שיחה:רמב"ם הלכות איסורי ביאה יז

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

משתמש:Nahum, אינני יודע מה לעשות בדיוק. העין משפט מציין רמב"ם הלכות איסורי ביאה יז כא. אצלנו ישנם רק כ' הלכות. הבעיה נובעת כנראה מכך שהלכות ט'-י' הם ביחד אצלנו, כמו שעכשיו ראיתי נמצא באתר ממרא.

אני מתלבט:

  • אולי לפצל את הלכה ט' הנוכחי אצלנו. להתחיל הלכה י' מהמילים "והוא הדין לכוהן הדיוט וכו'" ואז להתחיל הלכה יא' מהמילים "מי שנתאלמנה מאנשים הרבה" ועל ידי כך לסיים את הפרק בהלכה כא'.
  • או, לעשות הפניה של הלכה י' אל הלכה ט' כמות שהיא עכשיו, ואז פשוט לשנות ולהוסיף 1 על כל מיספור ההלכות החל מהלכה י', כך שהלכה י' תהפוך ליא', יב' ליג', וכן הלאה, כך שבסוף הלכה כ' הנוכחי יהפוך לכא'.

מה דעתך?--Roxette5 (שיחה) 22:51, 31 באוקטובר 2016 (IST)

אנחנו צריכים לדעתי לשקף את חלוקת ההלכות בדפוסים המקובלים, ואם יש ספרים כמו עין משפט שמציינים להלכה מסויימת לפי חלוקה אחרת, פשוט לתקן שם את ההפנייה כדי שתתאים לחלוקה אצלנו. בברכה, --נחום - שיחה 01:52, 1 בנובמבר 2016 (IST)
לא להיפך, נראה לי שעיקר הסטייה מהספרים המקובלים היא אצלנו כי כמונו לא נמצא באף דפוס. מצאתי שני דפוסים בהיברו בוקס שתואמים אותו חלוקה, אחד כאן ואחד כאן. אני אתאים את החלוקה אצלנו כמו דפוסים אלו. תודה.--Roxette5 (שיחה) 05:54, 1 בנובמבר 2016 (IST)
מה שמטריד אותי, בהקשר הזה, הוא שיש אצלנו בכלל חלוקה שלא כמו בדפוסים. אם זה קרה במקום אחד, זה ודאי קרה גם במקומות אחרים.
אין לי כוח לזה, אבל זה דורש, לדעתי, בדיקה מעמיקה.
אם יש מקור חופשי לחלוקה הנוספת (למשל, מישהו שיכול להשוות לכתב יד תימני), אפשר ליצור שתי מהדורות (בעזרת תווי קטע). אבל בלי זה, נדמה לי שיכולה להיות אצלנו רק חלוקה לפי הדפוסים. נדב ס (שיחה) 11:36, 1 בנובמבר 2016 (IST)
אני עוד לא מצאתי מקרים כאלה של סטייה בחלוקה. מה שאני כן מוצא הוא תקלות בייבוא של הבוט של אראל שדילג פה ושם על הלכות ספורות. אני מנסה לתקן כאשר נתקל בהם בעבודתי על עין משפט.--Roxette5 (שיחה) 17:31, 1 בנובמבר 2016 (IST)