לדלג לתוכן

ביאור:חי נפשך

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.זהו מאמר הגדרה, מאמר שמטרתו להגדיר במדוייק שורש, מילה או ביטוי בלשון המקרא. חלק ממיזם המילון המקראי החופשי.

ויקימילון ערך מילוני בוויקימילון: חי נפשך

בלשון המקרא, המושג " נפש " מציין את החיים , ובמיוחד את הצד החומרי והמורגש שלהם. התחושה היסודית ביותר של כל יצור חי היא, עצם התחושה שהוא חי.

לכן , כשרוצים לחזק טענה מסויימת, משתמשים בביטוי חי נפשך , כלומר - כמו שאתה חי, כך דבריי אמיתיים; כמו שאתה מרגיש את חייך וברור לך בלי שום ספק שהם קיימים - כך אתה יכול להיות בטוח שדבריי נכונים:

  • (שמואל א א כו): "ותאמר 'בי אדני, חי נפשך אדני, אני האשה הנצבת עמכה בזה להתפלל אל ה'"
  • (שמואל א יז נה): "וכראות שאול את דוד יצא לקראת הפלשתי אמר אל אבנר שר הצבא 'בן מי זה הנער אבנר?' ויאמר אבנר ' חי נפשך המלך אם ידעתי'"
  • (שמואל א כ ג): "וישבע עוד דוד ויאמר 'ידע ידע אביך כי מצאתי חן בעיניך ויאמר אל ידע זאת יהונתן פן יעצב, ואולם חי ה' וחי נפשך כי כפשע ביני ובין המות'"
  • (שמואל א כה כו): "ועתה אדני חי ה' וחי נפשך אשר מנעך ה' מבוא בדמים והושע ידך לך ועתה יהיו כנבל איביך והמבקשים אל אדני רעה"
  • (שמואל ב יא יא): "ויאמר אוריה אל דוד 'הארון וישראל ויהודה ישבים בסכות ואדני יואב ועבדי אדני על פני השדה חנים ואני אבוא אל ביתי לאכל ולשתות ולשכב עם אשתי? חיך וחי נפשך אם אעשה את הדבר הזה'"
  • (שמואל ב יד יט): "ויאמר המלך 'היד יואב אתך בכל זאת?' ותען האשה ותאמר ' חי נפשך אדני המלך אם אש להמין ולהשמיל מכל אשר דבר אדני המלך כי עבדך יואב הוא צוני והוא שם בפי שפחתך את כל הדברים האלה'"
  • (מלכים ב ב ב): "ויאמר אליהו אל אלישע 'שב נא פה כי ה' שלחני עד בית אל' ויאמר אלישע 'חי ה' וחי נפשך אם אעזבך'...", וכן ב4, ב6.
  • (מלכים ב ד ל): "ותאמר אם הנער 'חי ה' וחי נפשך אם אעזבך' ויקם וילך אחריה"

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2005-08-25.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/xynfj