ביאור:מנהג ניסוך המים

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.


[ע"פ הרב אליהו בן אמוזג, "מבוא לתורה שבעל-פה"]

אחד הוויכוחים בין הפרושים לבין הצדוקים, בימי בית שני, היה בנושא ניסוך המים - הפרושים נהגו לנסך מים על המזבח בחג הסוכות (ב"שמחת בית השואבה"), והצדוקים התנגדו. ואכן, בתורה אין כל רמז לניסוך מים - נזכרו שם רק ניסוך שמן ויין.

אך הפרושים לא המציאו את המנהג - ניתן למצוא לו רמזים כבר בספרי הנביאים:

  • אפשר לפרש את ניסוך המים כפעולה המבטאת חזרה בתשובה (שמואל א ז ו): ""וייקבצו המצפתה, וישאבו מים וישפכו לפני ה' , ויצומו ביום ההוא, ויאמרו שם 'חטאנו לה', וישפוט שמואל את בני ישראל במצפה"".
  • ניסוך מים כקרבן (שמואל ב כג טז): "ויבקעו שלושת הגיבורים במחנה פלשתים, וישאבו מים מבור בית לחם אשר בשער, וישאו, ויביאו אל דויד; ולא אבה לשתותם, ויסך אותם לה' "
  • ניסוך מים לפני הקרבת קרבן (מלכים א יח לד): "ויאמר 'מלאו ארבעה כדים מים', וייצקו על העולה ועל העצים ; ויאמר 'שנו' וישנו, ויאמר 'שלשו' וישלשו".

וייתכן שזה המקור גם לכמה משלים, כגון:

  • שפיכת מים בתפילה (איכה ב יט) "שפכי כמים לבך נוכח פני ה'"

עם זאת, הפרושים לא הביאו פסוקים אלה כראיה למנהג ניסוך המים, וייתכן שזו דווקא ראיה לכך, שהם אכן נהגו כמנהג אבותיהם, ולא המציאו כל מנהג חדש, ולכן לא חשבו שיש צורך לחפש עבורו הוכחות.

ע"ע מנהגים נוספים שנרמזים בתנ"ך .

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל (הגהה: עופר לביא) שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2005-02-24.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/nisuk_mym