ביאור:ישעיהו מג ג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

נתתי כפרך מצרים[עריכה]

הנביא ישעיהו פעל בתקופה סוערת של מלחמות בין מעצמות, תקופה שעוררה פחד רב בישראל. הוא הבטיח לעם ישראל שלא ייפגע מכל הסערות הללו:

(ישעיהו מג ג): "כִּי אֲנִי ה' אֱלֹהֶיךָ, קְדוֹשׁ יִשְׂרָאֵל, מוֹשִׁיעֶךָ; נָתַתִּי כָפְרְךָ מִצְרַיִם, כּוּשׁ וּסְבָא תַּחְתֶּיךָ"

כפרך - מלשון כֹּפֶר, תחליף ופדיון.

סבא - אחד מבני כוש, (בראשית י ז): "וּבְנֵי כוּשׁ: סְבָא וַחֲוִילָה וְסַבְתָּה וְרַעְמָה וְסַבְתְּכָא...".

הפסוק רומז על אירועים שקרו לעם ישראל בעבר, שבהם ריחף אסון מעל עם ישראל, וה' הפנה את האסון הזה אל עם אחר וכך הציל אותנו.

בפסוק הבא מבטיח הנביא, שה' ינהג באותו אופן גם בתקופתנו:

(ישעיהו מג ד): "מֵאֲשֶׁר יָקַרְתָּ בְעֵינַי, נִכְבַּדְתָּ, וַאֲנִי אֲהַבְתִּיךָ; וְאֶתֵּן אָדָם תַּחְתֶּיךָ, וּלְאֻמִּים תַּחַת נַפְשֶׁךָ"

יקר - מיוחד וחשוב . אנחנו עם חשוב ונכבד בעיני ה', יש לנו ערך מיוחד עבורו, הוא אוהב אותנו, ולכן גם בעתיד הוא יעדיף להפנות את הצרות אל בני אדם אחרים ולאומים אחרים במקומנו, כדי שאנחנו נינצל: " "כאשר עשיתי לשעבר, כן אוסיף לעשות עוד" " (מצודות) .

באילו אירועים בדיוק מדובר? ומדוע היה צורך להפנות את הצרות אל עמים אחרים? לכאורה הנביא רומז לכך שיש בעולם "חוק שימור הצרות" - אם צרה יורדת לעולם, היא חייבת לפגוע בעם כלשהו, וכדי להציל את עם ישראל מצרה זו, חייבים להפנות אותה כלפי עם אחר. האמנם יש חוק כזה?

מסתבר שהנביא מתייחס לאירועים בינלאומיים כמו ב (ישעיהו כ ד): "כֵּן יִנְהַג מֶלֶךְ אַשּׁוּר אֶת שְׁבִי מִצְרַיִם וְאֶת גָּלוּת כּוּשׁ, נְעָרִים וּזְקֵנִים, עָרוֹם וְיָחֵף וַחֲשׂוּפַי שֵׁת עֶרְוַת מִצְרָיִם"וכמו שנרמז ב (מלכים ב יט ט): "וַיִּשְׁמַע אֶל תִּרְהָקָה מֶלֶך כּוּשׁ לֵאמֹר 'הִנֵּה יָצָא לְהִלָּחֵם אִתָּךְ'...": " "שבלכת מלך אשור על ישראל, חזר מארץ יהודה בדבר ה' להלחם עם כוש, ואז שבה את מצרים והגלה את כוש, ועל ידי כך נצולו ישראל..." " (מלבי"ם) .

כשהעם האשורי יצא מארצו למסע הכיבוש, הוא היה מלא באנרגיה שלילית - מלא בתשוקה להרוס ולהגלות. אצל בני אדם אכן מתקיים מעין "חוק שימור האנרגיה" - כשאנשים מלאים באנרגיה שלילית, הם חייבים להפנות אותה לכיוון כלשהו. ולכן, כדי להסיט את העם האשורי מירושלים ולמנוע מהם להגלות את עם יהודה, ה' הפנה אותם אל מצרים ואל כוש.

גם בימינו מתגלה אנרגיה שלילית בכל המדינות המוסלמיות שמסביבנו, שרובן אויבות שלנו. חלקן נלחמות בינן לבין עצמן, כגון מצרים ולוב, וחלקן נלחמות זו בזו, כגון איראן בחריין וסעודיה. ייתכן, ייתכן, שה' עושה זאת כדי להגן על עם ישראל - שכל אויבינו יפנו את האנרגיה השלילית שלהם בינם לבין עצמם ולא יפגעו בנו.

מקורות ופירושים נוספים[עריכה]

פירשנו שהפסוק מדבר על "אנרגיה שלילית" טבעית - אנרגיה של אלימות והרס בין עמים. אך יש שפירשו שהכוונה ל"אנרגיה שלילית" רוחנית, הנובעת מחטאיהם של ישראל:

1. לפי פירוש אחד, ה' כעס על עם ישראל בגלל חטאיהם, אך במקום להעניש אותם, העניש עם אחר: " "נתתי כפרך מצרים - והם היו לך לפדיון, שבכוריהם מתו ואתה בני בכורי נצלת, והייתם חייבים כליה, כמו שנאמר (ביחזקאל כ) ואומר לשפוך חמתי עליהם בארץ מצרים" " ( רש"י , וכן רמב"ן על דברים ז ו , שמות רבה טו יא ) , " "וְשַׂמְתִּי פְדֻת בֵּין עַמִּי וּבֵין עַמֶּךָ - מלמד שהיו ישראל ראויין ללקות בזו המכה, ונתן הקדוש ברוך הוא פדיונם המצרים. ואף לעתיד לבוא הקדוש ברוך הוא מביא עובדי כוכבים ומזלות הקדמונים ומשליכן לתוך גיהנם תחת ישראל, שנאמר כי אני ה' אלהיך קדוש ישראל מושיעך, נתתי כפרך מצרים כוש וסבא תחתיך:" " ( שמות רבה יא ב ) , " "אִם תָּב בִּתְיוּבְתָּא, תָּב הַהוּא כֹּחַ לְגַבֵּיהּ דְּאִיהִי שְׁכִינְתָּא עִלָּאָה, בְּהַהוּא זִמְנָא אִתְקַיַּים בֵּיהּ וְאֶתֵּן אָדָם תַּחְתֶּיךָ וּלְאֻמִּים תַּחַת נַפְשֶׁךָ, מַאי אָדָם - הָא אוּקְמוּהוּ אַל תִּקְרֵי אָדָם אֶלָּא אֱדוֹם, וּלְאוּמִּים - וּלְאֹם מִלְאוֹם יֶאֱמָץ. בְּהַהוּא זִמְנָא אוּמָה דְיִשְׂרָאֵל יִתְקְפוּן (נוסחא אחרינא: יתגברון) עַל אוּמָה דְעִשָׂו, בְּחֵילָא דְהַאי כֹּחַ..." " ( תיקוני זהר סח א ) .

 • אולם, פירוש זה לכאורה סותר את דבריו של נביא אחר בן אותה תקופה, (עמוס ג ב): "רַק אֶתְכֶם יָדַעְתִּי מִכֹּל מִשְׁפְּחוֹת הָאֲדָמָה, עַל כֵּן אֶפְקֹד עֲלֵיכֶם אֵת כָּל עונתיכם": " "הקרבה של ישראל לה' גורמת לכך שעונשו יהיה חמור יותר מעונשם של עמים אחרים" " ( פירוט )!
 • בנוסף לכך, גם אם נניח שה' אוהב את עם ישראל ורוצה לסלוח להם, אין זה ברור מדוע הוא צריך להעניש עם אחר במקומם? משל למה הדבר דומה, לאב שכועס על בנו הבכור, אך אינו רוצה להעניש אותו, ובמקומו מעניש את בנו הצעיר, או סתם אדם מהרחוב - האם זה צודק?! אם המצרים חטאו - שיעניש אותם על חטאיהם ולא על חטאי ישראל; ואם הכושים והסבאים לא חטאו - מדוע שיישאו בעוונות ישראל?

2. לפי פירוש שני, הנביא מתאר מצב שבו עם ישראל צדיק וישר והעמים האחרים רשעים ובוגדים, ולכן ה' מציל אותנו ומעניש אותם במקומנו. ראיה לפירוש זה - הדמיון בין הפסוקים שלנו ל (משלי כא יח): "כֹּפֶר לַצַּדִּיק רָשָׁע, וְתַחַת יְשָׁרִים בּוֹגֵד"( פירוט ).

 • אולם, בפסוקנו לא נאמר שהעמים האחרים היו רשעים - נאמר רק שה' אוהב את עם ישראל, ולכן הוא מציל אותנו על-חשבון עמים אחרים, ושוב אין זה ברור, במה חטאו אותם עמים?

לכן נראה לי שהפסוק מתייחס, כפי שפירשנו למעלה, לאירועים טבעיים, דומים לאירועים שאנחנו רואים בימינו בחדשות.

ע"פ הפשט, הפסוק שלנו מדבר על עם ישראל כולו, אולם יש שפירשו אותו גם על אנשים פרטיים:

 • " "רבי אלעזר על לבית הכסא; אתא ההוא פרסאה – דחקיה; קם רבי אלעזר ונפק; אתא דרקונא (נחש) - שמטיה לכרכשיה (מעיו); קרי עליה רבי אלעזר (ישעיהו מג ד) ואתן אדם תחתיך   - אל תקרי 'אָדָם' אלא 'אֱדוֹם'!" " ( בבלי ברכות סב ב , ובנוסח אחר ב ויקרא רבה כב ד ) .
 • " "וְעִם כָּל דָּא זַכָּאָה נִשְׁמָתָא דְשַׁלִּיט עֲלֵיהּ וְרָכִיב עֲלֵיהּ, כְּבַר נַשׁ דְּרָכִיב עַל סוּסְיָא אוֹ עַל חֲמָרֵיהּ, וַוי לֵיהּ לְמָאן דְּחִוְיָא שַׁלִּיט עֲלֵיהּ, הַאי אִתְקְרֵי רָשָׁע גָּמוּר, וּמָאן דְּאִיהוּ שַׁלִּיט עֲלֵיהּ אִיהוּ אִתְקְרֵי צַדִּיק גָּמוּר, וַעֲלֵיהּ אִתְּמַר (ישעיה מג, ד) וְאֶתֵּן אָדָם תַּחְתֶּךָ, אָדָם בְּלִיַּעַל אִישׁ אָוְן, וּלְאֻמִּים תַּחַת נַפְשֶׁךָ (שם מג, ד), דְּכַד בַּר נַשׁ אִיהוּ שַׁלִּיט עַל יִצְרֵיהּ, הָכִי אִיהוּ שַׁלִּיט עַל כָּל שָׂנְאוֹי, וְאִם יִצְרֵיהּ שַׁלִּיט עֲלֵיהּ שָׂנְאוֹי שָׁלְטִין עֲלֵיהּ." " ( תיקוני זהר קלג א ) .

מאמרים נוספים - באדיבות גוגל[עריכה]

 • פרשת לך לך : ויאבדו אנשי ריבך, אלו שהן עושין עמך מריבה. תבקשם ולא תמצאם, אלו שהן עושין עמך מצות. כי אני ה' אלהיך , האומר לך: אל תירא! שנאמר: אל תירא אברם: ד [אנכי מגן לך] ... ( cache )
 • בשבילי התנ"ך : ... עובדי כוכבים ומזלות הקדמונים, ומשליכן לתוך גיהנם תחת ישראל, שנאמר: (ישעיה מג, ב-ג) כי אני ה' אלהיך קדוש ישראל מושיעך נתתי כפרך מצרים כוש וסבא תחתיך. ... ( cache )
 • פרשת וארא : ... עובדי כוכבים ומזלות הקדמונים, ומשליכן לתוך גיהנם תחת ישראל, שנאמר (ישעיה מג, ב-ג): כי אני ה' אלהיך קדוש ישראל מושיעך נתתי כפרך מצרים כוש וסבא תחתיך: ... ( cache )
 • מן העזבון ג€“ כתבים גנוזים ג€“ פסח שני / ח"נ ביאליק : הלא כה דבר ה' ביד נביאו: "כי תעבר במים אתך אני ובנהרות לא ישטפוך; כי תלך במו אש לא תכוה ולהבה לא תבער בך; כי אני ה' אלהיך קדוש ישראל מושיעך". ג€“ התדע? ... ( cache )
 • מדרש רבה - במדבר : ... לגיהנם ואו"ה נכנסין שם ואלו הם נכנסין לתוכה ואובדים וישראל יוצאין מתוכה בשלום שנאמר (ישעיה מג) כי תלך במו אש לא תכוה למה כי אני ה' אלהיך מחזיק ימינך לכך ... ( cache )
 • ירמיה כח: בין שני נביאים - המאבק בין נביאי אמת ונביאי שקר בהשקפת... : ושוב הרי כך מתייחסים גם הנביאים הקלסיים אל דברי האל כגון: "אני ה' נצרה" (יש' יז, 3); " כי אני ה' אלהיך מחזיק ימינך... אל תירא אני עזרתיך" (יש' מא, 13); ... ( cache )
 • מדרש רבה - וארא : ... מביא עובדי כוכבים ומזלות הקדמונים ומשליכן לתוך גיהנם תחת ישראל שנאמר (ישעיה מג, ב-ג) כי אני ה' אלהיך קדוש ישראל מושיעך נתתי כפרך מצרים כוש וסבא תחתיך: ... ( cache )
 • פרשת במדבר : כי אני ה' אלהיך מחזיק ימינך, לכך מושלן כחול, לעתיד לבוא משלן ככוכבים. מה הכוכבים מזהירין בכל הרקיע, כך הם מזהירין לעתיד לבוא, שנאמר (דניאל יב): והמשכילים ... ( cache )
 • מדרש רבה - לך לך : ... שוטנים בך יהיו כאין ויאבדו אנשי ריבך אלו שהן עושין עמך מריבה תבקשם ולא תמצאם אלו שהן עושין עמך מצות כי אני ה' אלהיך האומר לך אל תירא שנאמר אל תירא אברם: ... ( cache )
 • more "כי אני ה' אלהיך " :
 • ישעיהו לה בימינו : כמובא - בישעיה מג ג€“ ג: "כי אני ה' א-לקיך, קדוש ישראל מושיעך, נתתי כפרך מצרים, כוש וסבא תחתיך". כך עניין כפרת אדמת עמו. "ונקם ישיב לצריו, וכפר אדמתו עמו" ... ( cache )
 • הפטרת בראשית - קטגוריה:הפטרת בראשית ג€“ ויקיטקסט : 31 יולי 2007 ... כי אני יהוה אלהיך קדוש ישראל מושיעך נתתי כפרך מצרים כוש וסבא תחתיך. מאשר יקרת בעיני נכבדת ואני אהבתיך ואתן אדם תחתיך ולאמים תחת נפשך ... ( cache )
 • הייד פארק - מרכז פורומים ישראלי | ספר ישעיה - תנ"ך בעברית מדוברת : מג,ג כי, אני יהוה אלהיך, קדוש ישראל, מושיעך; נתתי את מצרים כופר תחתיך, נתתי את כוש וסבא כופר תחתיך. מג,ד משום שנחשבת יקר בעיני, ... ( cache )
 • more "קדוש ישראל מושיעך נתתי " :
 • הפטרה : וזהו אומרו: נתתי כפרך מצרים וגו' יאמר כמו שבזמן העבר נתתי כפרך מצרים כוש וסבא תחתך, ככה עתה מאשר יקרת בעיני וגו' אתן אדם תחתך ולאומים נפשך. ... ( cache )
 • פרשת וארא : ... מצרים אם ימצאו החיות איש יהודי לא יזיקוהו ויאכלו המצריים, כדכתיב (תהלים עח מה) ישלח בהם ערוב ויאכלם, וזהו לשון פדות, כטעם נתתי כפרך מצרים כוש וסבא תחתך: ... ( cache )
 • פירוש שד"ל על בראשית פרק י : [ז] סבא: נזכרת בישעיה (מ"ג ג') נתתי כפרך מצרים כוש וסבא תחתיך וכן (שם מ"ה י"ד) יגיע מצרים וסחר כוש וסבאים אנשי מדה, ובתהלים (ע"ב ") מלכי שבא וסבא. ... ( cache )
 • מצרים במקרא : "נתתי כפרך מצרים, כוש וסבא תחתיך". "יגיע מצרים וסחר כוש וסבאים, אנשי מדה, עליך יעברו ולך יהיו, אחריך ילכו, בזקים יעברו, ואליך ישתחוו, אליך יתפללו, אך בך אל, ... ( cache )
 • בשבילי התנ"ך : ובלילה ההוא יצא מלאך ה' והכה במחנה אשור ויצאו ישראל ובזזו כל הבזה ההיא, ועל זה אמר: נתתי כפרך מצרים כוש וסבא תחתיך. וכן נאמר: יגיע מצרים וסחר כוש וסבאים ... ( cache )
 • פרשת וארא - המכות הראשונות - גיליונות נחמה ליבוביץ : ... אם ימצאו החיות איש יהודי לא יזיקוהו ויאכלו המצריים, כדכתיב (תהלים ע"ח מ"ה) "ישלח בהם ערוב ויאכלם", וזהו לשון פדות, כטעם "נתתי כפרך מצרים כוש וסבא תחתך". ... ( cache )
 • הִלְכּוֹת פדיון בכור : 17 יוני 2009 ... ואתן אדם תחתיך ולאמים תחת נפשך: נתתי כפרך מצרים כוש וסבא תחתיך. ועוד יקים עליו פדה בשלום נפשי מקרב לי כי ברבים היו עמדי: פודה ה' נפש עבדיו ... ( cache )
 • עיקרי הלקחים העולים מנבואות ישעיהו : ואף נאמר שם, שיהיו הגויים כופר ישראל: נחתי כפרך מצרים כוש וסבא תחתך... ואתן אדם תחתך ולאמים תחת נפשך (מג ג-ד). ובנבואות אחרות נאמר, שכל הגויים יהיו ... ( cache )
 • ד"ר דניאל מלאך : ... ובזמן שישראל עושים רצון בוראם כתיב "ונתן ה' אלוקיך את כל האלות האלה על אויביך ועל שונאיך אשר רדפוך" וכתיב "נתתי כפרך מצרים כוש וסבא תחתיך"119. ... ( cache )
 • more "כפרך מצרים כוש וסבא " :
 • פרשת וארא - וארא - גיליונות נחמה ליבוביץ : ... ימצאו החיות איש יהודי, לא יזיקוהו, ויאכלו המצריים, כדכתיב (תהלים עח מה) "ישלח בהם ערוב ויאכלם", וזהו לשון פדות, כטעם "נתתי כופרך מצרים כוש וסבא תחתיך".... ( cache )
 • גליונות לעיון בפרשת השבוע : ויפדך - רמז שהכה אותם תחתיך, כענין שנאמר (ישעיה מג ג) נתתי כפרך מצרים כוש וסבא תחתיך : רמב"ן ט, ד. אל תאמר בלבבך - אחרי שהזהיר שלא תחשוב כחי ועוצם ידי עשה לי ... ( cache )
 • more "מצרים כוש וסבא תחתיך " :
 • בשבילי התנ"ך : זה שאמר הכתוב: מאשר יקרת בעיני נכבדת ואני אהבתיך ואתן אדם תחתיך ולאומים תחת נפשך (ישע' מג ... לכך נאמר: מאשר יקרת בעיני נכבדת וגו'. דבר אחר: מאשר יקרת בעיני ... ( cache )
 • פרשת במדבר : הה"ד (ישעיה מג): מאשר יקרת בעיני נכבדת וגו'. אמר הקדוש ברוך הוא ליעקב: יעקב, הרבה את יקר בעיני, שכביכול קבעתי איקונים שלך בכסאי, ובשמך המלאכים מקלסין אותי, ... ( cache )
 • ילקוט שמעוני - בשבילי התנ"ך : מאשר יקרת בעיני נכבדת - אמר הקב"ה ליעקב: הרבה אתה יקר בעיני. למה? כביכול קבעתי איקונין שלך בכסא כבודי ובשמך המלאכים מקלסין אותי: ... ( cache )
 • ביאור:בבלי ברכות דף סב ג€“ ויקיטקסט : 28 פברואר 2008 ... קרי עליה רבי אלעזר (ישעיהו מג ד) [ מאשר יקרת בעיני נכבדת ואני אהבתיך] ואתן אדם תחתיך [ולאמים תחת נפשך] - אל תקרי 'אָדָם' אלא 'אֱדוֹם' ... ( cache )
 • מודעות עצמית - צמחי מרפא |שמנים צמחיים| קוסמטיקה טבעית | מרפא הבושם : ישעיהו מג ד: " מאשר יקרת בעיני נכבדת ואני אהבתיך ואתן אדם תחתיך ולאמים תחת נפשך " ישעיהו מח יד: "הקבצו כלכם ושמעו מי בהם הגיד את אלה ידוד אהבו יעשה חפצו ... ( cache )
 • מכילתא שמות : מאשר יקרת בעיני נכבדת ואני אהבתיך ואתן אדם תחתיך ולאומים תחת נפשך: מסכת דנזיקין פרשה יא. [כא, לא] או בן יגח או בת יגח - למה נאמר? ... ( cache )
 • Ginzei Kedem : מאשר יקרת בעיני נכבדת ... כללים קצרים... א' בסוד הקדיש ב' נכלל עמו סוד. אמן בכל מקום...". גם הוא כתוב במליצה מחורזת בסגנון דומה לחיבור הקודם. ... ( cache )
 • more "מאשר יקרת בעיני נכבדת " :
 • more "ואני אהבתיך ואתן אדם " :
 • more "תחתיך ולאמים תחת נפשך " :הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:נתתי כפרך מצרים


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2011-03-02.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvia/yjayhu/yj-43-0304