לדלג לתוכן

ביאור:חגי ב ג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

במה היה בית המקדש השני קטן מבית המקדש הראשון?[עריכה]

הנביא חגי, שחי בראשית ימי בית המקדש השני, תיאר את דעתם של זקני ישראל על בית המקדש השני (חגי ב ג): "מי בכם הנשאר, אשר ראה את הבית הזה בכבודו הראשון; ומה אתם רואים אותו עתה - הלוא כמוהו כאין בעיניכם". במה היה בית המקדש השני פחות מבית המקדש הראשון?

ביהמ"ק הראשון נבנה מעצי לבנון (ראו מלכים א ה). גם בוני ביהמ"ק השני רצו לבנות אותו מעצי לבנון (ראו עזרא ג ז: "וייתנו כסף לחוצבים ולחרשים; ומאכל ומשתה ושמן לצידונים ולצורים, להביא עצי ארזים מן הלבנון אל ים יפו, כרשיון כורש מלך פרס עליהם").

אבל צרי יהודה ובנימין התערבו, וכתבו דברים רעים על היהודים (עזרא ד ו-ז), וזה כנראה גרם לביטול הרשיון להביא עצים מהלבנון, ולכן הבונים נאלצו להביא עצים פשוטים יותר, מההרים שסביבות ירושלים (חגי א ח): "עלו ההר והבאתם עץ ובנו הבית, וארצה בו ואכבדה, אמר ה'" (ראו בפירוש דעת-מקרא).

לפי זה, בית המקדש השני היה קטן יותר, בגלל התערבותם של צרי יהודה ובנימין.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2005-02-24.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:במה היה בית המקדש השני קטן מבית המקדש הראשון?

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/byt12