לדלג לתוכן

ביאור:זמה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.


זימה = מחשבה רעה או מעשה זנות

[עריכה]

זהו מאמר הגדרה, מאמר שמטרתו להגדיר במדוייק שורש, מילה או ביטוי בלשון המקרא. חלק ממיזם המילון המקראי החופשי.

ויקימילון ערך מילוני בוויקימילון: זמה
ראה מקורות נוספים בערכי לשון הקודש ערך: זמה

המושג זִמָּה מופיע בתנ"ך בעיקר בהקשר של גילוי עריות או זנות:

 • (ויקרא יח יז): "ערות אשה ובתה לא תגלה את בת בנה ואת בת בתה לא תקח לגלות ערותה שארה הנה זמה הוא"
 • (ויקרא יט כט): "אל תחלל את בתך להזנותה ולא תזנה הארץ ומלאה הארץ זמה"( פירוט )
 • (ויקרא כ יד): "ואיש אשר יקח את אשה ואת אמה זמה הוא באש ישרפו אתו ואתהן ולא תהיה זמה בתוככם"
 • (שופטים כ ו): "ואחז בפילגשי ואנתחה ואשלחה בכל שדה נחלת ישראל כי עשו זמה ונבלה בישראל"
 • (ירמיהו יג כז): "נאפיך ומצהלותיך זמת זנותך על גבעות בשדה ראיתי שקוציך אוי לך ירושלם לא תטהרי אחרי מתי עד"
 • (יחזקאל טז כז): "והנה נטיתי ידי עליך ואגרע חקך ואתנך בנפש שנאותיך בנות פלשתים הנכלמות מדרכך זמה ... יען אשר לא זכרתי את ימי נעוריך ותרגזי לי בכל אלה וגם אני הא דרכך בראש נתתי נאם אדני ידוד ולא עשיתי את הזמה על כל תועבתיך... את זמתך ואת תועבותיך את נשאתים נאם ידוד"
 • (יחזקאל כב ט): "אנשי רכיל היו בך למען שפך דם ואל ההרים אכלו בך זמה עשו בתוכך... ואיש את אשת רעהו עשה תועבה ואיש את כלתו טמא ב זמה ואיש את אחתו בת אביו ענה בך"
 • (יחזקאל כג כא): "ותפקדי את זמת נעוריך בעשות ממצרים דדיך למען שדי נעוריך... והשבתי זמתך ממך ואת זנותך מארץ מצרים ולא תשאי עיניך אליהם ומצרים לא תזכרי עוד... ועשו אותך בשנאה ולקחו כל יגיעך ועזבוך עירם ועריה ונגלה ערות זנוניך וזמתך ותזנותיך... לכן כה אמר אדני ידוד יען שכחת אותי ותשליכי אותי אחרי גוך וגם את שאי זמתך ואת תזנותיך... ויבוא אליה כבוא אל אשה זונה כן באו אל אהלה ואל אהליבה אשת הזמה ... והשבתי זמה מן הארץ ונוסרו כל הנשים ולא תעשינה כזמתכנה ... ונתנו זמתכנה עליכן וחטאי גלוליכן תשאינה וידעתם כי אני אדני ידוד"
 • (יחזקאל כד יג): "בטמאתך זמה יען טהרתיך ולא טהרת מטמאתך לא תטהרי עוד עד הניחי את חמתי בך"
 • (איוב לא יא): "אם נפתה לבי על אשה, ועל פתח רעי ארבתי... כי הוא זמה והיא עון פלילים"

" "וגדר המילה הזאת, היא נגזרת מן פעל זמם , שמורה על המחשבה בעצה עמוקה, אם להיטיב אם להרע... ושם זימה הונח רק על השתקעות המחשבות בחטא ובזנות לבד. ועל-כן בא במה שכתוב אל תחלל את בתך להזנותה... ומלאה הארץ זמה , שעל-ידי ההפקר את בנותיהם לזנות ישתקעו כולם במחשבתו הזנות ובחטאים מצד התפרצות וההפקר. וכן העיר, כי בביאת אשה ובתה תתגבר בו טומאת הלב והמחשבה הרעה במאד, אין הבדל בין לקח האשה ובא על בתה או לקח הבת ובא על אמה, ובזה ידעינן ששניהם שוים גם בעונש, אחר שהעידה תורה שהשתקעות יצר הלב בם אחד ושווה" " (מלבי"ם, התורה והמצוה קדושים סימן קיא ) .

אך יש לפחות פסוק אחד שבו " זמה " מציינת מחשבה רעה, תכנית שמטרתה לגרום נזק לזולת (כמו מזימה ):

 • (ישעיהו לב ז): "וכלי כליו רעים, הוא זמות יעץ, לחבל ענוים באמרי שקר ובדבר אביון משפט"

ויש פסוקים שבהם שתי המשמעויות אפשריות:

 • (הושע ו ט): "וכחכי איש גדודים, חבר כהנים, דרך ירצחו שכמה, כי זמה עשו"-הכהנים ביצעו את תכניתם לרצוח את הנביאים (ע"פ רש"י) , או: הכהנים רצחו את הנביאים בדרך לשכם כאילו שהנביאים עשו מעשה זמה כמעשהו של שכם בן חמור (ראו מלבי"ם) .
 • (תהלים כו י): "אשר בידיהם זמה , וימינם מלאה שחד"- יש להם תוכנית להזיק, וכדי לבצע אותה הם משתמשים בשוחד; או: מצד אחד הם עוסקים בזנות (עבירה בין אדם למקום), ומצד שני הם עוסקים בשוחד (עׂבירה בין אדם לחברו).
 • (תהלים קיט קנ): "קרבו רדפי זמה , מתורתך רחקו"- רודפי המחשבות הרעות או מעשי הזנות מתקרבים זה לזה רק משום שהם מתרחקים מהתורה (ראו מלבי"ם)
 • (משלי י כג): "כשחוק לכסיל עשות זמה , וחכמה לאיש תבונה"- הכסיל מבצע בקלות את מחשבותיו הרעות ( פירוט ), או מבצע בקלות מעשי זנות ( הגאון מווילנה ) .
 • (משלי כא כז): "זבח רשעים תועבה, אף כי בזמה יביאנו"- הרשעים מביאים את קרבנותיהם מתוך מחשבה רעה, להתגאות על הזולת או להציג את עצמם כצדיקים כדי שלא יחשדו בהם ( פירוט ); או: הרשעים מביאים את קרבנם תוך שהם חושבים מחשבות של זנות וטומאה.

ויש פסוק שאינו מתאים לאף אחת מהמשמעויות:

 • (איוב יז יא): "ימי עברו זמתי נתקו מורשי לבבי"- ע"פ המפרשים, איוב מתלונן שמרוב צרות הוא איבד את מחשבותיו הטובות.

מקורות

[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2009-02-15.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:זימה - מחשבה רעה או מעשה זנות

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/zma