ביאור:ירמיהו יד יא

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
מדוע ה' לא קיבל את תפילת ירמיהו למען שמו[עריכה]

בתקופה של בצורת קשה, התפלל ירמיהו הנביא בעד עם ישראל ואמר:

  • (ירמיהו יד ז): "אם עונינו ענו בנו ה' עשה למען שמך כי רבו משובתינו לך חטאנו... למה תהיה כאיש נדהם כגבור לא יוכל להושיע ואתה בקרבנו ה' ושמך עלינו נקרא אל תנחנו"

תפילתו של ירמיהו מבוססת על דברים שה' בעצמו אמר, שהוא מושיע את ישראל למען שמו גם כשאינם ראויים לכך ( פירוט ).

אולם ה' לא קיבל את תפילתו של ירמיהו וענה לו שתי תשובות:

  • (ירמיהו יד י): "כה אמר ה' לעם הזה: כן אהבו לנוע רגליהם לא חשכו וה' לא רצם עתה יזכר עונם ויפקד חטאתם"
  • (ירמיהו יד יא): "ויאמר ה' אלי: אל תתפלל בעד העם הזה לטובה"

מדוע ה' לא קיבל את טענתו של ירמיהו "עשה למען שמך... ושמך עלינו נקרא"?

1. ייתכן שהסיבה היא בפסוק י: מכיוון שבני ישראל "אהבו לנוע", לנדוד מאליל לאליל, שם ה' כבר לא נקרא עליהם, "וה' לא רצם", ולכן הטענה אינה בתוקף (ראו פירושים נוספים על פסוק י.

2. וייתכן שהסיבה רמוזה בפסוק יא: "ויאמר ה' אלי : אל תתפלל בעד העם הזה לטובה". אתה מתפלל בשביל העם הזה, אבל הם עצמם לא מתפללים כך; לך אישית אכן חשוב ששם ה' לא יתחלל, אבל להם זה לא חשוב. מכיוון ששם ה' לא חשוב להם, אי אפשר להשתמש בנימוק הזה לטובתם.

במקומות אחרים בספר ירמיהו ישנן הוכחות שבני ישראל כבר לא מתחשבים בשם ה':

  • (ירמיהו ז ל): "כי עשו בני יהודה הרע בעיני נאום ה', שמו שקוציהם בבית אשר נקרא שמי עליו לטמאו". גם בפרק ז אסר ה' על ירמיהו להתפלל בעד העם (בפסוק טז) - ראו אסור להתפלל בעד העם .
  • (ירמיהו כג כז): "החשבים להשכיח את עמי שמי בחלומתם אשר יספרו איש לרעהו כאשר שכחו אבותם את שמי בבעל". גם בפרקנו נזכרו נביאי שקר - בפסוקים 13-16.

והמסר: גם כשבני ישראל חוטאים, צריך להשתדל שישמרו לפחות על השם, על הקשר הסמלי בינם לבין ה', כך שנוכל, במקרה הכי גרוע, לבקש מה' שיתחשב בנו "למען שמו". כמובן, עדיף שיהיו לנו זכויות יותר ממשיות...

שאלה : בהמשך תשובת ה', ירמיהו יד יב, כתוב "כי יצומו, אינני שומע אל רינתם": איזו רינה אפשר לרנן כשצמים, ועוד כשיש רעב בארץ וכולם אבלים?! למה ה' לא אומר פשוט שלא ישמע אל תפילתם?

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2008-08-11.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:מדוע ה' לא קיבל את תפילת ירמיהו למען שמו

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvia/yrmyhu/yr-14-11