לדלג לתוכן

ביאור:עושה מלאכה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.זהו מאמר הגדרה, מאמר שמטרתו להגדיר במדוייק שורש, מילה או ביטוי בלשון המקרא. חלק ממיזם המילון המקראי החופשי.

תגובה ל: לאכ ב שנכתבה ב18:30:12  20.02.2005

מלאכה = שליחות, מטלה, משימה ; לפי זה, "עושה מלאכה" הוא אדם שמנהל ומטיל משימות ומטלות על עובדיו, במיוחד בשירות המלך, למשל:

בימי שלמה ( ביאור:מלכים א ה ל,ט  23 ): " "לבד משרי הנצבים לשלמה אשר על המלאכה שלשת אלפים ושלש מאות הרדים בעם העשים במלאכה" ", מלכים א יא כח: " "והאיש ירבעם גבור חיל; וירא שלמה את הנער כי עשה מלאכה הוא, ויפקד אתו לכל סבל בית יוסף" ": שלמה ראה שירבעם יודע לנהל, ולכן הוא הפקיד ומינה אותו לנהל את כל העבודות של שבט יוסף.

בימי יואש מלכים ב יב יב: " "ונתנו את הכסף המתכן על יד עשי המלאכה הפקדים בית ידוד ויוציאהו לחרשי העץ ולבנים העשים בית ידוד" ... "כי לעשי המלאכה יתנהו וחזקו בו את בית ידוד" . "ולא יחשבו את האנשים אשר יתנו את הכסף על ידם לתת לעשי המלאכה כי באמנה הם עשים" ", דברי הימים ב כד יב, ובימי יאשיהו מלכים ב כב ה-ט, דברי הימים ב לד י-יז.

בימי נחמיה נחמיה ב טז: " "והסגנים לא ידעו אנה הלכתי ומה אני עשה וליהודים ולכהנים ולחרים ולסגנים וליתר עשה המלאכה עד כן לא הגדתי" ": "עושי המלאכה" הם סוג של שרים.

ואולי גם נחמיה יג י: " "ואדעה כי מניות הלוים לא נתנה ויברחו איש לשדהו הלוים והמשררים עשי המלאכה" ".

בפרס אסתר ג ט: " "אם על המלך טוב יכתב לאבדם ועשרת אלפים ככר כסף אשקול על ידי עשי המלאכה להביא אל גנזי המלך" ", אסתר ט ג: " "וכל שרי המדינות והאחשדרפנים והפחות ועשי המלאכה אשר למלך מנשאים את היהודים כי נפל פחד מרדכי עליהם" ", דניאל ח כז: " "ואני דניאל נהייתי ונחליתי ימים ואקום ואעשה את מלאכת המלך ואשתומם על המראה ואין מבין" ".

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2005-02-24.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/ose_mlaka