ביאור:נפש - רוח

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
יש הבדל בין נפש לבין רוח : המושג נפש מציין את הרגשות, והמושג רוח מציין את המחשבות . המושג נפש מציין את הצד החומרי והגופני יותר של החיים , והמושג רוח מציין את הצד ה...רוחני יותר:

  • (ישעיהו כו ט): "נפשי אויתיך בלילה, אף רוחי בקרבי אשחרך; כי כאשר משפטיך לארץ צדק למדו ישבי תבל"- בלילה שולטים הרגשות, ואני מרגיש תאווה גדולה להתקרב אליך; ובבוקר ( בשחר ) המחשבות בהירות יותר, אני חושב עליך ורוצה ללמוד את משפטיך.
  • (ישעיהו מב א): "הן עבדי אתמך בו, בחירי רצתה נפשי ; נתתי רוחי עליו, משפט לגוים יוציא"- אני מרגיש רגשי אהבה ורצון כלפי עבדי (כמובן בהשאלה); ואני נותן לו את מחשבותיי כדי שיוכל לשפוט בצדק.
  • (איוב ז יא): "גם אני לא אחשך פי; אדברה בצר רוחי , אשיחה במר נפשי"- המחשבות שלי צרות כי אני לא יכול להסביר לעצמי למה באו עליי כל-כך הרבה צרות; והרגשות שלי מרים כי אני סובל סבל מר (פירוש דומה פירש מלבי"ם) .
  • (איוב יב י): "אשר בידו נפש כל חי, ורוח כל בשר איש"- ה' שולט בחיים החומריים של כל יצור חי, ובמחשבות של כל אדם (פירוש דומה פירש מלבי"ם) .
  • (שמואל א א טו): "ותען חנה ותאמר 'לא אדני, אשה קשת רוח אנכי, ויין ושכר לא שתיתי, ואשפך את נפשי לפני ה'"- יש לי מחשבות קשות, כי אני לא מבינה למה ה' לא עוזר לי להוליד; ואני מרגישה רע, ולכן באתי לשפוך את רגשותיי לפני ה' בתפילה. 
  • (קהלת ו ט): "טוב מראה עינים מהלך נפש , גם זה הבל ורעות רוח"- לא הבנתי.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2005-08-25.


תגובות[עריכה]

מאת: פלוני

ההבדל מהותי יותר:

הנפש היא לאדם.

הרוח היא לנשמה או לבורא.

מאת: אני
מן ההיגיון לציין ההבדל מן הנשמה

מאת: אסתי ונריה קליין
בעיקר שאתה לא באמת יכול לדעת שמה שאמרת נכון, ובעיקר בנושא מחשבתי שכזה שבו השאלות הן לא כאלו שאפשר לענות עליהן במחי יד.
הפשט, בכל אופן, לא כפי שאמרת דווקא.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/hvdlim1/nfj_rux