ביאור:נלוז

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.


נלוז = עקום ונסתר[עריכה]

זהו מאמר הגדרה, מאמר שמטרתו להגדיר במדוייק שורש, מילה או ביטוי בלשון המקרא. חלק ממיזם המילון המקראי החופשי.

ויקימילון ערך מילוני בוויקימילון: נלוז

הפעלים "לז", "נלוז", "הליז" והשם "לזות" מופיעים תמיד בהקשר של עיקום והסתרה:

  • (משלי ב טו): "אשר ארחתיהם עקשים, ונלוזים במעגלותם"- נלוז מקביל ל עיקש = עקום וקשה : הרעים הולכים בדרכים עקומות ונסתרות; וכן (משלי ד כד): "הסר ממך עקשות פה, ולזות שפתים הרחק ממך"( פירוט ) - לזות מקבילה לעיקשות: לזות שפתיים = שפתיים המדברות דברים עקומים בסתר.
  • (משלי ג כא): "בני! אל ילזו מעיניך, נצר תשיה ומזמה"- אל תתן לחכמה ולתבונה להתעקם ולהיסתר מנגד עיניך; שמור תמיד על "קשר עין" עם החכמה והתבונה; וכן (משלי ד כא): "אל יליזו מעיניך, שמרם בתוך לבבך".
  • (משלי ג לב): "כי תועבת ה' נלוז, ואת ישרים סודו"- הנלוז - העקום והנסתר, הוא הפכו של הישר ; וכן (משלי יד ב): "הולך בישרו ירא ה', ונלוז דרכיו בוזהו": נלוז דרכיו = שדרכיו נוטות מדרכי ה', הוא הפכו של הולך ביושרו = ההולך בדרך הישרה בעיני ה' ( פירוט ).
  • (ישעיהו ל יב): "לכן כה אמר קדוש ישראל: יען מאסכם בדבר הזה, ותבטחו בעשק ונלוז ותשענו עליו..."- נשענתם על מצרים שהיא מעצמה של עושק, עיקום ועיוות הדין, ועשיית מעשים רעים בסתר; או - נשענתם על מעשיכם הרעים, בין אדם לחברו (עושק) ובין אדם למקום (נלוז - עיקום והסתרה מעיני ה') (מלבי"ם) ; או - נשענתם על תוכניתכם המדינית לכרות ברית עם מצרים, שיש בה עושק (דורשת מיסים רבים כדי לשלם דמי-חסות למצרים), ויש בה נלוז (עיקום הדרך, לרדת למצרים במקום לעלות לירושלים; וכן ניסיון להסתיר מעיני ה', כמו שנאמר (ישעיהו כט טו): "הוי המעמיקים מה' לסתר עצה והיה במחשך מעשיהם ויאמרו מי ראנו ומי יודענו") (מצודות) .


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2007-05-06.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:נלוז - עקום ונסתר

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/lz