ביאור:ישעיהו סב ו

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

על חומותייך ירושלים הפקדתי שומרים[עריכה]

ישעיהו סב ו: " "עַל חוֹמֹתַיִךְ יְרוּשָׁלִַם הִפְקַדְתִּי שֹׁמְרִים, כָּל הַיּוֹם וְכָל הַלַּיְלָה תָּמִיד לֹא יֶחֱשׁוּ; הַמַּזְכִּרִים אֶת ה', אַל" "דֳּמִי לָכֶם!" "

(ישעיהו סב ז): "וְאַל תִּתְּנוּ דֳמִי לוֹ, עַד יְכוֹנֵן וְעַד יָשִׂים אֶת יְרוּשָׁלַם תְּהִלָּה בָּאָרֶץ"

מי הם ה שומרים ? ומה הקשר ביניהם לבין המזכירים ?

1. יש אומרים שהשומרים הם מלאכים: " "בא וראה אהבתו של הקדוש ברוך הוא על ישראל, שהרי מלאכי השרת שהן גבורי כח עושי דברו עשאן הקדוש ברוך הוא שומרין לישראל, ומי הם? מיכאל וגבריאל, שנאמר "על חומתיך ירושלים הפקדתי שומרים". וכיון שבא סנחריב, מיכאל יצא והכה בהם, וגבריאל הציל במצותו של הקדוש ברוך הוא לחנניה וחביריו" " (רבי נחמיה, שמות רבה יח ה ) . כשירושלים היתה בנויה, מלאכים היו שומרים עליה מפני האויבים; אחרי שחרבה ירושלים, אותם מלאכים היו קוראים אל ה' ומזכירים לו שיבנה אותה מחדש: " "רבותינו דרשוהו כמשמעו: מלאכים המזכירים את ה' על חורבנה לבנותה" " ( רש"י ) . חכמי התלמוד גם ניסו למצוא בתנ"ך את התפילות שלהם: " "מאי אמרי? הכי אמר רבא בר רב שילא: (תהלים קב, יד) אתה תקום תרחם ציון . רב נחמן בר יצחק אמר: (תהלים קמז, ב) בונה ירושלים ה' . ומעיקרא מאי הוו אמרי? אמר רבא בר רב שילא: (תהלים קלב, יג) כי בחר ה' בציון אוה למושב לו" " ( בבלי מנחות פז א )

הפסוק מתחיל בדברי ה' אל ירושלים: "כשהיית בנויה, הפקדתי מלאכים לשמור על חומותייך, כל היום וכל הלילה תמיד לא חדלו משמירתם"; וממשיך בדברי הנביא אל המלאכים: "עכשיו, כשירושלים חרבה, יש לכם תפקיד אחר - להזכיר לה' לבנות את ירושלים! אל תשתקו ואל תתנו לו מנוחה עד שיסיים את בניין ירושלים ויחזיר אותה לתהילתה הראשונה". הפסוק מלמד עד כמה חשוב לה' לזכור את ירושלים - הוא כביכול לא סומך על הזיכרון של עצמו, אלא דואג שיהיו "שומרים" שיזכירו לו! מכאן אפשר ללמוד דרך ארץ, להשתמש באמצעי זיכרון כדי לזכור דברים חשובים (ראו לזכור את הדברים הטובים שעשו לנו ).

 • אולם, בפסוק לא נאמר בפירוש שה"שומרים" הם "המזכירים".

2. יש אומרים שהשומרים הם חיילים: ה' מבטיח שיבנה את ירושלים, וכדי להדגיש שההבטחה הזאת עומדת להתקיים בקרוב, הוא אומר "כבר הפקדתי אנשים שיהיו שומרים על חומות ירושלים כשתיבנה, והם יעבדו במשמרות יומם ולילה". הבטחה זו התקיימה בימי נחמיה, כאשר האנשים שעסקו בבניית חומות ירושלים עסקו גם בשמירה, (נחמיה ד יא): "הבונים בחומה והנשאים בסבל עמשים באחת ידו עשה במלאכה ואחת מחזקת השלח", והם עבדו ביום ושמרו בלילה, (נחמיה ד טז): "גם בעת ההיא אמרתי לעם איש ונערו ילינו בתוך ירושלם והיו לנו הלילה משמר והיום מלאכה". גם כאן אפשר לפרש, שהשומרים הם "המזכירים את ה'" - כי כאשר הם שומרים בלילה, הם קוראים זה לזה בשם ה', על-מנת להישאר ערים (ע"פ דעת מקרא) . אפשר גם לפרש, שאחרי ההבטחה של ה', מדבר הנביא, וקורא אל כל בני ישראל המזכירים את שם ה' בתפילתם, ואומר להם "תמשיכו להתפלל בלי הפסקה, עד שה' יקיים את מה שהבטיח!".

 • אולם, לפי זה יש אי-רציפות באמצע פסוק טז: בתחילת הפסוק מדבר ה', ובסוף הפסוק מדבר הנביא, בלי שום מילת קישור.

3. יש אומרים שהשומרים הם כל אבלי ציון, המחכים לבניין ירושלים (שמר = חיכה, כמו ב (בראשית לז יא): "ואביו שמר את הדבר"), והם המזכירים את ה' - מזכירים לה' לבנות את ירושלים או מזכירים את שם ה' בתפילותיהם. לפי זה, הפסוק כולו הוא דברי הנביא: הנביא כביכול ממנה את כל בני ישראל ל"שומרים" ול"מזכירים", שיתפללו בלי הפסקה עד שירושלים תיבנה: " "על חומותיך - על עסק חומותיך. הפקדתי שומרים - אלה השומרים כינוי על אבלי ציון, שאין להם עסק אחר כי אם יתמידו בבכי ואבל, כשומרי החומות שאינם זזים מן השמירה. והוסיף לומר כל היום וכל הלילה , כי מנהג שומרי החומות לישן ביום, ולא כן המה, כי יבכו ויתאבלו ביום ובלילה. תמיד לא יחשו - אינם שותקים בשום זמן... המזכירים את ה' - כאלו הנביא מזרזם, לומר להם: אתם, המתאבלים על ציון להזכיר את המקום על בניינם, לא יהא שתיקה לכם, אלא התאבלו והזכירו את" "ה'. ואל תתנו דמי - לא תניחו את ה' לשתוק מלבנותה, אלא תפצירו בו עד יכונן את ירושלים על כנה ובסיסה, וישים אותה לפאר ותהלה בקרב הארץ" " ( מצודות , ע"פ אבן עזרא) . " "אחר שאמר "למען ציון לא אחשה", שהוא בעצמו לא ישתוק מלהושיעם, אומר כי חוץ מזה הפקיד גם-כן שומרים בעבור חומות ירושלים , המזומנים לשמור יום המועד, ולא תאמר שהם יחשו עד שיבא יום המועד, כי גם באמצע הזמן כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו ; הזהרתי את השומרים האלה לאמר: אתם, המזכירים את שם ה' , אל דמי לכם , אל תשתקו רגע, רק תצעקו ותזכירו אותו, וגם. ואל תתנו דמי לו , בל תניחו אותו שהוא ישתוק, ובל תשתקו עד יכונן ויגמר הבנין, ועד שישים את ירושלים לתהלה ולשם. (והשומרים האלה הם הנביאים והצדיקים שבכל דור)" " ( מלבי"ם ).

 • אולם, פירוש זה אינו מתאים למשמעות המקובלת של "שומרים".

4. ובימינו, לאחר ביקור על הר הבית, אפשר להציע פירוש חדש לפסוק. כיום, כל יהודי שעולה להר הבית מלווה בשומרים - אחד ממשטרת ישראל ואחד מהווקף המוסלמי - שמונעים ממנו להתפלל. כן, ממש מסתכלים על השפתיים ומוודאים שהעולים לא מניעים את השפתיים בתפילה! (ראו עבודת ה' בדממה ). הנביא מנבא, שבעתיד יהיה בדיוק הפוך - יהיו שומרים שדווקא יזכירו לעולים שהם צריכים להתפלל! לפי זה, השומרים הם שומרים ממש, וה' מבטיח: "בעתיד ייבנו חומות ירושלים, ויהיו שומרים על חומותיה כל היום וכל הלילה, וכך הם יגידו: 'אתם, העולים אל הר ה', המזכירים את ה', אל תשתקו! התפללו עוד ועוד עד שה' ישלים את גאולת ישראל וישים את ירושלים תהילה בכל כדור הארץ!'".

מקורות ופירושים נוספים[עריכה]

יכונן = יבסס וייצב .

5. ע"פ תרגום יונתן: " "חומותיך - אבות הראשונים המגינים עלינו כחומה. הפקדתי שומרים - לכתוב ספר זכרונות שלא ישתכח זכותם מלפני. לא יחשו - מלהזכיר זכותם לפני. המזכירים את ה' - את זכות האבות. אל דמי לכם - אל תחרישו" " ( רש"י ) .

מאמרים נוספים מתוצאות החיפוש ב גוגל[עריכה]

 • על חומתיך ירושלם הפקדתי שמרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו המזכרים ... : 30 מרץ 2011 ... St Benet's Abbey ruins Norfolk 1 למען ציון לא אחשה ולמען ירושלם לא אשקוט עד יצא כנגה צדקה וישועתה כלפיד יבער׃ 2 וראו גוים צדקך וכל מלכים כבודך וקרא לך ... ( cache )
 • ישעיהו סב בעברית מדוברת : על חומתיך ירושלם הפקדתי שומרים סב,ו על-חומותיך ירושלם, העמדתי שומרים--כל-היום וכל- הלילה תמיד, לא ינוחו; אתם הנאמנים לה' ומתפללים אליוג€”אל תחרישו (התפללו תמיד). ... ( cache )
 • כניסה אישית לגאולה | גאולה : על חומתיך ירושלם הפקדתי שמרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו המזכרים את יהוה אל דמי לכם. ואל תתנו דמי לו עד יכונן ועד ישים את ירושלם תהילה בארץ. (ישעיה סב' ו-ז') בשנת אחת ... ( cache )
 • נבואות על הגאולה בספר ישעיה | משיח : ... חפץ ה' בך וארצך תבעל: (ה) כי יבעל בחור בתולה יבעלוך בניך ומשוש חתן על כלה ישיש עליך אלהיך: (ו) על חומתיך ירושלם הפקדתי שמרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו המזכרים את ... ( cache )
 • קטגוריה:הפטרת ניצבים ג€“ ויקיטקסט : 2 אוגוסט 2007 ... על חומתיך ירושלם הפקדתי שמרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו המזכרים את יהוה אל דמי לכם. ואל תתנו דמי לו עד יכונן ועד ישים את ירושלם תהלה בארץ ... ( cache )
 • בס"ד, י"ז באלול התשס"ב : " על חומתיך ירושלם הפקדתי שמרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו", וכאילו הנביא מפרש. " המזכרים את ה'", אליהם הוא פונה, "אל דמי לכם". זה מדהים, "ואל תתנו דמי לו", למי? ... ( cache )
 • יהדות - הפטרת ניצבים וילך : 9 ספטמבר 2009 ... כמתואר בספרי עזרא ונחמיה. ירושלים היא לב האומה והעולם. פעימתה מבטאת את החיים, וכן להיפך. מצב בהפטרה - אירוע מכונן. " על חומתיך ירושלם, הפקדתי שמרים ... ( cache )
 • מצות שמירת המקדש : ... האלקים ילינו כי עליהם משמרת וכו'"[סט] ג€“ אך אין כאן הוכחה שלא שמרו ביום[ע. ועוד הביאו הראשונים[עא] ראיה מן הפסוק " על חומתיך ירושלם הפקדתי שמרים כל היום וכל הלילה"[עב]. ... ( cache )
 • באזני יהוה צבאות אם לא בתים רבים לשמה יהיו גדלים וטובים מאין יושב׃ | Flickr ... : 30 מרץ 2011 ... Pathfinders story; באזני יהוה צבאות אם לא בתים רבים לשמה יהיו גדלים וטובים מאין יושב׃; על חומתיך ירושלם הפקדתי שמרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו ... ( cache )
 • ממזרח שמש עד מבואו מהלל שם יהוה׃ 113 | Flickr - Photo Sharing! : Mar 30, 2011 ... באזני יהוה צבאות אם לא בתים רבים לשמה יהיו גדלים וטובים מאין יושב׃; על חומתיך ירושלם הפקדתי שמרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו המזכרים את יהוה אל ... ( cache )
 • more "על חומתיך ירושלם הפקדתי " :
 • Listen to the Shiur - Keren Yishai - Parashat : חומתיך ירושלם הפקדתי שמרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו", וכאילו הנביא מפרש. " המזכרים את ה'", אליהם הוא פונה, "אל דמי לכם". זה מדהים, "ואל תתנו דמי לו", למי? לקדוש ברוך ... ( cache )
 • סוגי השירה המקראית : ... שה"ש, ה:7) ג€“ השומרים יומם ולילה ("על חומתיך ירשלים הפקדתי שמרים כל היום וכל הלילה" יש', סב:6); וכן הצופים ג€“ השומרים שעמדו על משמרתם (ראה חב', ב:2-1; יח', ג:17 ואילך). ... ( cache )
 • אנציקלופדיה יהודית דעת - בית המקדש - ב ; : ויש אומרים שהשמירה היא תמיד, בין ביום ובין בלילה415, שלא יסיחו דעתם מהמקדש לעולם416 , וכעין שכתוב417: על חומתיך ירושלים הפקדתי שמרים כל היום וכל הלילה תמיד418, ... ( cache )
 • מצגות - צפה במצגת: מלחמת גוג ומגוג 2 : 22 דצמבר 2008 ... ישעיהו פרק סב פסוק ו על חומתיך ירושלים הפקדתי שמרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו המזכרים א ת י ה אל דמ י לכ ם (פירוש: אומר הנביא לעם ישראל את תידומו ... ( cache )
 • ביאור:לזכור את הדברים הטובים שעשו לנו ג€“ ויקיטקסט : הייתם חברים הרבה זמן, ואז רבתם ונפרדתם, ועכשיו ... ( cache )
 • more "שמרים כל היום וכל " :
 • Yeshiva.org.il- על "נטורי קרתא וחרובי קרתא" : על חומותיךּ ירושלים הפקדתי שומרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו המזכירים את ה' אל דומי לכם: ואל תתנו דומי לו עד יכונן ועד ישים את ירושלים תהילה בארץ " (ישעיה ס"ב א', ו' - ז'). ... ( cache )
 • אבלי ציון ג€“ ויקיפדיה : כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו ", הקפידו אבלי ציון להתפלל במשמרות, כך שבכל רגע תישמע תחינתם. יש מהחוקרים המוצאים בקרבם הלכי רוח מעין סוציאליסטיים. דניאל אלקומיסי חוזה ... ( cache )
 • שערי קדושה / רבי חיים ויטאל : ... בעקבותיהם של נביאים ובמעגלותיהם, ולהתדמות להם, במערות צורים ובמדברות, ופירשו מדרכי בני אדם, ומהם, פרושים בבתיהם, כדמיון הולכי מדברות, וכל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו , ... ( cache )
 • פרשת נצבים - הפטרה - גיליונות נחמה ליבוביץ : "עַל חוֹמֹתַיִךְ יְרוּשָׁלִַם הִפְקַדְתִּי שֹׁמְרִים". מנחות פ"ז: כתיב "על חומותיך ירושלם הפקדתי שומרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו המזכירים את ה' אל דמי לכם" מאי אמרי? ... ( cache )
 • גליונות לעיון בפרשת השבוע : כתיב, "על חומותיך ירושלים הפקדתי שומרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו המזכירים את ה' אל דמי לכם", מאי אמרי? הכי אמר רבא בר רב שילא: "אתה תקום תרחם ציון כי עת לחננה כי ... ( cache )
 • Sifrey Kabbalah (hebrew) : ... בעקבותיהם של נביאים ובמעגלותיהם, ולהתדמות להם, במערות צורים ובמדברות, ופירשו מדרכי בני אדם, ומהם, פרושים בבתיהם, כדמיון הולכי מדברות, וכל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו , ... ( cache )
 • פרשת נצבים - הפטרה - גיליונות נחמה ליבוביץ : ... שאמר "כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו "; והראיה הזאת תעיד בהפך, כי ה' הוא המדבר, כי אמר "הפקדתי שומרים" ורחוק הוא שיהיה הנביא מפקיד נביאים אחרים[*] וגעזעניוס ראה זאת, ... ( cache )
 • מלבים - בשבילי התנ"ך : ... הפקיד ג"כ שומרים בעבור חומות ירושלים המזומנים לשמור יום המועד, ולא תאמר שהם יחשו עד שיבא יום המועד, כי גם באמצע הזמן כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו הזהרתי את השומרים ... ( cache )
 • איסור דחיקת הקץ : וזה לשון הרד"ק (ישעיה ס"ב, ו'): "על חומתיך ירושלים הפקדתי שומרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו המזכירים את ה' אל דמי לכם ואל תתנו דמי לו עד יכונן ועד ישים את ירושלים תהלה ... ( cache )
 • sjaarej kedoesja : וכל היו וכל הלילה תמיד לא יחשו . ,. להלל. את בורא בעסק תורה. ,. ובשירי דוד המל ע. , ה". המשמחי את הלב. ,. עד אשר. תדבק מחשבת בכח וחשק נמר באורות העליוני . והתמידו בכ כל ימיה ... ( cache )
 • מרכז ישיבות בני עקיבא - הרב אלקלעי וחבורתו : כדכתיב: "על חומותיך ירושלים הפקדתי שומרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו , המזכירים את ה' אל דמי לכם ואל תתנו דמי לו עד יכונן ועד ישים את ירושלים תהילה בארץ". דברים מתלבּים ... ( cache )
 • ֳ’ֳ™ֲ¯ֳ‚ֻ™ : ברכה קטנה יצוחו אז הצפרדעים למקהלתם, כל היום וכל. הלילה תמיד לא יחשו , גם המה ישימו להאביב כבוד ויגדילו הודו על ארץ בקהל. רבותים אלפי משורריו היודעים תרועה. יק ינוברחב ג€” ... ( cache )
 • שיחת משתמש:פטר רחם/דף 1 ג€“ ויקיפדיה : כתיב על חומותיך ירושלים הפקדתי שומרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו המזכירים את ה' אל דמי לכם, מאי אמרי, הכי אמר רבא בר רב שילא אתה תקום תרחם ציון, רב נחמן בר יצחק ... ( cache )
 • עקרונות פעילות אתר האינטרנט של משרד ראש הממשלה : "על חומותיך ירושלים הפקדתי שומרים, כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו ", אמר הנביא ישעיהו לפני אלפיים ושבע מאות שנה. אנחנו מקבלים זאת על עצמנו בשבועת-עולם: אנחנו עם ישראל; ... ( cache )
 • יום ירושלים : ... השומרים העומדים על חומות ירושלים, ומצפים בחשכת הליל ליום ירושלים. שומרים הופקדו לעירך כל היום וכל הלילה על חומותיך ירושלים הפקדתי שומרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו : ... ( cache )
 • איגרת י"ח בעל הסולם הרב אשלג : ... בסוד מסטרא דאופנים, אשר רודפים בכל כוחם ברתת ובזעה אחר השכינה הקדושה, עד שנמצאים מתעגלים על קוטב הזה כל היום וכל הלילה, תמיד לא יחשו , כמו"ש בספרים, בסוד האופנים. ... ( cache )
 • ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם - מרכז הרב : "על חומותייך ירושלים הפקדתי שומרים כל היום וכל הלילה, תמיד לא יחשו המזכירים את ה' אל דמי לכם ואל תתנו דמי לו עד יכונן ועד ישים את ירושלים תהלה בארץ" (ישעיהו סב, ו-ז). ( cache )
 • תפלות לפנות המרכבה : ונאמר, "על חומותיך ירושלים הפקדתי שומרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו המזכירים את ה' אל דמי לכם ואל תתנו דמי לו עד יכונן ועד ישים את ירושלים תהלה בארץ": יהי רצון מלפניך ... ( cache )
 • דף קשר מספר 498 - פרשת בהעלותך : הרב ליכטנשטיין, שהצטרף למסיבה מאוחר יותר, דיבר ביחס לפסוק: "על חומותיך ירושלים הפקדתי שומרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו המזכירים את ה'... ועד ישים את ירושלים תהלה ... ( cache )
 • ספר עשרה מאמרות : ... חומתיך ירושלים הפקדתי שומרים שהם ד' כנגד ד' אותיות השם דיניהם ג' דריעים דלעילא לא מתפרשן לעלמין ועלייהו כתיב כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו כטעם עלמות שיר שכנגדם נושא ... ( cache )
 • Today's Tanya Lesson - Daily Torah Study : Oct 14, 2011 ... מגודל טרדתי אשר הקיפו עלי יחד, וסבוני כמים כל היום וכל הלילה, תמיד לא יחשו . Due to the immensity of my preoccupations2 which3 ג€�all together ... ( cache )
 • שיעור הדף היומי ליום אֲ´ סיון, מסכת מנחות דף פו : 3 יוני 2011 ... יהודה דכתיב {ישעיה ל-כג} ירעה מקנך ביום ההוא כר נרחב: כתיב {ישעיה סב-ו} על חומותיך ירושלים הפקדתי שומרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו המזכירים את הֲ´ ... ( cache )
 • Weekly Torah Portion -- Nitzavim-Vayelach : חומותיך ירושלים הפקדתי שומרים, כל היום וכל הלילה; תמיד לא יחשו ; המזכירים את ה' אל דמי לבבכם". שיבה זו אל הארץ מוחלטת וסופית היא. "נשבע ה' בימנו ובזרוע עוזו, אם אתן את דגנך ... ( cache )
 • חורבן, גלות וגאולה : בכך הוא מבטיח הגנה וביטחון לתמיד : " כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו ( = לא ינוחו ) " . ֲ· אין מדובר בשומרים ממש , אלא הכוונה לנאמני ציון המכונים גם " המזכירים את ה' " , שתפקידם ... ( cache )
 • JewishTeachings: March 2010 : 7 מרץ 2010 ... אותה שהם "עוסקי התורה יומם ולילה," כמו שנאמר (ישעיה ס"ב, ו'): "על חומותיךּ ירושלים הפקדתי שומרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו המזכירים את השם. ... ( cache )
 • בלוג של מורה בחטיבה צעירה בתל-אביב- יצירה ושילוב המשחק בלמידה : 21 ספטמבר 2011 ... "על חומותיך, ירושלים, הפקדתי שומרים כל היום וכל הלילה, תמיד לא יחשו , המזכירים את ה', אל דמי לכם, ואל תתנו דמי לו, עד יכונן ועד ישים את ירושלים תהלה בארץ" ... ( cache )
 • JewishTeachings: Ten Commandments - עשרת הדברות : Mar 7, 2010 ... אותה שהם "עוסקי התורה יומם ולילה," כמו שנאמר (ישעיה ס"ב, ו'): "על חומותיךּ ירושלים הפקדתי שומרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו המזכירים את השם. ... ( cache )
 • 19th day of Tishrei - Igeret HaKodesh, Epistle 22 - Part 5 - Tishrei : מגודל טרדתי אשר הקיפו עלי יחד, וסבוני כמים כל היום וכל הלילה, תמיד לא יחשו . Due to the immensity of my preoccupations35 which36 ג€�all together surround meג€� and ... ( cache )
 • תפלות לפנות המרכבה : ונאמר, "על חומותיך ירושלים הפקדתי שומרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו המזכירים את ה' אל דמי לכם ואל תתנו דמי לו עד יכונן ועד ישים את ירושלים תהלה בארץ": יהי רצון מלפניך ... ( cache )
 • 18th day of Tishrei - Igeret HaKodesh, Epistle 22 - Part 4 - Tishrei : מגודל טרדתי אשר הקיפו עלי יחד, וסבוני כמים כל היום וכל הלילה, תמיד לא יחשו . Due to the immensity of my preoccupations35 which36 ג€�all together surround meג€� and ... ( cache )
 • הדרכת ההתבודדות להשגת רוח הקודש : ומהם פרושים בבתיהם. כדמיון הולכי מדברות. ,. וכל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו . להלל את בוראם בעסק תורה ובשירי דוד המלך ע. ליו השלום. המשמחים את הלב עד אשר. תדבק מחשבתם ... ( cache )
 • more "הלילה תמיד לא יחשו " :
 • more "המזכרים את ה' אל " :
 • ישעיה פרק ס"ב ג€“ סיכומונה : 7 נובמבר 2007 ... בהמשך פס' 6 ובפס' 7 הנביא אומר:" המזכירים את ה' אל דמי לכם . ואל תתנו דמי לו עד יכונן ועד ישים את ירושלים תהילה בארץ". "אל דמי לכם"- אל תשתקו , אל תהיה ... ( cache )
 • ילקוט שמעוני - בשבילי התנ"ך : וכן ישעיה אומר: המזכירים את ה' אל דמי לכם ואל תתנו דמי לו עד יכונן גו' הוי: אלהים אל דמי לך. אתה דומם ואנו דוממים, ישבו לארץ ידמו וגו', החרשתנו. ה' ילחם לכם ואתם תחרישון - לכך אל ... ( cache )
 • החזון שלנו | King of Glory Jerusalem : על חומותיך ירושלים הפקדתי שומרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחישו המזכירים את ה' אל-דמי לכם : ואלן תתנו דמי לו עד-יכונן ועד ישים את ירושלים תהילה בארץ..."(ישעיה פרק 62 פסוקים ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- על חומותיך ירושלים : "הם מזכירים את ה' אומרים אל דמי לכם" (ישעיה סב, ו) אומר הקב" ה. "אל דמי לכם " - אל תדמו, אל תשתקו. תזכירו לי, תזכירו לי את חומותי. "אל דמי לכם", אל תשקטו, תראו ותתבעו את ... ( cache )
 • מלאכים וסוסים : בהתחלה (סב7-6) קורא הנביא ל'שומרים' שלא ישתקו ויקראו תמיד אל ה': המזכירים את ה' - אל דמי לכם ; ואל תתנו דמי לו עד יכונן ועד ישים את ירושלים תהילה בארץ... זה מקביל לצעקתו ... ( cache )
 • מנחות פז א ג€“ ויקיטקסט : 3 יוני 2011 ... כתיב (ישעיהו סב, ו) על חומותיך ירושלים הפקדתי שומרים כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו המזכירים את ה' אל דמי לכם מאי אמרי הכי אמר רבא בר רב שילא (תהלים ... ( cache )
 • ימי בין המצרים : 11 ינואר 2009 ... כתוב (ישע' סב, ו-ז): "המזכירים את ה' אל דמי לכם ואל תתנו דמי לו עד יכונן ועד ישים ירושלים תהלה בארץ". כי הבכיה והצער של אבלי ציון המתאבלים על חורבנה היינו ... ( cache )
 • בית המקדש העתיד - ש"בנוי ומשוכלל יגלה ויבא משמים" - יהדות און ליין : 2 אוגוסט 2010 ... כתיב (ישעי' סב, ו ז): 'המזכירים את ה' אל דמי לכם ואל תתנו דמי לו עד יכונן ועד ישים את ירושלם תהלה בארץ', הבכיה והצער של אבילי ציון המתאבלים על חורבנו היינו ... ( cache )
 • פרי חכם אגרות : אבל כוחות שכליות ומחשבות יש להרבות בכל מגמתו וכוחו ו"כל היום וכל הלילה תמיד לא יחשו המזכירים את ה', אל דמי לכם , ואל תתנו דמי לו עד יכונן ועד ישים את (הירא והשלם) ירושלים ... ( cache )
 • more "ה' אל דמי לכם " :
 • שער ברסלב - החפץ חיים והתבודדות : ... ברוך הוא על כל צרה ופגע שקרה לו; ואדרבא, מצינו בכתוב שהקדוש ברוך הוא בעצמו מעורר לאדם שיסדר טענותיו וצרותיו לפניו, כמאמר הכתוב (ישעיה ס"ב): " ואל תתנו דמי לו עד יכונן" וגו'. ... ( cache )
 • בן איש חי הלכות - א - וישלח : אתה וכו' למה וכו, למצער וכו', ועתה וכו' אל תקצוף וכו' ערי וכו' העל אלה וכו', ולא תאמר פסוקים יותר מזה, ואח"כ פסוקי נחמה על חומותיך וכו', ואל תתנו דמי לו וכו', נשבע ה' וכו', כי מאספיו ... ( cache )
 • באורי אגדות סוטה : אל דמי לכם, ואל תתנו דמי לו עד יכונן ועד ישים את ירושלם תהלה בארץ". ופירש מצודת דוד שם: "לא תניחו את ה' לשתוק מלבנותה, אלא תפצירו בו עד יכונן את ירושלים על כנה ובסיסה, וישים ... ( cache )
 • kabbalah Bnei Baruch Kabbalah - Day Talk - kabbalah : וזה כמו שכתוב בספר פרי חכם (חלק ב' דף ק"י) וזה לשונו, כתוב "אל דמי לכם, ואל תתנו דמי לו , עד יכונן, ועד ישים את ירושלים תהילה בארץ. וכן אנו מריצים בקשתנו למרומים, דפיקו בתר ... ( cache )
 • ביקור האפיפיור - דברי רב הכותל: פסוקים מהתנ"ך : 12 מאי 2009 ... ואל תתנו דמי לו עד יכונן ועד ישים את ירושלים תהילה בארץ. פסוקים מהתנ"ך. בספר מלכים א', פרק ח' מופיעה תפילתו של שלמה המלך עת הקים את בית המקדש. ... ( cache )
 • י"ד אייר - פסח שני | אייר | לוח שנה : 8 מאי 2009 ... אומר לו אל דמי והוא שומע, שנאמר מקים דבר עבדו ועצת מלאכיו ישלים, וכן ישעי' אומר על חומותיך ירושלים הפקדתי שומרים גו' ואל תתנו דמי לו . . אל תחרש ואל תשקוט ... ( cache )
 • שואלים בתנך - פורום תלמידים : ואל תתנו דמי לו ג€“ אל תתנו שקט לה', התפללו והתחננו אליו ללא הפסק, עד שתבוא הישועה השלמה. כאן בדיוק הבעיה!!!!!!! הרי אם זה שומרים באמת ולא מתפללים ואלה ... ( cache )
 • פרי חכם ב - אגרות ר' יהודה ליב הלוי אשלג (בעל הסולם) : אל דמי לכם, ואל תתנו דמי לו עד יכונן ועד ישים את (הירא והשלם) ירושלים תהלה בארץ ." והאמת אומר לך: כשאני רואה הריקים מכל, מבלים ימיהם לריקות, אינו סובב עלי כל דאבון לב, כי סוף ... ( cache )
 • Pesach Haggada of Hashomer Hatzair in Israel : ואל תתנו דמי לו , עד יכונן. ועד ישים את ירושלים תהילה בארץ. ישעיהו ס"ב. For the sake of Zion. Will I not hold my peace,. And for Jerusalem's sake I will. Not rest, till her ... ( cache )
 • חדשות מחלקה ראשונה - News1: עופר רגב בלווית אחיו: האויב לא בדיוק כמוך ... : 17 יולי 2008 ... לקדושים אשר בארץ המה. אין מה להתפלל עליהם משום שהגיעו למדרגה הכי גבוהה. אנו אומרים להם: אל דמי לכם [מלשון דומייה], ואל תתנו דמי לו [לקב"ה] עד שיחוס ... ( cache )
 • סרן ג'ילה בלוך ~ מרדכי (מיכאיל) זרצקי : ישעיהו כותב: " ואל-תתנו דמי לו עד-יכונן ועד-ישים את-ירושלים תהלה בארץ" (ישעיהו 62:7). הטיפשים האלה אשר רוצים לזרוק אותנו בים ג€“ הם לא מבינים, שאין לנו לאן ללכת: "גלתה יהודה. ... ( cache )
 • שיבת ציון : פסוק ז: " ואל תתנו דמי לו עד יכונן ועד ישים את ירושלים תהילה בארץ". פסוק זה פונה לשומרים שהם אבלי ציון המתפללים, במטרה שימשיכו בתפילותיהם ושלא יתנו לה' מנוחה, עד שיעוררו ... ( cache )
 • more "ואל תתנו דמי לו " :
 • תהילים קכ"ח: יברכך ה' מציון, וראה בטוב ירושלים / יהודה איזנברג : אבל ירושלים אינה עומדת בחורבנה. מעגל חיים חדש מתחיל, ואנו עדים לו: "אל תתנו דומי לו, עד יכונן ועד ישים את ירושלים תהילה בארץ" (ישעיהו ס"ב). חזרה לתוכן תהלים. ( cache )
 • Welcome to Chֳ¢teau Mezcal : Feb 15, 2011 ... ארץ ישראל. אל-תתנו דמי לו עד יכונן ועד-ישים את-ירושלם תהלה בארץ [ישעיה סב:ז]. Arutz Sheva ֲ· Freeman Center ֲ· Gamla ֲ· Hebron ֲ· Israel 101: Survival ... ( cache )
 • בס"ד : ... המתגוררים בארץ לא לנו, על אדמה טמאה, זיכרו את ה' וירושלים תעלה על לבבכם המזכירים את ה' אל דומי לכם, תמיד לא יחשו, ואל תתנו דומי לו עד יכונן ועד ישים את ירושלים פעילה. ... ( cache )
 • "ציון היא דורש אין לה" - יהדות - ערוץ 7 : 31 יולי 2011 ... "המזכירים את ה' אל דומי לכם, ואל תתנו דומי לו עד יכונן ועד ישים את ירושלים תהילה בארץ" ( ישעיה ס"ב). החתם סופר פירש פסוק זה ואמר, שהבכי והצער של אבלי ציון ... ( cache )
 • אזמרך בלאמים - דעת הגאון רבי צבי הירש קלישר אודות ג' השבועות ושלטון ... : ... "ואמנם על דברת שבועת אלקים האמור אשר עליה יסוגו אחור מלהקשיב לדברי הנביא (ישעיה ס"ב) אל תתנו דמי לו עד יכונן ועד ישים ירושלים תהלה בארץ על זה אשיב אמרי לך בשתי דרכים ... ( cache )
 • אורות התורה יא ג€“ ויקיטקסט : 4 נובמבר 2008 ... אבל יסוד הכל, מבוע החיים, הרי הוא רוח אלהים שבלב, החי בתוכיותה של הנשמה, המלא עז ותעצומות אשך לא יתן דמי לו עד יכונן ועד ישים את ירושלים תהלה בארץ. ... ( cache )
 • ספר אבודרהם סדר ראש חודש | פרויקט השו"ת המקוון - Responsa : ונראה לי שאין לחוש שהרי כתוב בדניאל די שליטין שמיא והטעם הקב"ה שהוא שוכן שמים. לכונן את בית חיינו על שם עד יכונן ועד ישים את ירושלים. והשיב שכינתו לתוכו על שם ושכנתי בתוכם . ... ( cache )
 • ספר משכני עליון : "אמר הקב"ה - לא אבוא בירושלים של מעלה" וכו', כי עד יכונן ועד ישים ירושלים תהלה בארץ, לא יבוא המלך ביאה גמורה בירושלים של מעלה. וברבות התיקון במאורות, יתפשטו הדברים בכוח ... ( cache )
 • ילקוט שמעוני - איכה : ... עיני ולבי שם כל הימים, וכשחרב בית המקדש על חומותיך ירושלים הפקדתי שומרים אל תתנו דמי לו עד יכונן ועד ישים וגו', הוי אתם צריכים לנחם אותי, ואף אתם נחמו נחמו עמי נחמוני נחמוני: ... ( cache )
 • ב"ה : ... סדרים פרטיים, אבל יסוד הכל, מבוע החיים, הרי הוא רוח אלהים שבלב, החי בתוכיותה של הנשמה, המלא עוז ותעצומות, אשר לא יתן דמי לו עד יכונן ועד ישים את ירושלים תהילה בארץ. ...
 • ספר משכני עליון | DailyZohar.com : ג€�אמר הקבג€�ה ג€“ לא אבוא בירושלים של מעלהג€� וכו', כי עד יכונן ועד ישים ירושלים תהלה בארץ, לא יבוא המלך ביאה גמורה בירושלים של מעלה. וברבות התיקון במאורות, יתפשטו הדברים בכוח ... ( cache )
 • ספר משכני עליון : "אמר הקב"ה - לא אבוא בירושלים של מעלה" וכו', כי עד יכונן ועד ישים ירושלים תהלה בארץ, לא יבוא המלך ביאה גמורה בירושלים של מעלה. וברבות התיקון במאורות, יתפשטו הדברים בכוח ... ( cache )
 • 2 - לוח עברי - פרשת השבוע : "המזכירים את ה' אל דומי לכם, ואל תתנו דומי לו עד יכונן ועד ישים את ירושלים תהילה בארץ" ( ישעיה ס"ב) החתם סופר דרש פסוק זה ואמר, שהבכי והצער של אבלי ציון המתאבלים על החורבן ... ( cache )
 • ירושלים בחזון ישעיה השני : וכך זכאי ורשאי העם להזכיר לה' התחייבותו: "ואל תתנו דומי לו - עד יכונן ועד ישים את ירושלים תהילה בארץ" (ס"ב, ו-ז); ומן הראוי להשוות הדברים אל נבואות זכריה (א', יב-יד). ישעיה השני ... ( cache )
 • more "עד יכונן ועד ישים " :
 • more "את ירושלם תהלה בארץ " :


תגובות[עריכה]

רק מלאכים שֹׁמְרִים כָּל הַיּוֹם וְכָל הַלַּיְלָה תָּמִיד

ספר תהילות פרק קכא (ד) הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל:

-- daian moshe, 2011-10-28 10:43:46


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:על חומותייך ירושלים הפקדתי שומרים


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2011-11-06.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvia/yjayhu/yj-62-0607