ביאור:דברים יח יג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

תמים תהיה עם ה' אלהיך[עריכה]

בפרשה העוסקת באיסורי כישוף, נאמר גם:

(דברים יח יג): "תָּמִים תִּהְיֶה עִם ה' אֱלֹהֶיךָ"

תמים = שלם ללא פגם .

ניתן לפרש את הפסוק כמצוה או כהבטחה:

1. מצוה - היה שלם עם ה' במעשה דיבור ומחשבה, אל תקלקל את השלמות ע"י פניה לקוסמים:

  • בכל פעם שאתה מתלבט מה לעשות, שאל רק את ה'. אל תפנה לקוסמים ומגידי-עתידות, כי הדבר פוגם בשלמות הקשר שלך עם ה': " "מניין שאין שואלין בכלדיים (חוזים בכוכבים) ? שנאמר תָּמִים תִּהְיֶה עִם ה' אֱלֹהֶיךָ" " (רבה בר בר חנה אמר רבי שמואל בר מרתא אמר רב משום רבי יוסי איש הוצל, בבלי פסחים קיג ב ) .
  • ומעניין, שאחת הדרכים לפנות אל ה' היא בעלת אותן אותיות בדיוק - "אורים ותֻמִּים" (חגי הופר) ; אם כך, אפשר לפרש "תמים תהיה עם ה' אלהיך" = "שאל שאלות לגבי העתיד רק באורים ותומים".
  • בכל פעם שאתה מתלבט מה לעשות, שאל רק את ה', וקבל את ההכרעה שלו בשלמות ובאופן סופי ( תם = סוף). לפעמים התשובה לא מוצאת חן בעיני השואל, והוא ממשיך לשאול אצל רבנים/מגידי עתידות אחרים עד שהוא מקבל תשובה שמניחה את דעתו. ההשלכות הפסיכולוגיות של התופעה הזאת היא שלילת חופש הבחירה, התרשלות מאחריות עצמית ורדיפה אחרי אישורים להישאר בקלקול ולא להשתפר (גליה) .
  • " "התהלך עמו בתמימות ותצפה לו, ולא תחקור אחר העתידות, אלא כל מה שיבוא עליך קבל בתמימות, ואז תהיה עמו ולחלקו" " ( רש"י ) .
  • " "שנייחד לבבנו אליו לבדו, ונאמין שהוא לבדו עושה כל והוא היודע אמתת כל עתיד, וממנו לבדו נדרוש העתידות, מנביאיו או מאנשי חסידיו, רצונו לומר אורים ותומים, ולא נדרוש מהוברי שמים ולא מזולתם, ולא נבטח שיבואו דבריהם על כל פנים, אבל אם נשמע דבר מהם נאמר הכל בידי שמים, כי הוא אלהי האלהים, עליון על הכל היכול בכל, משנה מערכות הכוכבים והמזלות כרצונו, מפר אותות בדים וקוסמים יהולל. ונאמין שכל הבאות תהיינה כפי התקרב האדם לעבודתו. ולפיכך, אחר אזהרת שאלת העתידות מקוסם ודורש בעד החיים אל המתים אמר שתהיה תמים עם השם בכל אלה, ולא תירא ממגיד עתיד אבל מנביאו תדרוש ואליו תשמע. וזה דעת אונקלוס: שלים תהא בדחלתא דה' אלהך, שלא תהיה חסר ביראתו..." " ( רמב"ן , ודומה לזה כתב במצוות עשה ח בהוספותיו לספר המצוות הקטן, והסביר שעניינה הוא להיות שלם ביראת ה', להאמין שרק ה' קובע את העתיד, ולכן אין חשיבות ל"נבואות" של הקוסמים ובעלי האוב למיניהם) .
  • " "שם "תמים", מציין שאין לבו חלוק. ר"ל אם תהיה תמים עם ה', ולא תפנה עמו לבקש לדעת עתידות ע"י מעוננים, ואף לא ע"י אופן המותר; כי תסמוך על ה', כי הוא יכין העתידות עליך לטוב - אז חלקך עם ההשגחה הפרטית. וא"צ לך לחקור על העתיד לבא, או לעונן על שעה מוצלחת וכדומה. כי כל זה יכין ה' לטובתך, מצד שהוא א-להיך, ומאתו מצעדי גבר כוננו, ואדם מה יבין דרכו" " (מלבי"ם) .
  • התואר תמים מציין שלמות מוסרית, שלמות במידות. כדי להיות נביא, דרושה שלמות במידות; אבל כדי להיות קוסם (לפי אמונת הגויים) אין צורך בשלמות, זו רק טכניקה. כוונת הפסוק היא: "אל תנסה לקבל מידע על העתיד על-ידי אמצעים טכניים, אלא השקע בתיקון המידות ואז תזכה לנבואה". ואפשר גם לפרש: תמים = מתאים, נכלל בהוויה האלהית, כמו (שמות כו כד): "ויהיו תאמם מלמטה, ויחדו יהיו תמים על ראשו אל הטבעת האחת"(ע"פ הרב אורי שרקי) .

2. הבטחה - אם תהיה רק עם ה' אלהיך , ולא תפנה לקוסמים, תהיה תמים , שלם, לא יחסר לך כלום מבחינת ההדרכה וההנהגה הרוחנית, כי ה' ייתן לך נביא שידריך אותך, ולא יהיה לך צורך בקוסמים (ע"פ אברבנאל) .

משפט דומה מאד נאמר לאברהם אבינו, וגם שם אפשר לפרש בשתי הדרכים - מצוה או הבטחה:

  • (בראשית יז א): "וַיֵּרָא ה' אֵל אַבְרָם וַיֹּאמֶר אֵלָיו: 'אֲנִי אֶל שַׁדַּי, הִתְהַלֵּךְ לְפָנַי וֶהְיֵה תָמִים'"( פירוט

3. ויש שפירשו, שבפסוק ישנה גם אזהרה סמויה לאנשי עסקים: "תמים תהיה - רק עם ה', אל תהיה תמים - כשאתה עושה עסקים עם בני אדם..." (שמעתי בשם החפץ חיים) .

מאמרים נוספים - באדיבות גוגל[עריכה]הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:תמים תהיה עם ה' אלהיך


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2009-05-03.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/tora/dvrim/dm-18-13