ביאור:ישעיהו ג כו

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
ואנו ואבלו פתחיה, ונקתה לארץ תשב[עריכה]

לאבל לאומי עשויה להיות השפעה מטהרת. כך ניתן ללמוד מדברי הנביא ישעיהו:

(ישעיהו ג כו): "וְאָנוּ וְאָבְלוּ פְּתָחֶיהָ, וְנִקָּתָה לָאָרֶץ תֵּשֵׁב"

ואנו = מלשון אנינות, אבלות.

ואנו ואבלו פתחיה = יהיה אבל ומספד בכל הפתחים ביהודה - בשערי העיר ובשערי הבתים - על הצרות שיבואו על יהודה, כפי שתוארו בפסוקים הקודמים.

ונקתה = יהודה תהיה נקיה ומטוהרת מחטא .

לארץ תשב = לאחר מכן תשוב לשבת בשלוה בארצה.

פסוקים דומים[עריכה]

ניקיון כמשל להיטהרות מעוונות חוזר כמה פעמים בנבואות ישעיהו:

  • (ישעיהו א טז): "רַחֲצוּ,הִזַּכּוּ, הָסִירוּ רֹעַ מַעַלְלֵיכֶם מִנֶּגֶד עֵינָי, חִדְלוּ הָרֵעַ"
  • (ישעיהו ד ד): "אִם רָחַץ אֲדֹנָי אֵת צֹאַת בְּנוֹת צִיּוֹן, וְאֶת דְּמֵי יְרוּשָׁלִַם יָדִיחַ מִקִּרְבָּהּ, בְּרוּחַ מִשְׁפָּט וּבְרוּחַ בָּעֵר"

מקורות ופירושים נוספים[עריכה]

1. פירשנו ונקתה = תיטהר מעוונותיה, על-פי אברהם אהוביה: " "פורענות המלחמה תמרק את חטאיה של ציון, ובתום הפורענות ייאמר עליה ואנו ואבלו פתחיה ונקתה..." " ("ככל הכתוב", עמ' 108) .

גם בתלמוד פירשו חז"ל את ונקתה במשמעות של טהרה, רק שהם דרשו מכאן הלכה הקשורה לדיני טומאת נידה: אם אישה יושבת על הארץ ואז מוצאת עליה כתם של דם, לדעת רבי נחמיה אין הדבר מטמא אותה בטומאת נידה, " "שהיה רבי נחמיה אומר כל דבר שאינו מקבל טומאה אינו מקבל כתמים... ונקתה לארץ תשב - כיון שישבה לארץ, נקתה" " (רב מתנה מסביר את דברי רבי נחמיה, נידה ס ב ) .

2. ויש שפירשו ונקתה = תתרוקן מתושביה: " "ונקתה - ותתרוקן מכל, כמו וגם אני נתתי להם נקיון שינים, ובלשון משנה יצא פלוני נקי מנכסיו. לארץ תשב - מגובה לשפלות, ישבו לארץ ידמו בתשעה באב" " ( רש"י ) ; ראו גם ובעל השור נקי .

  • אולם, פירוש זה אינו מתאים למשמעות המקובלת של התואר " נקי " בלשון המקרא - נטול לכלוך טבעי או מוסרי ( פירוט ). לא מסתבר שהנביא יגיד על ארץ, שתושביה גלו ממנה, שהיא "נקיה".

3. וחז"ל דרשו ונקתה = תתרוקן ממעשים טובים: " "נקיה מדברי תורה, נקיה מדברי נבואה, נקיה מצדיקים, נקיה ממצות ומעשים טובים." " - רק לאחר שירושלים התרוקנה מכל דבר טוב, בא החורבן ( איכה רבה פתיחה ז ) .

  • אולם, כאמור, התואר נקי מציין, בדרך כלל, התרוקנות ממעשים רעים דווקא.הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:ואנו ואבלו פתחיה, ונקתה לארץ תשב


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2009-08-17.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvia/yjayhu/yj-03-26