לדלג לתוכן

ביאור:אץ

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.


אץ = חסר סבלנות[עריכה]

זהו מאמר הגדרה, מאמר שמטרתו להגדיר במדוייק שורש, מילה או ביטוי בלשון המקרא. חלק ממיזם המילון המקראי החופשי.

ויקימילון ערך מילוני בוויקימילון: אץ

הפועל אץ משמעו, בלשון ימינו, כמו "רץ", "הלך מהר", או "הגדיל את מהירותו" (תאוצה). בלשון המקרא משמעותו דומה אך לא זהה - עניינו העיקרי הוא, לא המהירות אלא חוסר-הסבלנות, כמו שניתן לראות בפסוקים:

  • (שמות ה יג): "וְהַנֹּגְשִׂים אָצִים לֵאמֹר 'כַּלּוּ מַעֲשֵׂיכֶם דְּבַר יוֹם בְּיוֹמוֹ כַּאֲשֶׁר בִּהְיוֹת הַתֶּבֶן!'" = הנוגשים היו חסרי-סבלנות, דרשו מהעבדים לסיים את העבודה אתמול.
  • (ירמיהו יז טז): "וַאֲנִי לֹא אַצְתִּי מֵרֹעֶה אַחֲרֶיךָ, וְיוֹם אָנוּשׁ לֹא הִתְאַוֵּיתִי; אַתָּה יָדָעְתָּ מוֹצָא שְׂפָתַי, נֹכַח פָּנֶיךָ הָיָה"  = לא הייתי חסר-סבלנות, לא התאויתי שנבואות הפורענות שלי יתגשמו.
  • (בראשית יט טו): "וּכְמוֹ הַשַּׁחַר עָלָה, וַיָּאִיצוּ הַמַּלְאָכִים בְּלוֹט לֵאמֹר 'קוּם קַח אֶת אִשְׁתְּךָ וְאֶת שְׁתֵּי בְנֹתֶיךָ הַנִּמְצָאֹת פֶּן תִּסָּפֶה בעון הָעִיר'"- המלאכים "נדנדו" ללוט בחוסר-סבלנות כדי שיקום כבר.
  • (יהושע י יג): "...וַיַּעֲמֹד הַשֶּׁמֶשׁ בַּחֲצִי הַשָּׁמַיִם, וְלֹא אָץ לָבוֹא כְּיוֹם תָּמִים" = לשמש היתה הרבה סבלנות באותו יום, הוא לא הזדרז לשקוע.
  • (ישעיהו כב ד): "עַל כֵּן אָמַרְתִּי 'שְׁעוּ מִנִּי, אֲמָרֵר בַּבֶּכִי; אַל תָּאִיצוּ לְנַחֲמֵנִי עַל שֹׁד בַּת עַמִּי'"= כמו כל אדם שנמצא באבל, גם אני צריך שתתייחסו אליי בסבלנות, ואל תדרשו ממני להתנחם ולצאת מהאבל במהירות.
  • (משלי כט כ): "חָזִיתָ אִישׁ אָץ בִּדְבָרָיו, תִּקְוָה לִכְסִיל מִמֶּנּוּ"= מדבר מהר ובחוסר-סבלנות, ולכן יש תקוה שאדם כסיל - השונא ללמוד - יקשיב לו ( פירוט ).

בחינה עצמית - האם אני אץ?[עריכה]

  • האם אני רץ וממהר לעשות דברים על-פי דעתי, ואין לי סבלנות לשמוע דעות של אחרים? (משלי יט ב): "גַּם בְּלֹא דַעַת נֶפֶשׁ לֹא טוֹב, וְאָץ בְּרַגְלַיִם חוֹטֵא"( פירוט ).
  • האם אין לי סבלנות לחשוב איך לבצע את עבודתי בצורה טובה, כי אני רוצה לסיים אותה כמה שיותר מהר? (משלי כא ה): "מַחְשְׁבוֹת חָרוּץ אַךְ לְמוֹתָר, וְכָל אָץ אַךְ לְמַחְסוֹר"( פירוט ).
  • האם אני רוצה להתעשר במהירות, ולשם כך מוכן גם להתנהג באופן לא אמין? (משלי כח כ): "אִישׁ אֱמוּנוֹת רַב בְּרָכוֹת, וְאָץ לְהַעֲשִׁיר לֹא יִנָּקֶה"( פירוט ).

פסוק אחד שקשה יותר להסביר הוא:

  • (יהושע יז טו): "וַיֹּאמֶר אֲלֵיהֶם יְהוֹשֻׁעַ אִם עַם רַב אַתָּה עֲלֵה לְךָ הַיַּעְרָה וּבֵרֵאתָ לְךָ שָׁם בְּאֶרֶץ הַפְּרִזִּי וְהָרְפָאִים כִּי אָץ לְךָ הַר אֶפְרָיִם"( פירוט ).הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:אץ - חסר סבלנות


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה בסגלות משלי וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2006-07-28.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/ac