ביאור:אמצעי זיכרון

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
אחת המידות החשובות בתורה היא מידת הזיכרון - למשל לצורך זכירת המעשים הטובים שעשו עמנו . אולם מה יעשה אדם - שהזיכרון שלו מוגבל - כדי שלא ישכח את מעשי החסד שעשו עמו?

כמו במקרים אחרים, גם כאן "לימדה תורה דרך-ארץ"; ה' רצה ללמד אותנו מה צריך לעשות כדי לזכור, ולכן אמר על עצמו שהוא, כביכול, משתמש באמצעים מוחשיים לשיפור הזיכרון, למרות שהזיכרון שלו הוא בלתי-מוגבל ואין לו צורך באמצעים אלה.

הנה כמה אמצעים לזיכרון, שניתן ללמוד מתוך מעשי ה':

1. שימוש בחוש הראיה - צבעים מגוונים ובולטים :

 • בראשית ט טו: " "וְזָכַרְתִּי אֶת בְּרִיתִי אֲשֶׁר בֵּינִי וּבֵינֵיכֶם וּבֵין כָּל נֶפֶשׁ חַיָּה בְּכָל בָּשָׂר וְלֹא יִהְיֶה עוֹד הַמַּיִם לְמַבּוּל לְשַׁחֵת" "כָּל בָּשָׂר. והיתה" "הקשת בענן וראיתיה לזכר ברית עולם בין אלהים וּבֵין כָּל נֶפֶשׁ חַיָּה בְּכָל בָּשָׂר אֲשֶׁר על הארץ" "

2. שימוש בחפצים שונים:

 • שמות כח יב: " "וְשַׂמְתָּ אֶת שְׁתֵּי הָאֲבָנִים עַל כִּתְפֹת הָאֵפֹד אַבְנֵי זִכָּרֹן לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל, וְנָשָׂא אַהֲרֹן אֶת שְׁמוֹתָם לִפְנֵי ה' עַל שְׁתֵּי כְתֵפָיו" "לְזִכָּרֹן ... וְנָשָׂא" " " "אַהֲרֹן אֶת שמות בני יִשְׂרָאֵל בחשן המשפט עַל לבו בבאו אל הקדש לְזִכָּרֹן לִפְנֵי ה' תמיד" "
 • (זכריה ו יד): "וְהָעֲטָרֹת תִּהְיֶה לְחֵלֶם וּלְטוֹבִיָּה וְלִידַעְיָה וּלְחֵן בֶּן צְפַנְיָה לְזִכָּרוֹן בְּהֵיכַל ה'"
 • (ה' מצווה גם עלינו לעשות דבר דומה: 
 • (שמות יג טז): "והיה לאות על ידכה ולטוטפת בין עיניך, כי בחזק יד הוציאנו ה' ממצרים"
 • (שמות יג ט): "והיה לך לאות על ידך ולזכרון בין עיניך למען תהיה תורת ה' בפיך, כי ביד חזקה הוצאך ה' ממצרים"
 • (דברים ו ח): "וקשרתם לאות על ידך, והיו לטטפת בין עיניך"
 • (דברים יא יח): "ושמתם את דברי אלה על לבבכם ועל נפשכם, וקשרתם אתם לאות על ידכם והיו לטוטפת בין עיניכם"

3. שימוש בחוש השמיעה:

 • במדבר י ט: " "וְכִי תָבֹאוּ מִלְחָמָה בְּאַרְצְכֶם עַל הַצַּר הַצֹּרֵר אֶתְכֶם וַהֲרֵעֹתֶם בחצצרת וֲנִזְכַּרְתֶּם לִפְנֵי ה' אֱלֹהֵיכֶם וְנוֹשַׁעְתֶּם מֵאֹיְבֵיכֶם" . "וביום שמחתכם ובמועדיכם ובראשי חדשכם ותקעתם בחצצרת עַל עַלתיכם ועַל זבחי שלמיכם והיו לכם לזכרון לִפְנֵי אֱלֹהֵיכֶם אני ה' אֱלֹהֵיכֶם" ".

4. כתיבה בספר מיוחד:

 • (שמות יז יד): "ויאמר ה' אל משה 'כתב זאת זכרון בספר ושים באזני יהושע, כי מחה אמחה את זכר עמלק מתחת השמים'"
 • (מלאכי ג טז): "אָז נִדְבְּרוּ יִרְאֵי ה' אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ, וַיַּקְשֵׁב ה' וַיִּשְׁמָע; וַיִּכָּתֵב סֵפֶר זִכָּרוֹן לְפָנָיו, לְיִרְאֵי ה' וּלְחֹשְׁבֵי שְׁמוֹ"
 • (להבדיל, גם לאחשורוש, מלך פרס, היה ספר שבו כתב את מעשי-החסד שעשו עמו אנשים אחרים, (אסתר ו א): "בַּלַּיְלָה הַהוּא נָדְדָה שְׁנַת הַמֶּלֶךְ וַיֹּאמֶר לְהָבִיא אֶת סֵפֶר הַזִּכְרֹנוֹת דִּבְרֵי הַיָּמִים וַיִּהְיוּ נִקְרָאִים לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ").

גם החכם בספר משלי מציע להשתמש באמצעים מוחשיים כדי לזכור דברים חשובים - ראו תכשיטים והחכמה , לכתוב כדי לזכור .

תגובות[עריכה]

מאת:

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2005-10-31.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim2/emcay_zkron