שתי העמודות, ולהגיד קודם את הפרט הראשון משתיהן ואז את הפרט השני משתיהן. המטרה שלו היא להראות שיש קשר בין שתי העמודות - יש קשר בין החדשות הטובות לבין החדשות הרעות.

גם בתנ"ך יש פסוקים רבים שניתן לפרש ע"פ עיקרון זה:

הדוגמה הבולטת ביותר שאני יכול לחשוב עליה היא מלאכי א ו: "בן יכבד אב, ועבד - אדוניו; ואם אב אני - איה כבודי? ואם אדונים אני - איה מוראי?...". ברור שיש לקרוא את הפסוק במבנה של טבלה:

"בן יכבד אב"

"ועבד - אדוניו"

"ואם אב אני - איה כבודי?"

"ואם אדונים אני - איה מוראי?"

להסבר נוסף ע' במאמר " אם כבנים, אם כעבדים ".

דוגמה נוספת היא רשימת היושבים בירושלים (נחמיה יא ד-ט): ובירושלים ישבו...

"מבני יהודה..."

"ומבני בנימין:"

"מבני יהודה - עתיה בן עוזייה בן זכריה בן אמריה, בן שפטיה בן מהללאל -מבני פרץ. ומעשיה בן ברוך בן כל חוזה בן חזיה בן עדיה בן יויריב בן זכריה - בן השילוני. כל בני פרץ היושבים בירושלים - ארבע מאות שישים ושמונה אנשי חיל."

"ואלה בני בנימין: סלוא בן משולם בן יועד בן פדיה בן קוליה בן מעשיה בן איתיאל - בן ישעיה. ואחריו גביי סליי - תשע מאות עשרים ושמונה. ויואל בן זכרי פקיד עליהם; ויהודה בן הסנואה על העיר משנה."

כדוגמה נוספת אפשר להביא את שתי השיחות של ה' עם נציגי האנושות: השיחה עם האדם לאחר שנברא (בראשית א כח) והשיחה עם נח ובניו לאחר המבול (בראשית ט א). שתי השיחות פותחות באופן דומה:

בראשית א כח: "ויברך אותם אלהים, ויאמר להם אלהים: 'פרו ורבו ומלאו את הארץ וכבשוה; ורדו בדגת הים ובעוף השמים ובכל חיה הרומשת על הארץ'" .

בראשית ט א: "ויברך אלהים את נח ואת בניו; ויאמר להם: 'פרו ורבו ומלאו את הארץ. ומוראכם וחתכם יהיה על כל חית הארץ ועל כל עוף השמים; בכל אשר תרמוש האדמה ובכל דגי הים, בידכם ניתנו. כל רמש אשר הוא חי לכם יהיה לאוכלה; כירק עשב נתתי לכם את כל. אך בשר בנפשו דמו לא תאכלו. ואך את דמכם לנפשותיכם אדרוש, מיד כל חיה אדרשנו; ומיד האדם, מיד איש אחיו - אדרוש את נפש האדם. שופך דם האדם באדם דמו יישפך; כי בצלם אלהים עשה את האדם. ואתם פרו ורבו; שרצו בארץ ורבו בה'" .

בשתי השיחות נזכרו שני פעלים: "ויברך" ו"ויאמר". ובשתי השיחות ניתן להבחין בשני חלקים בדברי ה': החלק הראשון נראה יותר כמו ברכה, והחלק השני נראה יותר כמו מצוה.

אפשר לסדר את דברי ה' לאנושות בטבלה:

"ויברך אותם אלהים"

"ויאמר להם אלהים"

"פרו ורבו ומלאו את הארץ וכבשוה"

"ורדו בדגת הים ובעוף השמים ובכל חיה הרומשת על הארץ"

"ויברך אלהים את נח ואת בניו"

"ויאמר להם"

"פרו ורבו ומלאו את הארץ. ומוראכם וחתכם יהיה על כל חית הארץ ועל כל עוף השמים; בכל אשר תרמוש האדמה ובכל דגי הים, בידכם ניתנו. כל רמש אשר הוא חי לכם יהיה לאוכלה; כירק עשב נתתי לכם את כל."

"אך בשר בנפשו דמו לא תאכלו. ואך את דמכם לנפשותיכם אדרוש, מיד כל חיה אדרשנו; ומיד האדם, מיד איש אחיו - אדרוש את נפש האדם. שופך דם האדם באדם דמו יישפך; כי בצלם אלהים עשה את האדם. ואתם פרו ורבו; שרצו בארץ ורבו בה."

לפרטים נוספים ע' במאמר המטרה שלשמה נברא האדם (2).

דוגמאות נוספות ניתן למצוא כאן .

עוד מאות דוגמאות ניתן למצוא בפירושי מלבי"ם על נביאים וכתובים - במיוחד לספר ישעיהו.

 שיטת הטבלאות יכולה לעזור לנו לגלות משמעויות חדשות בקטעים מוכרים. למשל, ר' משה קליין גילה משמעויות חדשות בעשרת הדברות ע"י כתיבתן בצורת טבלה (באופן שונה מהמקובל), כמו שמוסבר במאמר עשרת הדברות - טקסט רב ממדי .

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2001-01-01.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/tvlaot