ביאור:עם מי התורה?

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.הרבה אנשים וזרמים טוענים, שהתורה האמיתית נמצאת אצלם. איך אפשר לדעת מי צודק?

אולי אפשר ללמוד מדבריו של הנביא ירמיהו - שגם בזמנו הייתה תופעה דומה:

ירמיהו ח ח ":" "אֵיכָה תֹאמְרוּ 'חֲכָמִים אֲנַחְנוּ, וְתוֹרַת ה' אִתָּנוּ!'?; אָכֵן הִנֵּה לַשֶּׁקֶר עָשָׂה, עֵט שֶׁקֶר סֹפְרִים!".

מהמשך דברי הנביא ניתן, אולי, להפיק כמה קריטריונים להבחנה בין חכמים אמיתיים לבין חכמי שקר:

  • פסוק
9: "הֹבִשׁוּ חֲכָמִים, חַתּוּ וַיִּלָּכֵדוּ; הִנֵּה בִדְבַר-ה' מָאָסוּ, וְחָכְמַת מֶה לָהֶם" - חכמי השקר מואסים בדבר ה'; המשמעות היא, כפי שכתוב בפסוק המקביל (ירמיהו ו י): " "על-מי אדברה ואעידה וישׁמעו? הנה ערלה אזנם ולא יוכלו להקשׁיב, הנה דבר-ה' היה להם לחרפה לא יחפצו-בו" " - הם אינם רוצים לשמוע את דבר ה' (בנבואה), וטוענים שיש לסמוך על החכמה האנושית בלבד.
  • פסוק
10: " "לָכֵן אֶתֵּן אֶת נְשֵׁיהֶם לַאֲחֵרִים שְׂדוֹתֵיהֶם לְיוֹרְשִׁים - כִּי מִקָּטֹן וְעַד גָּדוֹל כֻּלֹּה בֹּצֵעַ בָּצַע , מִנָּבִיא וְעַד כֹּהֵן כֻּלֹּה עֹשֶׂה שָּׁקֶר" " - חכמי השקר הם רודפי בצע, הם משתמשים ב"חכמתם" כדי להרוויח כסף.
  • פסוק
11: "וַיְרַפּוּ אֶת שֶׁבֶר בַּת עַמִּי עַל נְקַלָּה לֵאמֹר 'שָׁלוֹם שָׁלוֹם' , וְאֵין שָׁלוֹם" : חכמי השקר מבטיחים חיים קלים, טוענים שהמצב הרוחני בעם-ישראל הוא מספיק טוב, אין צורך להתאמץ ולשפר, והכל יהיה בסדר, יהיה שלום רב.
  • פסוק
12: "הֹבִשׁוּ, כִּי תוֹעֵבָה עָשׂוּ!; גַּם בּוֹשׁ לֹא יֵבֹשׁוּ, וְהִכָּלֵם לֹא יָדָעוּ; לָכֵן יִפְּלוּ בַנֹּפְלִים בְּעֵת פְּקֻדָּתָם יִכָּשְׁלוּ, אָמַר ה'" - חכמי השקר נכשלים במעשים רעים (כמו כל אחד), אבל הם אינם מתביישים - הם אינם מודים שזה היה כישלון, הם מוצאים סיבות להצדיק את מעשיהם (ראו בושה מצילה ממוות ) .

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2005-07-18.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvia/yrmyhu/yr-08-0812