ביאור:מלכים ב יח יז

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
הסכם סנחריב - חזקיהו[עריכה]

מלכים ב יח יג: " "וּבְאַרְבַּע עֶשְׂרֵה שָׁנָה לַמֶּלֶךְ חִזְקִיָּה עָלָה סַנְחֵרִיב מֶלֶךְ-אַשּׁוּר עַל כָּל-עָרֵי יְהוּדָה הַבְּצֻרוֹת וַיִּתְפְּשֵׂם."

"וַיִּשְׁלַח חִזְקִיָּה מֶלֶךְ-יְהוּדָה אֶל-מֶלֶךְ-אַשּׁוּר לָכִישָׁה לֵאמֹר: "חָטָאתִי, שׁוּב מֵעָלַי, אֵת אֲשֶׁר-תִּתֵּן עָלַי אֶשָּׂא!";"

"וַיָּשֶׂם מֶלֶךְ-אַשּׁוּר עַל-חִזְקִיָּה מֶלֶךְ-יְהוּדָה שְׁלֹשׁ מֵאוֹת כִּכַּר-כֶּסֶף וּשְׁלֹשִׁים כִּכַּר זָהָב."

"וַיִּתֵּן חִזְקִיָּה אֶת-כָּל-הַכֶּסֶף הַנִּמְצָא בֵית-ה' וּבְאֹצְרוֹת בֵּית הַמֶּלֶךְ. בָּעֵת הַהִיא קִצַּץ חִזְקִיָּה אֶת-דַּלְתוֹת הֵיכַל ה' וְאֶת-הָאֹמְנוֹת אֲשֶׁר צִפָּה חִזְקִיָּה מֶלֶךְ יְהוּדָה, וַיִּתְּנֵם לְמֶלֶךְ אַשּׁוּר."

"וַיִּשְׁלַח מֶלֶךְ-אַשּׁוּר אֶת-תַּרְתָּן וְאֶת-רַב-סָרִיס וְאֶת-רַבְשָׁקֵה מִן-לָכִישׁ אֶל-הַמֶּלֶךְ חִזְקִיָּהוּ בְּחֵיל כָּבֵד יְרוּשָׁלִָם..." ".

סנחריב דרש מחזקיהו שישלם כסף וזהב, חזקיהו שילם, אבל סנחריב לא הסתפק בכך ושלח חיל כבד לצור על ירושלים.

מדוע סנחריב לא עזב את חזקיהו בשקט לאחר שחזקיהו מילא את דרישתו ושילם את הכסף והזהב? (נריה קליין, מתוך דיון עם דוד גלמן בפורום נח"ת הישן ) .

ייתכן שאפשר להבין את המטרות האמיתיות של סנחריב מתוך דברי ישעיהו (ישעיהו י ז-ח): " "והוא לא-כן ידמה ולבבו לא-כן יחשׁב כי להשׁמיד בלבבו ולהכרית גוים לא מעט. כי יאמר הלא שׂרי יחדו מלכים" " - המטרה העיקרית שלו היא להשמיד גויים ולהשתלט על ארצם.

במהלך ההסטוריה היו שליטים רבים שזו היתה מטרתם; כדי שלא יאשימו אותי בפוליטיקה, אשתמש בדוגמה מוסכמת - אדולף היטלר (לפרטים ראו בספר הסטוריה על השנים 1933-1939).

שליטים כאלה אינם נוהגים לקיים הסכמים - למעשה, חלק בלתי נפרד מהטקטיקה שלהם היא, להשיג כל מה שהם יכולים (כסף, שטחים וכו') בדרכי שלום, ואז, כשהאויב כבר מושפל וחלש, להפר את ההסכמים ולהמשיך בכיבושים.

לפי זה, אין להתפלא על כך שסנחריב הפר את ההסכם, להיפך - אילו הוא היה מקיים את ההסכם, זה היה מאד מפתיע.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2005-07-04.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:הסכם סנחריב - חזקיהו

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvir/mlkimb/mb-18-1317