משנה קנים א ד

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

זרעים · מועד · נשים · נזיקין · קדשים · טהרות
<< | משנה · סדר קדשים · מסכת קנים · פרק א · משנה ד | >>


משנה זו במהדורה המבוארת

[עריכה]

כיצד משם אחד, לידה ולידה, זיבה וזיבה, משם אחד.

משני שמות, לידה וזיבה.

כיצד שתי נשים, על זו לידה ועל זו לידה, על זו זיבה ועל זו זיבה, משם אחד.

משני שמות, על זו לידה ועל זו זיבה.

רבי יוסי אומר, שתי נשים שלקחו קניהן בערוב, או שנתנו דמי קניהן לכהן, לאיזו שירצה כהן יקריב חטאת, ולאיזו שירצה כהן יקריב עולה, בין משם אחד, בין משני שמות.


נוסח הרמב"ם

[עריכה]

כיצד משם אחד לידה ולידה זיבה וזיבה משם אחד משני שמות לידה וזיבה כיצד משתי נשים על זו לידה ועל זו לידה על זו זיבה ועל זו זיבה משם אחד משני שמות על זו לידה ועל זו זיבה רבי יוסי אומר שתי נשים שלקחו קיניהן בעירוב או שנתנו דמי קיניהן לכוהן לאיזו שירצה הכוהן יקריב חטאת ולאיזו שירצה יקריב עולה בין משם אחד בין משני שמות.

פירוש הרמב"ם

[עריכה]

כיצד משם אחד לידה ולידה זיבה וזיבה משם כו': נתן דוגמות לכל המסכת חוץ‏[1] מקרבנות הנשים לפי שהם יותר חייבות בקנים מפני שחייבות מהם כמו שחייבין האנשים ומוסף על האנשים יולדת. וגם כן שהזיבות מצוי הרבה מאד בנשים יותר ממה שהוא מצוי באנשים כמו שהוא מפורסם ונגלה לעין. והלכה כרבי יוסי:


פירוש רבי עובדיה מברטנורא

[עריכה]

רבי יוסי אומר כו' - לאו משום דסבר רבי יוסי יש ברירה ונימא דכשהקריב הכהן קן אחד לשם אחת מהן הוברר הדבר למפרע דמתחילה בשעת לקיחת הקן היה קן זה שלה י, אלא מפרש בגמרא בפרק בכל מערבין [דף ל"ו] דר' יוסי מיירי בשהתנו בשעת לקיחה שיוכל הכהן לעשות קן שירצה לשם איזו אשה שירצה. והלכה כר' יוסי:

פירוש עיקר תוספות יום טוב

[עריכה]

(י) (על הברטנורא) דאי אין ברירה, איכא למימר כל קן רחל הקריב למעלה, וכל קן לאה הקריב למטה, והקריב עולה למטה וחטאת למעלה כו', וקמ"ל כדרב חסדא דאמר אין הקינים מתפרשות אלא או בלקיחת בעלים או בעשיית כהן, דכתיב ולקח וגו' אחד לעולה ואחד לחטאת, וכתיב ועשה הכהן את האחד חטאת ואת האחד עולה. ועתוי"ט:פירושים נוספים

  1. ^ לא מובן לי. ואולי צריך למחוק "חוץ". או אולי הכוונה "חוץ" כמו רק ור"ל בכל המסכת יש רק דוגמאות מקרבנות נשים - ויקיעורך