ביאור:דברים כא טו

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, ולא מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

פרשת האישה האהובה והשנואה.

לכאורה הפרשה הזו מתייחסת ליעקב אבינו. ליעקב אבינו היו שתי נשים: אחת אהובה ("וַיֶּאֱהַב יַעֲקֹב, אֶת-רָחֵל") ואחת שנואה ("וַיַּרְא יְהוָה כִּי-שְׂנוּאָה לֵאָה, וַיִּפְתַּח אֶת-רַחְמָהּ") והוא העדיף את בן האהובה (יוסף - "וְיִשְׂרָאֵל, אָהַב אֶת-יוֹסֵף מִכָּל-בָּנָיו--כִּי-בֶן-זְקֻנִים הוּא, לוֹ; וְעָשָׂה לוֹ, כְּתֹנֶת פַּסִּים") על בן השנואה (ראובן), ונתן לו שני חלקים בנחלה ("וַאֲנִי נָתַתִּי לְךָ, שְׁכֶם אַחַד--עַל-אַחֶיךָ: אֲשֶׁר לָקַחְתִּי מִיַּד הָאֱמֹרִי, בְּחַרְבִּי וּבְקַשְׁתִּי."), ונישל את ראובן מהבכורה על אף שהיה ראשית אונו. על פי ברכת יעקב ניכר בו שהכיר את משפט הבכורה והתיייחס אליו ("רְאוּבֵן בְּכֹרִי אַתָּה, כֹּחִי וְרֵאשִׁית אוֹנִי" - "הוא ראשית אונו לו משפט הבכורה." ) ובכל זאת העדיף להתעלם ממנו, תוך שהוא נותן נימוק אישי לדבר. --Effib 04:37, 29 ביולי 2007 (UTC)

יפה, לא חשבתי על זה אף פעם.

לגבי העדפת הצעיר על פני הבכור, זה חורז לכל אורך התורה: שם, שת, יצחק, יעקב, יוסף, אפריים, משה, שבט לוי, דוד, שלמה [קהת? - ראה תחילת פרשת נשא].

יש כאן מגמה של התורה להדגיש שאין משמעות לבכורה סתם, בילוגית, ואם הקטן עדיף על הבכור הוא יהיה ממשיך הדרך של אביו.

בימי קדם הבכור היה הממשיך הרוחני (כמו שרואים אצל מלך מואב שהקריב את בנו בכורו (מלכים ב כו) וכמו כן נהרגו הבכורות במצריים (ראה על כך במכילתא שמות יג).

התורה נותנת לבכור רק נחלה גשמית, אבל רוחניות וכבוד מגיע לטוב שבין האחים.

הכלי יקר כותב שאת העניין שה' בוחר בקטנים כנגד פולחן הכוח של האומות, רואים גם בבחירת עם ישראל, שנאמר "לא מרובכם..." וכן "הקטן יהיה לאלף והגדול לגוי עצום".

--Ori229