ביאור:משלי כז יג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

משלי כז יג: "קַח בִּגְדוֹ כִּי עָרַב זָר, וּבְעַד נָכְרִיָּה חַבְלֵהוּ."

תרגום מצודות: קח בגד הערב למשכון ולא תאשם בזה, כי מעצמו נעשה ערב בעבור הזר והכניס עצמו בזה. ובעד נכריה חבלהו (קח ממנו משכון) - כפל הדבר במילים שונות, ולומר: בין ערב בעבור איש, בין בעבור אשה עניה סוערה.

תרגום ויקיטקסט: - "קח את בגדו, כי הוא התערב, התחבר ונאף עם אישה של אדם זר; ובעד (בעבור) אישה נכריה, חבול והכה בו!"


בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:משלי כז יג.


הקבלות[עריכה]

פסוקים זהים, משמעות שונה[עריכה]

פסוק זהה נמצא במשלי כ16, אולם שם הכתיב הוא נכרים וכאן הכתיב הוא נכריה, ולכן פירשנו כאן (ע"פ רמ"ד וואלי) שהכוונה לאישה נכריה, והיא הרעה שנזכרה בפסוק הקודם. הפסוק שלנו מדבר על אדם שהתפתה והתערבב, בקשרים כלכליים או נישואי תערובת, עם אשה נכריה, בת עם זר.

בהמשך להקבלות שנזכרו שם למשלי פרק ז, הפסוק שלנו מקביל ל(משלי ז ה): "לִשְׁמָרְךָ מֵאִשָּׁה זָרָה, מִנָּכְרִיָּה אֲמָרֶיהָ הֶחֱלִיקָה"*, וכן ל(משלי ז כא): "הִטַּתּוּ בְּרֹב לִקְחָהּ, בְּחֵלֶק שְׂפָתֶיהָ תַּדִּיחֶנּוּ". גם חבלות מתוארות שם, (משלי ז כג): "עַד יְפַלַּח חֵץ כְּבֵדוֹ"*, (משלי ז כו): "כִּי רַבִּים חֲלָלִים הִפִּילָה, וַעֲצֻמִים כָּל הֲרֻגֶיהָ"*.

יוסף במצרים[עריכה]

יוסף בן יעקב התערבב עם מצרים, בני עם זר; אשת פוטיפר המצריה ניסתה לשכב עמו, וכדי להינצל ממנה הוא נאלץ להשאיר אצלה את בגדו, (בראשית לט יב): "וַתִּתְפְּשֵׂהוּ בְּבִגְדוֹ לֵאמֹר שִׁכְבָה עִמִּי, וַיַּעֲזֹב בִּגְדוֹ בְּיָדָהּ, וַיָּנָס, וַיֵּצֵא הַחוּצָה".

לאחר מכן היא הטילה את האשמה עליו, ובית המשפט המצרי פסק בעד אותה אישה הנכריה, ולכן חבלו בו וזרקו אותו לכלא.

"ואם תאמר: ולמה יוסף הצדיק, ששמר את עצמו מן החטא, הניח בגדו אצלה? דע, כי אדרבא, משם ראיה, שלא הניח אצלה אלא הלבוש של הגוף, מפני שלא חטא, ולא הלבוש של הנשמה ח"ו. וגם הלבוש של הגוף, הוכרח להניחו אצלה לשני טעמים: האחד - שאם מידי עבירה יצא, מידי הרהור לא יצא. והשני - כדי לתת איזה חלק אל הקליפה שתחדל מרדיפתה..." (רמ"ד וואלי).
דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/mj/27-13