ביאור:דברים ד כג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

לא לעשות מהמצוות פסלים[עריכה]

(דברים ד כג): "הִשָּׁמְרוּ לָכֶם פֶּן תִּשְׁכְּחוּ אֶת בְּרִית ה' אֱלֹהֵיכֶם אֲשֶׁר כָּרַת עִמָּכֶם, וַעֲשִׂיתֶם לָכֶם פֶּסֶל תְּמוּנַת כֹּל אֲשֶׁר צִוְּךָ ה' אֱלֹהֶיךָ"

הפסוק אוסר לעשות " פסל תמונת כל אשר ציווך ה' אלהיך" - למה הכוונה?

1. לפי הפירוש המקובל, אסור לעשות " פסל שהוא תמונת כל דבר אשר ציווך ה' אלהיך שלא לעשות" ( רש"י ) - האיסור מתייחס לצורות שנזכרו בפסוקים קודמים, כגון (דברים ד טז): "פֶּן תַּשְׁחִתוּן וַעֲשִׂיתֶם לָכֶם פֶּסֶל תְּמוּנַת כָּל סָמֶל, תַּבְנִית זָכָר אוֹֹ נְקֵבָה, תַּבְנִית כָּל בְּהֵמָה אֲשֶׁר בָּאָרֶץ, תַּבְנִית כָּל צִפּוֹר כָּנָף אֲשֶׁר תָּעוּף בַּשָּׁמָיִם",

2. אך כמה מהאחרונים דרשו את הפסוק אחרת: אסור לעשות " פסל שהוא תמונת כל המצוות אשר ציווך ה' אלהיך" - אסור לעשות מהמצוות פסלים! אסור להתייחס למצוות בצורה טכנית, כאל חוקים יבשים ומאובנים שצריך לקיים בלי מחשבה, כי כשמתייחסים אליהן כך, הן הופכות בעצמן לעבודת אלילים! (ע"פ מאיר אוריין, "סנה בוער בקוצק", בשם הרב מנחם מנדל מקוצק) .

לעיון נוסף[עריכה]

מאמרים מאתר ויקיטקסט[עריכה]

מאמרים נוספים - באדיבות גוגל[עריכה]


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2010-09-16.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:לא לעשות מהמצוות פסלים

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/tora/dvrim/dm-04-23