לדלג לתוכן

ביאור:גירה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.


גירה = עורר מריבה, התגרה = עורר את עצמו לריב[עריכה]

זהו מאמר הגדרה, מאמר שמטרתו להגדיר במדוייק שורש, מילה או ביטוי בלשון המקרא. חלק ממיזם המילון המקראי החופשי.

ויקימילון ערך מילוני בוויקימילון: גירה

הפיעל גֵרָה (שורש גרה, בניין פיעל) משמעו "עורר", במיוחד בהקשר של מריבה:

לפי זה, הפועל התגרה (שורש גרה, בניין התפעל) משמעו "עורר את עצמו", כלומר, גרם לעצמו לריב ולהילחם; ו"התגרה ב-" משמעו "עורר את עצמו להילחם ב-":

  • (דברים ב ה): "אל תתגרו בם, כי לא אתן לכם מארצם עד מדרך כף רגל, כי ירשה לעשו נתתי את הר שעיר ... ויאמר ה' אלי: אל תצר את מואב ואל תתגר בם מלחמה, כי לא אתן לך מארצו ירשה, כי לבני לוט נתתי את ער ירשה ...  וקרבת מול בני עמון אל תצרם ואל תתגר בם, כי לא אתן מארץ בני עמון לך ירשה כי לבני לוט נתתיה ירשה ...  קומו סעו ועברו את נחל ארנן, ראה נתתי בידך את סיחן מלך חשבון האמרי ואת ארצו, החל רש והתגר בו מלחמה": ה' ציווה על בני ישראל לא לעורר את עצמם למלחמה באדום, מואב ועמון, אלא רק למלחמה באמורים.
  • מלכים ב יד י: " "הכה הכית את אדום ונשאך לבך; הכבד ושב בביתך, ולמה תתגרה ברעה, ונפלתה אתה ויהודה עמך" ?": יואש מלך ישראל ניסה לשכנע את אמציה מלך יהודה, שלא יעורר את עצמו להילחם בחיה הרעה (מהמשל שנזכר לפני כן על הארז, החוח והחיה). וכן דברי הימים ב כה יט.
  • (ירמיהו נ כד): "יקשתי לך וגם נלכדת בבל ואת לא ידעת, נמצאת וגם נתפשת כי בה' התגרית"- עוררת את עצמך להילחם בה'.
  • (משלי כח ד): "עזבי תורה יהללו רשע, ושמרי תורה יתגרו בם"- שומרי תורה מעוררים את עצמם להילחם עם עוזבי התורה, ולמחות על דברי התהילה שהם אומרים על הרשעים ( פירוט )
  • (דניאל יא י): "ובנו יתגרו , ואספו המון חילים רבים ובא בוא ושטף ועבר וישב ויתגרו עד מעזה... ויער כחו ולבבו על מלך הנגב בחיל גדול ומלך הנגב יתגרה למלחמה בחיל גדול ועצום עד מאד ולא יעמד כי יחשבו עליו מחשבות"
  • וייתכן שגם השם "תִגְרָה" קשור לכך (תהלים לט יא): "הסר מעלי נגעך מתגרת ידך אני כליתי".

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2006-03-16.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:גירה - עורר מריבה, התגרה - עורר את עצמו לריב

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/grh