לדלג לתוכן

ביאור:רמזים לתורה שבעל-פה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
[ע"פ הרב אליהו בן אמוזג, "מבוא לתורה שבעל-פה". הספר יצא לאור ע"י הרב אליהו רחמים זייני, ומופץ ע"י ישיבת "אור וישועה" בחיפה - דואל orvishua @ netvision.net.il ]

כשמעיינים היטב בתנ"ך, ניתן לגלות בו רמזים למצוות ומנהגים, שהיו ידועים אך לא נכתבו לפני כן. הנה כמה דוגמאות למצוות:

והנה כמה דוגמאות למנהגים:

דיון נוסף על הספר ניתן למצוא כאן .

דוגמאות נוספות לדברים שנכתבו מאוחר, ע"פ דוד אקסלרוד:

  • ייבום - מנהג שהיה קיים לפני מתן תורה (ראו פרשת יהודה ותמר, בראשית לח), ונכתב בתורה רק לאחר כמה דורות (ע"פ הרמב"ם במורה נבוכים) .
  • (משלי כה א): "גם אלה משלי שלמה, אשר העתיקו אנשי חזקיה מלך יהודה"- מסתבר שכמה דורות היו דברים אלה בתורת "תורה שבעל פה" עד שנכתבו (ע"פ רב סעדיה גאון) .
  • (ירמיהו יז כא): "כה אמר ה': השמרו בנפשותיכם, ואל תשאו משא ביום השבת והבאתם בשערי ירושלם'"- "אל תשאו משא ביום השבת" – פרט מתורה שבעל פה וירמיהו רשם אותו (ראו גם השבת בספר ירמיהו ), יותר מאוחר נחמיה חזר ורשם שוב: (נחמיה יג יט): "ויהי כאשר צללו שערי ירושלם לפני השבת, ואמרה ויסגרו הדלתות, ואמרה אשר לא יפתחום עד אחר השבת; ומנערי העמדתי על השערים, לא יבוא משא ביום השבת"(ע"פ רב סעדיה גאון על משלי כה א) .
  • (שמואל א יד מה): "ויאמר העם אל שאול 'היונתן ימות אשר עשה הישועה הגדולה הזאת בישראל?! חלילה! חי ה' אם יפל משערת ראשו ארצה, כי עם אלהים עשה היום הזה! ויפדו העם את יונתן ולא מת'". בגמרא כתוב שהיתר נדרים "פורחים באוויר ואין להם על מה שיסמכו", כלומר, אין לזה רמז בתורה; אבל הפסוק שלנו מתעד יישום של היתר נדרים: שאול נשבע שהאוכל ימות, התברר שיונתן אכל, שאול הצהיר על מוכנותו לקיים את השבועה, העם  "פתח" לשאול באומרו "אשר עשה הישועה הגדולה הזאת", ו"פדה"- הכול לפי היתר נדרים המקובל.
  • וגם בגמרא: " "דאמר רב: מצאתי מגלת סתרים בי רבי חייא; וכתוב בה, איסי בן יהודה אומר: אבות מלאכות ארבעים חסר אחת..." " (תלמוד בבלי שבת ו:)   - מסתבר שאיסור כתיבת תורה שבעל פה לעולם לא הובן בצורה מילולית, כל אחד ניהל רישומים אישיים לעצמו, אלא ללמד לאחרים היה צריך בעל פה (ע"פ רמב"ם, הקדמה למשנה תורה) .

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2005-02-16.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/tojba