ביאור:עור בעד עור, לשמה אחר לשמה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

אדם העובד את ה' עובר תהליך נפשי שבו הוא מטהר את נפשו יותר ויותר ממניעים זרים:

  • א. לפי התורה, צריך לקיים מצוות; אולם התורה מבטיחה שכר על קיום המצוות, למשל (שמות כג כה): "ועבדתם את ה' אלהיכם, וברך את לחמך ואת מימיך, והסרתי מחלה מקרבך"; ולכן ייתכן שאדם יקיים את המצוות רק בשביל השכר.
  • ב. לפי חז"ל, ראוי לקיים מצוות לשמן, שלא על-מנת לקבל פרס; אולם חז"ל מבטיחים, שמי שיקיים מצוות שלא על-מנת לקבל פרס, בסופו של דבר יקבל פרס: " "תניא לאהבה את ה' אלהיך לשמוע בקולו ולדבקה בו - שלא יאמר אדם 'אקרא שיקראוני חכם, אשנה שיקראוני רבי, אשנן שאהיה זקן ואשב בישיבה', אלא למד מאהבה, וסוף הכבוד לבוא" " ( בבלי נדרים סב א ) , ולכן ייתכן שאדם יחשוב שהוא מקיים מצוות "לשמן", כאשר למעשה המטרה שלו היא רק להגדיל את הפרס שיקבל בסופו של דבר.
  • ג. לפי חכמי המוסר, גם קיום מצוות "לשמן" צריך להיות לשמו - שלא על-מנת לקבל את השכר הגדול יותר.

רמז לתהליך זה נמצא בסיפור איוב:

  • א. איוב היה איש ירא ה', (איוב א א): "איש היה בארץ עוץ איוב שמו והיה האיש ההוא תם וישר וירא אלהים וסר מרע"אולם הוא קיבל שכר גדול על יראת ה' שלו, (איוב א ג): "ויהי מקנהו שבעת אלפי צאן ושלשת אלפי גמלים וחמש מאות צמד בקר וחמש מאות אתונות ועבדה רבה מאד ויהי האיש ההוא גדול מכל בני קדם";
  • ב. השטן, שהוא משל ל"דעת קהל" שלילית וביקורתית ( פירוט ), טען שאיוב ירא את ה' רק על-מנת לקבל פרס, (איוב א ט): "ויען השטן את ה' ויאמר 'החנם ירא איוב אלהים? הלא את שכת בעדו ובעד ביתו ובעד כל אשר לו מסביב, מעשה ידיו ברכת ומקנהו פרץ בארץ!'"; כדי לבדוק אם אכן איוב ירא את ה' "לשמו", ה' נתן לשטן רשות לפגוע בכל רכושו, רק לא לפגוע בו אישית, (איוב ב ו): "ויאמר ה' אל השטן 'הנו בידך, אך את נפשו שמר'". איוב עמד בניסיון ונשאר ירא ה' גם כשראה שאינו מקבל כל שכר על כך, (איוב א כא): "ויאמר 'ערם יצתי מבטן אמי וערם אשוב שמה, ה' נתן וה' לקח יהי שם ה' מברך'".
  • ג. השטן לא הסתפק בכך,  וטען שגם דברי אמונה אלה של איוב נאמרו על-מנת לקבל פרס, (איוב ב ד): "וַיַּעַן הַשָּׂטָן אֶת ה' וַיֹּאמַר: ' עוֹר בְּעַד עוֹר, וְכֹל אֲשֶׁר לָאִישׁ יִתֵּן בְּעַד נַפְשׁוֹ'"- אדם מוכן לוותר על כל רכושו כדי לשמור על חייו ( פירוט ). כל עוד איוב נשאר בחיים ולא נפגע בגופו, ייתכן שהוא עושה חשבון של רווח והפסד, ומחליט לעבוד את ה' "לשמו" כדי שה' ישמור על חייו.

הגישה של השטן קיצונית מאד, ואין להשתמש בה ביחס לאנשים אחרים, אבל אנחנו יכולים להשתמש בה לעצמנו, כדי ללמוד עד כמה יש לנפות את המניעים שלנו מכל אינטרס אישי: לא מספיק שבחננו את עצמנו פעם אחת והחלטנו לקיים מצוות "לשם שמיים", אלא יש לבחון את עצמנו שוב ושוב כדי לוודא שגם ה"לשם שמיים" שלנו יהיה "לשם שמיים".


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2010-06-13.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/klli/mdrjim/ljmh