ביאור:שמואל א ח טו

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
שמואל מזהיר מפני משטר ריכוזי[עריכה]

כפתרון לבעיות כלכליות וחברתיות, אנשים מציעים לחזק את הממשלה ולתת לה סמכויות נוספות. כך קרה גם בימי שמואל הנביא: בעקבות בעיות בטחוניות ומשפטיות, בני ישראל ביקשו ממנו שימנה עליהם מלך - מנהיג חזק ובעל סמכויות נרחבות, שיפתור את הבעיות. שמואל הזהיר אותם, ששלטון חזק ידאג קודם-כל לעצמו ולמקורביו:

(שמואל א ח יד): "וְאֶת שְׂדוֹתֵיכֶם וְאֶת כַּרְמֵיכֶם וְזֵיתֵיכֶם הַטּוֹבִים יִקָּח, וְנָתַן לַעֲבָדָיו"- הוא ייקח את הרכוש שלכם, לא כדי לחלק אותו לנזקקים, אלא כדי לחלק לעבדיו ומקורביו (ראו את שדותיכם ייקח ).

(שמואל א ח טו): "וְזַרְעֵיכֶם וְכַרְמֵיכֶם יַעְשֹׂר, וְנָתַן לְסָרִיסָיו וְלַעֲבָדָיו"- הוא יטיל מיסים חדשים על היבול, לא כדי לממן פרוייקטים ציבוריים שיועילו לכולם, אלא כדי להעשיר את סריסיו ומשרתיו. 

(שמואל א ח טז): "וְאֶת עַבְדֵיכֶם וְאֶת שִׁפְחוֹתֵיכֶם וְאֶת בַּחוּרֵיכֶם הַטּוֹבִים וְאֶת חֲמוֹרֵיכֶם יִקָּח, וְעָשָׂה לִמְלַאכְתּוֹ"- הוא יגייס אתכם, את עבדיכם ואת בני משפחותיכם, לא כדי לפתור את הבעיות הבטחוניות, אלא כדי שיעבדו בשבילו ויעשירו אותו.

אתם רוצים מלך שיפתור לכם את הבעיות - ואני מזהיר אתכם שהמלך יהפוך אתכם לעבדים, (שמואל א ח יז): "צֹאנְכֶם יַעְשֹׂר, וְאַתֶּם תִּהְיוּ לוֹ לַעֲבָדִים"( פירוט ).

אתם צועקים "העם דורש מלך" - אבל כשתראו מה הוא יעשה, (שמואל א ח יח): "וּזְעַקְתֶּם בַּיּוֹם הַהוּא מִלִּפְנֵי מַלְכְּכֶם אֲשֶׁר בְּחַרְתֶּם לָכֶם, וְלֹא יַעֲנֶה ה' אֶתְכֶם בַּיּוֹם הַהוּא".

כדאי לזכור את זה גם היום.

מאמרים נוספים מתוצאות החיפוש ב גוגל[עריכה]הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:שמואל מזהיר מפני משטר ריכוזי


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2011-09-14.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvir/jmuela/ja-08-15