לדלג לתוכן

ביאור:שופטים יא יב

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

נאום יפתח - המטרה[עריכה]

מלך בני עמון איים על שבטי הגלעד, ויפתח נבחר למנהיג כדי להילחם בו, אבל יפתח לא מיהר להילחם:

(שופטים יא יב): "וישלח יפתח מלאכים אל מלך בני עמון לאמר 'מה לי ולך כי באת אלי להלחם בארצי?'"

בהמשך מופיע נאום מפורט שבו יפתח מסביר למלך בני עמון מדוע אין לו סיבה להילחם בבני ישראל, כי אין לו כל זכות על חבל הגלעד.

לפני שנתעמק בפרטי הטענות של יפתח, ננסה לברר מה המטרה הכללית של הנאום. ניתן לראות את הנאום מכמה נקודות מבט:

1. מוסרית-רוחנית: ייתכן שמלך בני עמון באותו זמן היה אדם נבון וישר; ייתכן גם שיפתח חשב שמלך בני עמון היה אדם נבון וישר, וברגע שהוא ישתכנע שאין לו זכות לקחת את הגלעד, הוא יוותר על רצונו במלחמה. מלך בני עמון אמנם לא עבד את אלהי ישראל, אך ייתכן שהוא האמין בכוח עליון השופט כל אדם לפי מעשיו, ולכן יפתח חשב שהוא לא ירצה לצאת למלחמה שאינה צודקת, כי אותו כוח עליון יילחם נגדו. איננו יודעים מה היתה אמונתו של מלך בני עמון, ייתכן שגם יפתח לא ידע, אך הוא רצה למצות את האפשרויות לפתור את הסכסוך בדרכי שלום: " "כי מלחמה שתתהווה בין שני מלכים (אם תהיה כפי נימוסי המלכים ולא בדרך עושק) יש לה בהכרח איזה עילה, כמו מריבה או טענה וכדומה, ולרוב יוכלו להתפשר ביניהם בטוב טרם נשקה המלחמה, ושאל שיודיעהו סיבת המלחמה, ומה רוצה ממנו" " (מלבי"ם) , " "יפתח מעונין בבירור. הלוא כך אומרת התורה "כי תקרב אל עיר להלחם עליה וקראת אליה לשלום". יפתח תוקף בדבריו את בני עמון ומכאן שפנייתו, אינה רק צורך התגוננות. אם כי, הוא זה שפנה אל מלך עמון. נראה כי הוא רוצה לשכנע את מלך בני עמון בחוקיות בעלות ישראל על אדמות הגלעד. אולי האמין כי בכך ימנע מלחמה." " ( ראש וקצין / הרב אלחנן בן נון, ישיבת בית אל ) , ומעבר לכך, " "רצון ד' המתגלה בעולם אינו מתגלה באופן שרירותי כגזירה בלא טעם. יד ד' בגלגולי הנסיבות תראה ותוכיח את העומק האלקי" "והמוסרי שבהשגחתו. על כן צריך להיות ברור לעיני העמים הצדק האלקי שבישיבתם של ישראל בארצם... אריכות הדברים של יפתח בנאומו אינה לחינם. יש בה כדי ללמד יסודות אמוניים חשובים, שהם הבסיס לאופי המוסרי, שבירושת ארץ ישראל מידי העמים, ויכולים לשמש את ישראל לדורות." " (שם) .

2. צבאית-מעשית: ייתכן שיפתח פעל מתוך שיקול תועלתי בלבד - הוא רצה להרוויח זמן על-מנת לגייס חיילים: " "יפתח זקוק לתקופת זמן כדי להיערך לקראת מלחמה - לגייס צבא ולאמנו, והוא נוקט שיטה דיפלומטית שתתן לו שהות מה להתארגנות זו. תחילה הוא מעמיד "פני תם": "מה לי ולך כי באת אלי להילחם בארצי? - מלך בני עמון "מסביר" לו את הרקע לתביעותיו הטריטוריאליות ומסיים: ועתה השיבה אתהן בשלום. עתה פותח יפתח בהרצאה ארוכה ומפורטת על רקע ההתרחשויות ההיסטוריות ו"מסביר" למלך בני עמון שלתביעתו אין יסוד לא מבחינה צבאית ואף לא מבחינה תיאולוגית. מלך בני עמון דוחה מכל וכל את טענות יפתח ולא שמע מלך בני עמון אל דברי יפתח אשר שלח אליו. ימים, ואולי שבועות אלה, בעוד מלאכי יפתח סובבים-הולכים בין גלעד ורבת עמון, מנצל יפתח לגיוס צבאו והכנתו לקראת ההתמודדות בשדה הקרב. "ויעבר את הגלעד ואת מנשה ויעבר יפתח אל בני עמון להלחם בם וגו'" - התוצאה ידועה" " ( דיפלומטיה ואסטרטגיה בשתי מלחמות עם בני עמון / חיים גלעד, בית מקרא ניסן התשלד ) .

3. ואפשר גם לשלב בין שתי נקודות המבט. לנקודת המבט הרוחנית-מוסרית יש גם משמעות צבאית-מעשית: כשעם מאמין שהצדק עמו, ושעם אחר עשה לו עוול וגזל את אדמתו, יש לו מוטיבציה רבה לצאת למלחמה; מצד שני, כשעם מפקפק בצדקת דרכו, וחושב שאולי העם השני צודק, הוא מאבד את המוטיבציה להילחם, וכוחו הצבאי נחלש. מטרתו של נאום יפתח, לפי גישה זו, היא כפולה: לערער את האמונה של בני עמון בצדקת דרכם, ובמקביל לחזק את האמונה של בני ישראל בצדקת דרכם; לשכנע את בני עמון שהם יוצאים למלחמה מיותרת, מלחמת כיבוש ללא כל הצדקה, ובמקביל לשכנע את בני ישראל שהם יוצאים להגן על ארץ השייכת להם.

4. ויש שהסבירו, שנאומו של יפתח לא נועד לדורו אלא לעתיד: הוא לא התכוון לשכנע את מלך בני עמון אלא אותנו, בני ישראל הקוראים את דבריו אלפי שנים מאוחר יותר, וניצבים בפני טענות דומות "כי לקח ישראל את ארצי" (ראו בספר עוז וענוה / הרב יגאל אריאל) .

5. ועל-דרך הדרש, יש שפירשו שנאום יפתח משקף את הצרות האישיות שעברו עליו בחייו: " "הראיה של מספר רבדים בסיפור מראה לנו, כיצד אירועים חיצוניים הופכים להיות כלי ביטוי של העולמות הפנימיים שלנו, של הפצעים שלנו, של אותם מקומות עמוקים ובלתי פתורים.   יפתח שואל את מלך עמון: מה לי ולך כי באת להלחם בארצי?, הוא מנסה לברר את מקורות הסכסוך... באותה מידה יכול היה לשאול את אחיו: "אני, יפתח, שגדלתי בינותיכם, שהייתי אח לכם, מדוע גירשתם אותי, מדוע מנעתם ממני נחלה?".   מלך עמון משיב לו בקצרה: כי לקח ישראל את ארצי בעלותו ממצרים מארנון ועד היבוק ועד הירדן, ועתה השיבה אתהן בשלום. התשובה של מלך עמון ליפתח  מהדהדת לו מוכרת: הנחלה לא מגיעה לך, לא קיבלת אותה בזכות, היא לא שלך: אמא שלך הייתה זונה, ובכך שללה את זכותך... יפתח, כיוון שאינו מרגיש מספיק בטוח בזכותו על הנחלה, פוצח בה" "סבר ארוך, המהווה הדהוד למקומות הפנימיים הבלתי פתורים...   לעיתים ישנו איום חיצוני על הנחלה שלנו. כאשר אנחנו לא מסובכים בקורים של דחייה, עלבון, הוכחת הזכות, אנו מסוגלים להגן עליה בפשטות. נלחמים וזהו. כאשר התוקפנות פוגשת אותנו במקום פצוע, ולא בטוח, אנו מתפתלים, כורתים חוזים שקשה לנו לעמוד בהם, ומסבירים. מסבירים בלי סוף..." " ( בת יפתח / רונית פורת ) .

לעיון נוסף[עריכה]

שאלה דומה ניתן לשאול על דברי השלום שמשה שלח אל סיחון מלך חשבון; ראו למה משה הציע שלום לסיחון?

נאום יפתח: >> הטענה הראשונה

מאמרים נוספים - באדיבות גוגל[עריכה]

 • " "מה לי ולך - רצה לומר: מה האיבה והשנאה אשר בינינו? מה לי עליך, ומה לך עלי? ולפי שמנוהו לראש, תלה הדבר בעצמו" " ( מצודות )
 • הרב שמואל אמיתי : עליון, ברוח זו הוא פונה אל מלך בני עמון וסגנונו מוכיח על כך: " וישלח יפתח מלאכים אל מלך בני עמון לאמר מה לי ולך, כי באת אלי להלחם בארצה. ... ( cache )
 • Listen to the Shiur - Keren Yishai - Parashat : " וישלח יפתח מלאכים אל מלך בני עמון לאמר מה לי ולך זו פתיחה של מישהו שבאמת גדל כי באת אלי להלחם בארצי". באזור ברור. "מה לי ולך" זה בעברית מודרנית משהו כמו ... ( cache )
 • בס"ד, י"א בתמוז התשס"א : " וישלח יפתח מלאכים אל מלך בני עמון", אבל עכשיו תשמעו איך מדברים החבר'ה שגדלו בארץ טוב. ארץ טוב זאת איזו מין ארץ ככה בארץ הקוסמים. מה זה ארץ טוב? ... ( cache )
 • קטגוריה:הפטרת חקת ג€“ ויקיטקסט : 31 יולי 2007 ... וישלח יפתח מלאכים אל מלך בני עמון לאמר מה לי ולך כי באת אלי להלחם בארצי ויאמר מלך בני עמון אל מלאכי יפתח כי לקח ישראל את ארצי בעלותו ממצרים ... ( cache )
 • New Stage | במה חדשה | Amnon Till | אמנון טיל/מי היו העמונים? Ammonite : 31 אוגוסט 2007 ... שופטים יא":12וישלח יפתח מלאכים אל מלך בני עמון לאמר מה לי ולך כי באת אלי להלחם בארצי" שופטים יא":13ויאמר מלך בני עמון אל מלאכי יפתח כי לקח ... ( cache )
 • על הקשר בין הפרשה והפטרתה : יפתח נוהג כמשה ושולח מלאכים אל מלך בני עמון לאמר : מה לי ולך כי באת אלי להלחם בארצי. טענת בני עמון היא: כי לקח ישראל את ארצי בעלותו ממצרים מארנון ועד היבוק ... ( cache )
 • more "מלך בני עמון לאמר " :
 • מדינת ישראל : " מה לי ולך כי באת אלי". לע"נ סבי וסבתי, ר' חיים יעקב ואסתר טוקר ז"ל, ודודי, יוסף יקיר לבית טוקר ז"ל, במלאות שנה לפטירתו, שנשאו ונתנו באמונה כל ימיהם ... ( cache )
 • פורום - שאלות ותגובות | נחת נוער חובב תנך : לת " מה לי ולך כי באת להלחם בארצי" - יפתח למלך בני עמון / איתן, 27.08.2009. הוספת תגובה. שאלה / אבי, 24.08.2009. לאיזה מקום בא דוד להלחם במלחמת הדעזר מלך ... ( cache )
 • מקורות : וישלח יפתח מלאכים אל מלך בני עמון לאמר מה לי ולך כי באת אלי להלחם בארצי: ויאמר מלך בני עמון אל מלאכי יפתח כי לקח ישראל את ארצי בעלותו ממצרים מארנון ועד היבק ... ( cache )
 • המניעים החומריים של שאול לעומת המניעים הרוחניים של דוד : המלבי"ם מפרש פשט חדש: "באשר אין מחוקי המלכים לתגר מלחמה בלא איזה עלה, כענין מה לי ולך כי באת אלי להלחם בארצי, בקש שם מריבה בנחל שלפני ערי עמלק, ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il - "ואתה על במותימו תדרוך" : כאשר עמי ערב (בימיו מלך עמון) פותחים נגדינו במעשי איבה, וכבר שלחנו אליהם שליחים: " מה לי ולך כי באת אלי להלחם בארצי?" (שופטים יא, יב) וללא הועיל, ... ( cache )
 • יפתח בדורו כשמואל בדורו / יהודה אליצור : " מה לי ולך כי באת אלי להלחם בארצי". המלך האויב דורש מידי ישראל את השטח שבין הארנון והיבוק, וכאשר נוכח יפתח שאין מועיל במשא ומתן הריהו מכריז הכרזה, ... ( cache )
 • * לאור ההלכה : אך מהמלבי"ם נראה כי כן דרך העולם: " מה לי ולך - כי מלחמה שתתהוה בין שני מלכים (אם תהיה כפי נמוסי המלכים לא בדרך עשק) יש לה בהכרח איזה עילה, כמו מריבה או טענה ... ( cache )
 • פרשת השבוע | בעקבות ההפטרה : 26 יוני 2009 ... נאומו של יפתח הגלעדי בהפטרה אומר הכל: " מה לי ולך כי באת אלי להלחם בארצי?" אֲ´ תמוז הֲ´תשס"ט - דוד נתיב. החל מפרשת חוקת מתארת התורה את אירועי ... ( cache )
 • נושא הדף: שופטים, פרקים י-יב, ימי יפתח: דפי עבודה : נדהמתי לשמוע את תביעותיך לגבי השטחים שבין נחל ארנון לבין היבוק. " מה לי ולך כי באת להילחם בארצי?" שטחים אלו כלל לא נלקחו יל ידנו מעמון אלא מידי האמורי: " ... ( cache )
 • פרשת חקת - פרשת השבוע : נאומו של יפתח הגלעדי בהפטרה אומר הכל: " מה לי ולך כי באת אלי להלחם בארצי?"(פרשת חקת). דוד נתיב. חידון לפרשת חקת. מהם התנאים הנדרשים לפרה אדומה, ומהיכן לומדים ... ( cache )
 • אורט ישראל : יפתח פנה למלך עמון בשאלה " מה לי ולך כי באת אלי להילחם בארצי?" תשובתו של מלך עמון הייתה: "השב לי שטחים שנכבשו מאיתנו בעבר בדרכי שלום, אחרת אני אצטרך לכבוש ... ( cache )
 • פרשת השבוע : נאומו של יפתח הגלעדי בהפטרה אומר הכל: " מה לי ולך כי באת אלי להלחם בארצי?"(פרשת חקת). דוד נתיב. לא מתווכחים. גם אנחנו, כמו קורח, מרבים להתווכח. ... ( cache )
 • המבוכה המוסרית לנוכח מצוַת מחיית עמלק - בית המדרש הוירטואלי של... : באשר אין מחוקי המלכים לתגר מלחמה בלא איזה עילה כעניין (שופטים י"א, יב) ' מה לי ולך כי באת אלי להלחם בארצי', ביקש שם מריבה בנחל שלפני ערי עמלקג€¦ ... ( cache )
 • פרשת ויקרא : מחוקי המלכים לתגר מלחמה בלא איזה עילה כעניין (שופטים י"א, יב) ' מה לי ולך כי באשר אין עד שזה היה עילת המלחמה. באת אלי להלחם בארצי', ביקש שם מריבה בנחל שלפני ... ( cache )
 • On the Original Structure and Meaning of Mah Nishtannah and the... : מה לי ולך כי באת אלי להלחם בארצי? (שופטים יא, יב). מה עשיתי מה עוני ומה חַטָּאתי לפני אביך כי מבקש את נפשי? (שמו"א כ, א) ... ( cache )
 • יפתח : הוא שלח שליחים אל מלך בני עמון ובפיהם השאלה: מה - לי ולך, כי - באת אלי להלחם בארצי?(שופטים יא יב). על כך ענה מלך בני עמון, כי כאשר יצא ישראל ממצרים ... ( cache )
 • רונית פורת - בת יפתח : יפתח שואל את מלך עמון: " מה לי ולך כי באת להלחם בארצי?", הוא מנסה לברר את מקורות הסכסוך. הוא, באותה מידה יכול היה לשאול את אחיו: אני, יפתח, שגדלתי בינותיכם, ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il - ראש וקצין : וישלח יפתח מלאכים אל מלך בני עמון לאמר מה לי ולך כי באת אלי להלחם בארצי. ויאמר מלך בני עמון אל מלאכי יפתח כי לקח ישראל את ארצי בעלותו ממצרים מארנון ועד היבק ... ( cache )
 • הדפסת עמוד - גבולות ועממי ארץ-ישראל : יא,יב וישלח יפתח מלאכים, אל-מלך בני-עמון לאמר: מה-לי ולך, כי -באת אלי להלחם בארצי. יא,יג ויאמר מלך בני-עמון אל-מלאכי יפתח, כי-לקח ישראל את-ארצי בעלותו ממצרים ... ( cache )
 • שיחת משתמש:ברי"א/ארכיון ה' ג€“ ויקיפדיה : מה לי ולך כי באת אלי להלחם בארצי?! ברי"א ג€¢ שיחה ג€¢ בעלי קשקשים דורשים טיפול ג€¢ י' בסיוון ה'תשס"ח ג€¢ 10:13, 13 ביוני 2008 (IDT) ... ( cache )
 • מאמר לספר איתי : משפטי השאלה במבנה 'מה ל + צ"ש + ול + צ"ש' בנויים על פי המשפט המקראי: ' מה לי ולך כי באת אלי להילחם בארצי' (שופטים יא, יב). משמעות המשפטים הבאים במבנה זה היא ... ( cache )
 • רות בורשטיין ^גל משפטי שאלה שאינם שואלים (ג€¢ CQueciarative 0. נ... : � מה לי ולך כי באת אלי להילחם בארצי�(שופטים יא, יב). משמעות המשפטים. הבא^ם במבנה זה היא כי אין קשר בין הצירוף השמני הראשון לבין הצירוף ... ( cache )
 • בשבח המת. בגנות החי : העמוני הפולש: � מה לי ולך כי באת אלי להילחם בארצי�. והוא השיב להם: �כי לקח ישראל את ארצי בעלותו. ממצרים מארנון ועד היבוק ועד הירדן�. יפתח השיב לו ... ( cache )
 • Ynet אין שמאל בתנ"ך - יהדות : לפני שהוא יוצא להילחם בו, הוא פותח בדברי דיפלומטיה: " מה לי ולך כי באת אלי להילחם בארצי?". מלך בני עמון משיב שישראל, בעלותו ממצרים, לקח את ארצם של בני עמון, ... ( cache )
 • חיפוש עבור: יהדות : נאומו של יפתח הגלעדי בהפטרה אומר הכל: "מה לי ולך כי באת אלי להלחם בארצי ?"(פרשת חקת). דוד נתיב. הרב, על שפינוזה שמעת? פרוייקט חדש מטעם מכון ון-ליר מזמין ראשי ... ( cache )
 • בס"ד, כ"ט בסיוון התשס"ב : "מה לי ולך כי באת אלי להלחם בארצי ". כנראה ששמונה-עשרה שנה אף אחד לא ידע לדבר שם כך. "ויאמר מלך בני עמון אל מלאכי יפתח כי לקח ישראל את ארצי בעלותו ממצרים". ... ( cache )
 • שמואל הכהן : באת אלי להלחם בארצי " (פסי יב), "ואתה עשה אתי רעה להלחם בי" (פס' כז). "מצפה גלעד" היא "המצפה" הנזכרת לעיל בפס' יא (עפ"י פרופ' י' אליצור ב"דעת מקרא" לשופטים ... ( cache )
 • *ON THE ORIGINAL STRUCTURE AND MEANING OF MAH NISHTANNAH AND THE... : באת אלי להלחם בארצי . (? שופטים יא.,. יב.) מה. עשיתי. מה. עוני. ומה. טָּחַ. אתי לפני אביך. כי. מבקש את נפשי. (? שמו. א".,כ. א.) מה. עשיתי. ומה ... ( cache )


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2009-11-02.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:נאום יפתח - המטרה

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvir/joftim/jf-11-12