ביאור:בראשית מ יט

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.

בראשית מ יט: "בְּעוֹד שְׁלֹשֶׁת יָמִים יִשָּׂא פַרְעֹה אֶת רֹאשְׁךָ מֵעָלֶיךָ וְתָלָה אוֹתְךָ עַל עֵץ וְאָכַל הָעוֹף אֶת בְּשָׂרְךָ מֵעָלֶיךָ."יִשָּׂא פַרְעֹה אֶת רֹאשְׁךָ מֵעָלֶיךָ[עריכה]

ראה: חלומו של שר האופים

תָלָה אוֹתְךָ עַל עֵץ וְאָכַל הָעוֹף אֶת בְּשָׂרְךָ מֵעָלֶיךָ[עריכה]

ליוסף היו מספר אפשרויות מה יכול פרעה לעשות: להחזיר לכנו, לפטר, להגלות, להשאיר בבית הסוהר, לתלות, לתלות בבזיון שציפורים יאכלו את בשרו, לתלות בבזיון ולהרוג את משפחתו.

יוסף העניק לשר האופים את האפשרות הגרועה ביותר (כמעט). וכפי שנראה פרעה לא העניש את שר האופים בתליה "וְאָכַל הָעוֹף אֶת בְּשָׂרְךָ מֵעָלֶיךָ", אלא בתליה בלבד, ככתוב: "וְאֵת שַׂר הָאֹפִים, תָּלָה" (ביאור:בראשית מ כב). למרות שזה נראה זהה, יש הבדל גדול בין תליה מכובדת לבין תליה מבזה. לא נאמר עם רכושו של שר האופים עוקל לטובת המלך, והחוק המצרי בזמנו לא ברור אם כך עשו.

אחרי ששר האופים שמע עת דברי יוסף לבטח הוא היה המום, ואפילו שפרעה "וַיִּשָּׂא אֶת רֹאשׁ שַׂר הַמַּשְׁקִים, וְאֶת רֹאשׁ שַׂר הָאֹפִים בְּתוֹךְ עֲבָדָיו" (ביאור:בראשית מ כ) ושר האופים שרת את פרעה בזמן המשתה, לבטח הוא לא היה שמח ופניו המודאגים הראו לפרעה שהוא מקבל את הדין. קיימת תופעה שאנשים שמאמינים בגורל מסיום, בדרך מסתורית או בעקיפין גורמים לתוצאה הזאת לקרות. אפשרי שעצבונו של שר האופים הביא לזה שפרעה פסק שאין לו יותר צורך בו, וחטאו מצדיק עונש מוות בתליה, בזמן ששר המשקים שחטא יחד איתו, נראה שמח וחזר לכנו.

עַל עֵץ[עריכה]

מכאן זרש לקחה את עצתה להמן: "יַעֲשׂוּ עֵץ גָּבֹהַּ חֲמִשִּׁים אַמָּה, וּבַבֹּקֶר אֱמֹר לַמֶּלֶךְ וְיִתְלוּ אֶת מָרְדֳּכַי עָלָיו" (ביאור:אסתר ה יד), והכוונה שהעץ הגבוה יאפשר לציפורים לעמוד בבטחה "וְאָכַל הָעוֹף אֶת בְּשָׂרְךָ מֵעָלֶיךָ".