ביאור:הגבולות בין היום לבין הלילה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.זהו מאמר הגדרה, מאמר שמטרתו להגדיר במדוייק שורש, מילה או ביטוי בלשון המקרא. חלק ממיזם המילון המקראי החופשי.

תגובה ל: ביאור:נחמיה ד שנכתבה ב10:33:00  03.05.2005

בבראשית א מוגדרים היום והלילה באופן כללי - "ויקרא אלהים לאור יום, ולחושך קרא לילה", כלומר - היום הוא הזמן שבו העולם מואר , והלילה הוא הזמן שבו העולם חשוך. אך מהי הנקודה המדוייקת שבה נגמר היום ומתחיל הלילה? האם הגבול הוא עם שקיעת השמש, עם עלות הירח, או שיש סימן אחר?

חכמי התלמוד ( בבלי ברכות ב: , בבלי מגילה כ: , ירושלמי ברכות א ) למדו זאת מהפסוקים ( נחמיה ד טו-טז) " "" "וַאֲנַחְנוּ עֹשִׂים בַּמְּלָאכָה; וְחֶצְיָם מַחֲזִיקִים בָּרְמָחִים, מֵעֲלוֹת הַשַּׁחַר עַד צֵאת הַכּוֹכָבִים . גַּם בָּעֵת הַהִיא אָמַרְתִּי לָעָם - אִישׁ וְנַעֲרוֹ יָלִינוּ בְּתוֹךְ יְרוּשָׁלִָם; וְהָיוּ-לָנוּ הַלַּיְלָה מִשְׁמָר וְהַיּוֹם מְלָאכָה" ": בפסוק הראשון נאמר שבני יהודה עסקו במלאכה "מעלות השחר עד צאת הכוכבים", ובפסוק השני נאמר שהם עסקו במלאכה במשך "היום", מכאן שהיום מתחיל בעלות השחר ומסתיים בצאת הכוכבים, והלילה - להיפך.  

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2005-05-03.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/ewn/yomlyla