ביאור:משלי יב כח

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

משלי יב כח: "בְּאֹרַח צְדָקָה חַיִּים, וְדֶרֶךְ נְתִיבָה אַל מָוֶת."

תרגום מצודות: ההולך בדרך צדקה ימצא חיים, ובדרך נתיב הצדקה לא ימצא את המוות (וכפל הדבר במלות שונות).

תרגום ויקיטקסט: לך באורח (דרך) של צדקה, עשה פעולות של צדק ויושר, ותזכה בחיים; לך רק דרך הנתיב של הצדקה, השג את כל מטרותיך רק בדרכים צודקות, ותינצל ממוות.

/ הליכה באורח של צדקה מחייבת שמירה על החיים; והליכה דרך נתיבה של הצדקה מחייבת אל מוות - לא למות!


בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:משלי יב כח.


דקויות[עריכה]

ניתן לפרש את הפסוק בשתי דרכים:

1. לפי רוב המפרשים: הצדקה (התנהגות בצדק והגינות) מובילה לחיים ומצילה ממוות. חיים בעולם הזה (מצודות) או חיי-נצח בעולם הרוח (רלב"ג). וכך נאמר על הצדקה גם במשלי י2 וב(משלי יא ד): "וּצְדָקָה תַּצִּיל מִמָּוֶת"*.

2. אולם המילה אַל מציינת, בדרך-כלל, איסור, כמו (משלי א ח): "וְאַל תִּטֹּשׁ תּוֹרַת אִמֶּךָ" (וראו אבן עזרא שם); אם כך, גם בפסוק שלנו אפשר לפרש: התנהגות בצדק היא שמירה על החיים והתרחקות ממוות. ישנם מקרים שבהם האדם יכול לבחור, האם לחיות או למות; כך למשל, חולה במצב קשה יכול לבחור, האם להיאבק על חייו, או לוותר ולהיכנע למוות. הפסוק קובע, שדרכה של הצדקה היא להישאר בחיים; דרכה של הצדקה היא: אל מוות!, אל תמות, שמור על חייך!

הקשר בין שני חצאי הפסוק[עריכה]

הפסוק בנוי כתקבולת משלימה:

  • הצלע הראשונה היא מצוות "עשה" - לך באורח צדקה ותמצא חיים.
  • הצלע השניה רומזת למצוות "לא תעשה" - לך רק דרך נתיבה של הצדקה, כל מטרה שאתה רוצה להשיג - עליך להשיג רק באמצעים של צדקה; ואז תינצל ממוות (לפירושים נוספים על הקשר בין חלקי הפסוק, ראו מלבי"ם על פסוקנו, וכן מהר"ל, נתיבות עולם, נתיב התורה, הקדמה).

הקבלות[עריכה]

בתורה נאמר, (דברים ל יט): "הֲעִדֹתִי בָכֶם הַיּוֹם אֶת הַשָּׁמַיִם וְאֶת הָאָרֶץ: הַחַיִּים וְהַמָּוֶת נָתַתִּי לְפָנֶיךָ, הַבְּרָכָה וְהַקְּלָלָה; וּבָחַרְתָּ בַּחַיִּים, לְמַעַן תִּחְיֶה אַתָּה וְזַרְעֶךָ"*. וגם שם אפשר לפרש בשתי דרכים:

1. דרך הפשט: משה ממליץ לעם ישראל לבחור באהבת ה' ושמיעה בקולו, כי בחירה זו היא שתביא להם חיים, (דברים ל כ): "לְאַהֲבָה אֶת ה' אֱלֹהֶיךָ לִשְׁמֹעַ בְּקֹלוֹ וּלְדָבְקָה בוֹ, כִּי הוּא חַיֶּיךָ וְאֹרֶךְ יָמֶיךָ לָשֶׁבֶת עַל הָאֲדָמָה אֲשֶׁר נִשְׁבַּע ה' לַאֲבֹתֶיךָ לְאַבְרָהָם לְיִצְחָק וּלְיַעֲקֹב לָתֵת לָהֶם".

2. דרך הדרש: עצם הבחירה בחיים היא מצווה - לבחור לחיות ולא למות. לרובנו זוהי בחירה טבעית ומיידית, אולם ישנם אנשים שצריכים להתאמץ על-מנת לבחור בחיים: אנשים החולים במחלה שקשה להם להתמודד איתה; אנשים הנמצאים במצוקה נפשית גדולה; אנשים המכורים לסמים מזיקים; ועוד. בכל המקרים הללו, התורה מצווה אותנו לבחור בחיים ולא להיכנע למוות (שמעתי מדוד בן יוסף ב"שבעה" על אשתו חנה ז"ל).
דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/mj/12-28