לדלג לתוכן

ביאור:בראשית כ יג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית כ יג: "וַיְהִי כַּאֲשֶׁר הִתְעוּ אֹתִי אֱלֹהִים מִבֵּית אָבִי וָאֹמַר לָהּ זֶה חַסְדֵּךְ אֲשֶׁר תַּעֲשִׂי עִמָּדִי אֶל כָּל הַמָּקוֹם אֲשֶׁר נָבוֹא שָׁמָּה אִמְרִי לִי אָחִי הוּא."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית כ יג.


מי התעה את אברהם?

[עריכה]

(בראשית כ יג): "וַיְהִי כַּאֲשֶׁר הִתְעוּ אֹתִי אֱלֹהִים מִבֵּית אָבִי, וָאֹמַר לָהּ: זֶה חַסְדֵּךְ אֲשֶׁר תַּעֲשִׂי עִמָּדִי, אֶל כָּל הַמָּקוֹם אֲשֶׁר נָבוֹא שָׁמָּה אִמְרִי לִי אָחִי הוּא"

אברהם יצא מבית אביו במצוות ה', (בראשית יב א): "וַיֹּאמֶר ה' אֶל אַבְרָם לְךָ לֶךְ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ"( פירוט ). אבל ה' לא התעה אותו - הוא אמר לו בפירוש לאן ללכת; אם כך, מדוע אברהם מתלונן על התעיה?!

 1. השימוש בלשון רבים "התעו אותי" מלמד שהכוונה לאלהים זרים - עבודת האלילים שהיתה מקובלת בבית אביו של אברהם. עובדי האלילים רצו להתעות את אברהם מדרך ה', ואף להרגו (לדברי חז"ל, נמרוד השליך את אברהם לכבשן האש), וכדי שיוכל לעבוד את ה' בלי הפרעה, הוא נאלץ לעזוב את בית אביו וללכת לארץ כנען, שהיתה כנראה חופשית וסובלנית יותר. אמנם ה' ציווה על אברהם לעזוב את בית אביו, אולם הסיבה למצווה זו היתה שעובדי האלהים האחרים ניסו להתעות את אברהם. כך פירשו המתרגמים לארמית: "והוה כד טעו עממיא בתר עובדי ידיהון, יתי קריב יי לדחלתיה מבית אבא..." (אונקלוס) , "וַהֲוָה כַּד בָּעוּ לְאַטְעָאָה יָתִי פִּלְחֵי טַעֲוָותָא וּנְפָקֵית מִבֵּית אַבָּא" (יונתן) .
 2. הפועל תעה מציין, בדרך כלל, טעות ואבדן דרך, אבל בחלק מהפסוקים הוא מציין התפזרות לכל עבר, כמו ב (ישעיהו מז טו): "כֵּן הָיוּ לָךְ אֲשֶׁר יָגָעַתְּ סֹחֲרַיִךְ מִנְּעוּרַיִךְ, אִישׁ לְעֶבְרוֹ תָּעוּ, אֵין מוֹשִׁיעֵךְ"(ראו תעה ). אברהם לא מתלונן - הוא רק מציין עובדה - ה' גרם לו לעזוב ולהתפזר מבית אביו: "כשהוציאני הקב"ה מבית אבי, להיות משוטט ונד ממקום למקום... כאשר התעו - לשון רבים, ואל תתמה, כי בהרבה מקומות לשון אלהות ולשון מרות קרוי לשון רבים... ואם תאמר: מהו לשון התעו? - כל הגולה ממקומו ואינו מיושב קרוי תועה, כמו (לקמן כא) ותלך ותתע, (תהלים קיט) תעיתי כשה אובד, (איוב לח) יתעו לבלי אוכל, יצאו ויתעו לבקש אכלם" ( רש"י ) .
 3. השימוש במילים 'תעינו', 'מבית אבי', 'כל מקום' רומז שזה היה בתחילת מסעותיו של אברהם, ולפני שהוא הכיר את כנען ואנשיה. סביר שהסיפור קרה עד זמן קצר לאחר פרידתו מלוט, ולא בזמן ששרה עמדה להכנס להריון או לאחר שהיא כבר היתה בהריון.
 4. אברהם מסיים את טענותיו:
 1. יצאנו מבית אבי.
 2. אנחנו תועים בדרך לפי הדרכת אלוהים.
 3. בכל מקום אנחנו אומרים ששרה היא אחותי.
 4. והנה הגענו בשלום לגרר ואתה לקחת אותה בחוזק יד ובחוסר כבוד.
מסקנה - אתה, המלך הראשון שעשה זאת. אתה לא יכול לטעון שפעלת בתום לב ובנקיון כף. במילים אחרות: אתה פושע.
אבימלך לא ענה. הוא הבין את אשמתו, והוא מיד משלם לאברהם את מה שהוא היה צריך להציע בכבוד עבור שרה אחותו של אברהם.


מאמרים נוספים מתוצאות החיפוש ב גוגל

[עריכה]
 • אימותיהן של עמון ומואב, ורות המואבייה : ויש אומרים " ויהי כאשר התעו אתי אלהים". ר' חנינא אחיו ... (2) אבל הרמב"ם שנסמך על ת"א קבע בחיבורו "באור שמות", שהוא שם קודש: "ויהי כאשר התעו אתי א-להים – קֹדש. ותרגם: "יָתִי ... ( cache )
 • [כ יג – ויקיטקסט - ויקיטקסט - Wikisource] : 23 יוני 2009 ... ויהי כאשר התעו אתי אלהים מבית אבי ואמר לה זה חסדך אשר תעשי עמדי אל כל המקום אשר נבוא שמה אמרי לי אחי הוא (ראה פסוק זה בהקשרו במהדורת הכתיב של ... ( cache )
 • בראשית כ – ויקיטקסט - ויקיטקסט - Wikisource : 4 אוקטובר 2011 ... לי לאשה יג ויהי כאשר התעו אתי אלהים מבית אבי ואמר לה זה חסדך אשר תעשי עמדי אל כל המקום אשר נבוא שמה אמרי לי אחי הוא יד ויקח אבימלך צאן ובקר ועבדים ... ( cache )
 • חוברת מספר 1, תשנ"ג : על הפסוק " ויהי כאשר התעו אתי אלקים מבית אבי ואמר לה זה חסדך אשר תעשי עמדי" (בראשית כ', יג) אומר רש"י: "כשהוציאני הקב"ה מבית אבי להיות משוטט ממקום למקום, ידעתי שאעבור ... ( cache )
 • בראשית - ללא ניקוד : ... בת אבי הוא אך לא בת אמי ותהי לי לאשה: {יג} ויהי כאשר התעו אתי אלהים מבית אבי ואמר לה זה חסדך אשר תעשי עמדי אל כל המקום אשר נבוא שמה אמרי לי אחי הוא: {יד} ויקח אבימלך ... ( cache )
 • הורד - בית : "ויהי כאשר התעו אתי אלהים מבית אבי ואמר לה זה חסדך אשר תעשי עמדי אל כל המקום אשר נבוא שמה אמרי לי אחי הוא"- זה אולי גם מסביר לך, למה גם היא אמרה אחי. דרך אגב, התירוץ ... ( cache )
 • Bible(HEB) Constructed in accordance to CES standards : ... לי לאשה׃ ויהי כאשר התעו אתי אלהים מבית אבי ואמר לה זה חסדך אשר תעשי עמדי אל כל המקום אשר נבוא שמה אמרי לי אחי הוא׃ ויקח אבימלך צאן ובקר ועבדים ושפחת ויתן לאברהם ...
 • Yeshiva.org.il- פרשת וירא : ... בת אבי הוא אך לא בת אמי ותהי לי לאשה: (יג) ויהי כאשר התעו אתי אלהים מבית אבי ואמר לה זה חסדך אשר תעשי עמדי אל כל המקום אשר נבוא שמה אמרי לי אחי הוא: (יד) ויקח אבימלך ... ( cache )
 • המשפחה במקרא : אברהם מספר לאבימלך מלך גרר: "ויהי כאשר התעו אתי אלהים מבית אבי ואמר לה: זה חסדך אשר תעשי עמדי, אל כל המקום אשר נבוא שמה אמרי לי אחי הוא" (כ', יג). ודאי סמך אברהם על ... ( cache )
 • תורה : ויהי כאשר התעו אתי אלהים מבית. אבי ואמר לה זה חסדך אשר. תעשי עמדי אל כל המקום אשר נבוא שמה אמרי לי אחי הוא.: }יד{. ויקח אבימלך צאן. ובקר ועבדים ושפחת ויתן לאברהם וישב ...
 • הפטרת א' דראש השנה - בית המדרש הוירטואלי : "ויהי כאשר התעו אתי אלקים מבית אבי ואמר לה זה חסדך אשר תעשי עמדי אל כל המקום אשר נבוא שמה אמרי לי אחי הוא". (בראשית כ', יג). למרות כל זאת, הגיע היום - לאחר תפילות אין ... ( cache )
 • בראשית פרק כ - ויסע משם אברהם ארצה הנגב‎ - YouTube : 4 יוני 2012 ... יג ויהי כאשר התעו אתי, אלהים מבית אבי, ואמר לה, זה חסדך אשר תעשי עמדי: אל כל-המקום אשר נבוא שמה, אמרי-לי אחי הוא. יד ויקח אבימלך צאן ובקר, ועבדים ... ( cache )
 • חמשה חומשי תורה : ... אין יראת אלהים במקום הזה והרגוני על דבר אשתי כ:יב וגם אמנה אחתי בת אבי הוא אך לא בת אמי ותהי לי לאשה כ:יג ויהי כאשר התעו אתי אלהים מבית אבי ואמר לה זה חסדך אשר תעשי ...
 • קניית אות בתורה - כתיבת ספר תורה : ... אין יראת אלהים במקום הזה והרגוני על דבר אשתי כ,יב וגם אמנה אחתי בת אבי הוא אך לא בת אמי ותהי לי לאשה כ,יג ויהי כאשר התעו אתי אלהים מבית אבי ואמר לה זה חסדך אשר תעשי ... ( cache )
 • more "ויהי כאשר התעו אתי " :
 • פרשת וישלח - Schechter Rabbinical Seminary : אליו האלהים בברחו מפני אחיו" (לה, ז), ובבראשית כ, יג, מסביר אברהם לאבימלך על בקשתו מאשתו לאמר שהיא אחותו, "ויהי כאשר התעו אותי אלהים מבית אבי, ואמר לה...". לכאורה ... ( cache )
 • Sofrim Chapter 4 | Rabbi Jack Abramowitz | Orthodox Union : ויהי כאשר התעו אותי אלהים מבית אבי ואמר לה זה חסדך אשר תעשה עמדי אל כל המקום אשר נבוא שמה, ומי אל כמוך, הראשון חול והאחרון קדש הלכה כ תאשם שומרון כי מרתה באלהיה, ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- בראשית פרק כ : ... בת אבי הוא אך לא בת אמי ותהי לי לאשה: (יג) ויהי כאשר התעו אתי אלהים מבית אבי ואמר לה זה חסדך אשר תעשי עמדי אל כל המקום אשר נבוא שמה אמרי לי אחי הוא: (יד) ויקח אבימלך ... ( cache )
 • חמשה חומשי תורה : אלהים מבית אבי ואמר לה זה חסדך אשר תעשי עמדי אל כל המקום אשר. נבוא שמה אמרי לי אחי הוא. כ:יד. ויקח אבימלך צאן ובקר ו. עבדים ושפחת. ויתן לאברהם וישב לו את שרה אשתו ...
 • HomeEnglishתורהמשנהContactchaver : ... ויהי כאשר התעו אתי אלהים מבית אבי ואמר לה זה חסדך אשר תעשי עמדי אל כל המקום אשר נבוא שמה אמרי לי אחי הוא כ:יד ויקח אבימלך צאן ובקר ועבדים ושפחת ויתן לאברהם וישב לו ...
 • Yeshiva.org.il- תפקידו של יוסף במצרים : ולאבימלך מלך גרר אמר אברהם, ויהי כאשר התעו אותי אלהים מבית אבי ואמר לה זה חסדך אשר תעשי עמדי אל כל המקום אשר נבוא שמה אמרי לי אחי הוא (שם כ, יג). ולא מצאנו לחז"ל ... ( cache )
 • more "אלהים מבית אבי ואמר " :
 • למה אברהם ביקש משרה להגיד שהיא אחותו? : ויהי כאשר התעו אותי אלוהים מבית אבי, ואומר לה: 'זה חסדך אשר תעשי עימדי: אל כל המקום אשר נבוא שמה, אמרי לי אחי הוא. אם אברהם באמת התכוון לזה, אז המסקנה היא שאברהם ... ( cache )
 • Mota: פניני באר בשדה פרשת חיי שרה ה'תשע"ג - ענייני מציאת הזיווג והשכנת... : "ויהי כאשר התעו אותי אלוקים מבית אבי ואומר לה זה חסדך אשר תעשי עמדי אל כל המקום אשר נבוא שמה אמרי לי אחי הוא"... (כ יג). היא הייתה מוכנה ללכת אחריו ולשוטט יחד עמו ולהיות ... ( cache )
 • אבימלך, מלך גרר, מתוך היסטוריה של א"י - אנציקלופדיה ynet : ואֹמר לה זה חסדך אשר תעשי עמדי אל כל המקום אשר נבוא שמה אמרי לי אחי הוא" (י"א-י"ג) – ולאחר מכן השיב לו אבימלך את שרה, וכן העניק לו צאן, בקר ועבדים. בנוסף, הבטיח אבימלך ...
 • וירא קריאת התורה - פרשת עם רש"י : ויש לישבו עוד, דבר דבור על אופניו, כשהוציאני הקב"ה מבית אבי להיות משוטט ונד ממקום למקום, וידעתי שאעבור במקום רשעים ואומר לה זה חסדך אשר תעשי עמדי: כאשר התעו: לשון רבים, ... ( cache )
 • קולך - פורום נשים דתיות - שלושה סיפורי אישה - אחות : 15 מאי 2009 ... בהמשך מספר אברהם למלך גרר על הסדר קבוע שהיה לו עם שרה: "ואֹמר לה זה חסדך אשר תעשי עמדי... אמרי לי אחי הוא" (כ, יג). אין דברי אברם/אברהם מנוסחים כציווי ... ( cache )
 • Genesis - Chapter 20 (Parshah Vayeira) - Tanakh Online - Torah... : Printed from Chabad.org. Contact Us. Visit us on Facebook ... ( cache )
 • בראשית : יג ויהי כאשר התעו אותי, אלוהים מבית אבי, ואומר לה, זה חסדך אשר תעשי עימדי: אל כל-המקום אשר נבוא שמה, אמרי-לי אחי הוא. יד וייקח אבימלך צאן ובקר, ועבדים ושפחות, וייתן, לאברהם ... ( cache )
 • more "לה זה חסדך אשר " :
 • אברהם ושרה - אוניברסיטת בר-אילן : ... בהגיעם למצרים - "אמרי נא אחֹתי את למען יִיטב לי בעבורך וחיתה נפשי בגללך" (יב:יג); במפגש עם אבימלך - "זה חסדך אשר תעשי עמדי, אל כל המקום אשר נבוא שמה, אמרי לי אחי הוא" ... ( cache )
 • בכל המקום אשר אזכיר - בית המדרש הוירטואלי : כך אמר אברהם לשרה בצאתם לנדודיהם המסוכנים במקומות שאין בהן יראת א ( cache )
 • אין לי מושג. לא התעמקתי.. - פורום השפה העברית - סימניה : (הסכם דו צדדי אברהם לשרה - זה חסדך אשר תעשי עמדי, אל כל המקום אשר נבוא שמה אמי לי אחי הוא. (ללא הסכמה זה לא היה מתקיים) יעקב ליוסף ועשית עמדי חסד ואמת.... (כנ"ל) ... ( cache )
 • more "תעשי עמדי אל כל " :
 • איש האמת ומלכת היופי : אל כל המקום אשר נבוא שמה אמרי לי אחי הוא". כמו שאמת חסד יפי עולה תרי"ג, כך אחי ועוד אהבה בתענוגים עולה תרי"ג. גם במלה אחֹתי יש לרמז לראשי התבות אמת חסד יפי וה-ת היא ... ( cache )
 • על האמת ועל היופי – לפרשת לך-לך « נִפְלָאוֹת מִתּוֹרָתֶךָ : 24 אוקטובר 2012 ... אל כל המקום אשר נבוא שמה אמרי לי אחי הוא". כמו שאמת חסד יפי עולה תרי"ג, כך אחי ועוד אהבה בתענוגים עולה תרי"ג. גם במלה אחֹתי יש לרמז לראשי התבות אמת ... ( cache )
 • בראשית א:א בראשית ברא אלוהים את השמיים ואת הארץ... - Original Hebrew : חסדכ אשר תעשי עימדי אל כל המקום אשר נבוא שמה אימרי. לי אחי הוא.:כ. יד. וייקח אבימלכ צואן ובקר ועבדים ושפחות. וייתן לאברהם וישב לו את שרה אישתו. טו:כ. ויואמר אבימלכ ...
 • [כ כא – ויקיטקסט - ויקיטקסט - Wikisource] : 23 יוני 2009 ... שמה שאמר בכלל המקום אשר נבוא שמה פירושו המקום המוזמן לנו לבא ולהתישב שם. וכן כאן פירושו בבית הבחירה. אולם מצאתי כל המקום אשר תדרוך כף רגלכם בו ... ( cache )
 • more "המקום אשר נבוא שמה " :
 • פירוש על קהלת לרבינו שמואל בן מאיר (הרשב"ם) / אהרן יעללינעק : 'כאשר דבר לך' שפתרונו 'כאשר דבר עליך', וכן ' אמרי לי אחי הוא ' אמרי עלי אחי הוא. הייתי תר ודורש בעצמי. תרתי בלבי, ג. להתענג ולשמח עצמי ביין, דוגמת 'ויין ישמח לבב אנוש'.למשוך ביין, ... ( cache )
 • בשלח קריאת התורה - פרשת עם רש"י : וכן (פסוק יד) ה' ילחם לכם - עליכם, (בראשית כ יג) אמרי לי אחי הוא - אמרי עלי: נבכים הם: כלואים ומשוקעים ובלעז שירי"ץ [לחוצים], כמו (תהלים פד ז) בעמק הבכא, (איוב כח יא) מבכי נהרות ... ( cache )
 • כל הפרק - רש"י על שמות יד – ויקיטקסט : 8 אוקטובר 2012 ... "לבני ישראל" - על בני ישראל וכן ה' ילחם לכם עליכם (בראשית כ) אמרי לי אחי הוא אמרי עלי. "נבכים הם" - כלואים ומשוקעים ובלע"ז שירי"ר (איינגעענגט) כמו (תהלים פד) ... ( cache )
 • שקר : בטח בה לב בעלה זו שרה, שהיה לבו שלאברהם בטוח בה, שאמר לה אמרי לי אחי הוא (שם כ'), ושלל לא יחסר, שהיתה מכנסת את האורחין תחת כנפי השכינה... (שם כג א). וידבר אל בני חת ... ( cache )
 • דבר תורה קצר לשולחן השבת, פרשת "תולדות" : 12 נובמבר 2012 ... שהתקבלה תפילת רבקה עליו שיהיו לה בנים דוקא ממנו, ותיבת "לו" פירושה עליו" כמו שפירש רש"י בפרשת וירא על הפסוק " אמרי לי אחי הוא ", ולכן "ותהר רבקה אשתו" ... ( cache )
 • בראשית פרק כד - בשבילי התנ"ך : כמו (לעיל כ יג) אמרי לי אחי הוא. וכמו (לקמן כו ז) וישאלו אנשי המקום לאשתו: (כב) בקע - רמז לשקלי ישראל בקע לגלגלת: ושני צמידים - רמז לשני לוחות מצומדות: עשרה זהב משקלם - ... ( cache )
 • "ה' אורי וישעי"-על מזמור כ"ז בתהילים : ראב"ע מפרש זאת עפ"י ר' משה ג'יקטילא: "אמר ר' משה כי 'לך' - בעבורך, כמו (בראשית כ, יג) 'אמרי לי אחי הוא '|". וכך רש"י: "בשבילך, בשליחותך אומר לי לבי 'בקשו כולכם, ישראל, את פני' ... ( cache )
 • אבן עזרא - בשבילי התנ"ך : מאת אישה והנה הלמ"ד כמו אמרי לי אחי הוא. בועז. אמרו רבותינו ז"ל שהוא אבצן שהיה שופט את ישראל. [ב, ב] אחר אשר אמצא חן בעיניו. יש אומרים כי הוי"ו שב אל בועז הנזכר. והטעם אולי ... ( cache )
 • פרשת בשלח - דור יוצאי מצרים - גיליונות נחמה ליבוביץ : 1. פסוק ג'. ד"ה לבני ישראל: על בני ישראל. וכן "ה' ילחם לכם" – עליכם. וכן (בראשית כ') "אמרי לי אחי הוא " – אמרי עלי. א. מה קשה לו? ב. הבא דוגמא נוספת לשימוש הלשון הזה! 2. פסוק ג' ... ( cache )
 • דברים פרק לג - בשבילי התנ"ך : בעבור לוי אמר לשם, כמו: אמרי לי אחי הוא. לאיש חסידך - לאיש שהוא חסידך. אשר נסיתו במסה - שם כמו בניסיון. והטעם: שהיה חסיד ולא נמצא בו דופי, חוץ מדבר מריבה שכבר הענשתו עליו, ... ( cache )
 • דברים - תצוגה משולבת - פרשת וזאת הברכה : בעבור לוי אמר לשם כמו אמרי לי אחי הוא: לאיש חסידך. ... על לוי אמר לשון רש"י (ס"א ר"א וכן) דעת המפרשים והוא כלשון אמרי לי אחי הוא (בראשית ב יג) וישאלו אנשי המקום לאשתו (שם כו ... ( cache )
 • אבן עזרא - בשבילי התנ"ך : בעבורו כמו אמרי לי אחי הוא וסבול החיל בגללו, על כן יהיה אל תתחר מן חרון ובי"ת במצליח בעבור מצליח, ועל פירוש תתחרה את הסוסים, סבול ודום להשם ובין כך ובין כך, עם שונים אל ... ( cache )
 • יואב הכהן, דוד ובת שבע חטא או לא? : לנפשי - בעבור נפשי, כמו אמרי לי אחי הוא (בראשית כ, יג), וישאלו אנשי המקום לאשתו (שם כו, ז), והדומים להם. והטעם: כי רבים מחכמי ישראל, כמו אחיתופל ואחרים, היו חושבים כי היה לו ... ( cache )
 • Beshalach Torah Reading - Parshah with Rashi : It came to pass when Pharaoh let the people go, that God did ... ( cache )
 • שמות פרק יד - בשבילי התנ"ך : (בראשית כ יג) אמרי לי אחי הוא - אמרי עלי: נבכים הם - כלואים ומשוקעים ובלעז שירי"ץ [לחוצים]. כמו (תהילים פד ז) בעמק הבכא. (איוב כח יא) מבכי נהרות. (שם לח טז) נבכי ים. נבוכים הם ... ( cache )
 • שמות תצוגה משולבת עם טעמים - פרשת בשלח : על בני ישראל. וכן ה' ילחם לכם, עליכם. אמרי לי אחי הוא (בראשית כ, יג.), אמרי עלי: נבכים הם. כלואים ומשוקעים, ובלע"ז שיר"יר, כמו בעמק הבכא (תהלים פד, ז.), מבכי נהרות (איוב כח, יא.) ... ( cache )
 • שמות - תצוגה משולבת - פרשת בשלח : על בני ישראל. וכן ה' ילחם לכם, עליכם. אמרי לי אחי הוא (בראשית כ, יג.), אמרי עלי: נבכים הם. כלואים ומשוקעים, ובלע"ז שיר"יר, כמו בעמק הבכא (תהלים פד, ז.), מבכי נהרות (איוב כח, יא.) ... ( cache )
 • בראשית פרק כו - בשבילי התנ"ך : להביא תורה שבעל פה, הלכה למשה מסיני: (ז) לאשתו - על אשתו, כמו (לעיל כ יג) אמרי לי אחי הוא: (ח) כי ארכו - אמר מעתה אין לי לדאוג מאחר שלא אנסוה עד עכשיו, ולא נזהר להיות נשמר: ... ( cache )
 • בס"ד "פרשת- וזאת הברכה" דברים פרק לג פסוק כד : על לוי אמר, לשון רש"י (ס"א ר"א וכן) דעת המפרשים, והוא כלשון אמרי לי אחי הוא (בראשית ב יג), וישאלו אנשי המקום לאשתו (שם כו ז), והרבה כן: ולפי דעתי, כי בעבור שהזכיר משה בברכתו ... ( cache )
 • בראשית - רשי ושפתי חכמים - תצוגה משולבת - פרשת תולדות : על אשתו, (פ) כמו אמרי לי אחי הוא (בראשית כ, יג.): (רש"י) שפתי חכמים (פ) דמשמע בפסוק ששאלו את רבקה ויצחק השיב והיאך שייך זה, אלא על כרחך פירושו על וכו': (שפתי חכמים) ... ( cache )
 • more "אמרי לי אחי הוא " :


תגובות

[עריכה]

מאת מורה לתורה משה דין

ספר בראשית פרק כ כתוב:

(יג) וַיְהִי כַּאֲשֶׁר הִתְעוּ אֹתִי אֱלֹהִים מִבֵּית אָבִי וָאֹמַר לָהּ זֶה חַסְדֵּךְ אֲשֶׁר תַּעֲשִׂי עִמָּדִי אֶל כָּל הַמָּקוֹם אֲשֶׁר נָבוֹא שָׁמָּה אִמְרִי לִי אָחִי הוּא:

אדם תועה = זה אדם שדרכו אבודה = זה אדם שלא יודע לאן הוא הולך

כאשר יוסף תעה בשדה אך יוסף בטח באלהים ועזר לו המלאך בדרך הוא האיש אשר אמר ליוסף מה תבקש

וכאשר יעקב אבינו בדרכו היה אבוד ותועה כאשר נאמר בתורה "אֲרַמִּי אֹבֵד אָבִי וַיֵּרֶד מִצְרַיְמָה וַיָּגָר שָׁם בִּמְתֵי מְעָט"

יעקב לא ידע מה מצפה לו במצרים לכן היה כתועה אך הוא בטח באלהים שאמר לו אעלך גם עלה ממצרים

אלהים אמר לאברם לך אל הארץ אשר אראך אברם לא ידע לאן הוא הולך לכן אברהם היה תועה כי אלהים התעה את אברהם למען ילך אברהם כעיוור אשר רק בוטח באלהים לבדו

כי אלהי העוורים זה אלהי העברים

על כן אמר בספר איוב פרק כט (ג) בְּהִלּוֹ נֵרוֹ עֲלֵי רֹאשִׁי לְאוֹרוֹ אֵלֶךְ חשֶׁךְ:

-- daian moshe, 2013-01-24 08:38:19


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:מי התעה את אברהם?


מקורות

[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2013-02-06.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/tora/brejit/br-20-13