בזכות גמילות חסדים (רומניה)

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מפתחות סיפורי עם בעדות ישראל
כבד את אביך (סוריה) - - כבד אתה ויכבדוך (טוניס) - - המודה למלך והמודה לאלהים (אפגניסטן) - - בזכות גמילות חסדים (רומניה) - - הסנדלר השמח בחלקו (אפגניסטאן) - - בכלוב של זהב (עיראק-בגדד) - - היונה והנמלה (מרוקו) - - השבת אבדה (לוב) - - גאוות העורב על בניו (רומניה)


בזכות גמילות חסדים (רומניה)

במדינה אחת התגורר איש חכם וחוקר שאהב להכיר בני – אדם, ולחקור את טבע הארצות הרבות בהן ביקר. פעם אחת הלך בדרך, ראה עץ תפוח יפה, תמיר וענף, אך הבחין כי עליו יבשים ופירותיו סדוקים. ניסה להתבונן ולהבין מדוע, והנה ראה כי עדת עכברי-שדה מכרסמת בשרשי - העץ ועל הענפים פשטו תולעים המכלות את הפרי.

לקח האיש עשבים שונים, רקח מרקחת, ופיזר אותה בין השרשים, אף מרח את ענפי – העץ. ברחו העכברים והתולעים. שאב העץ בשרשיו דשן מן האדמה, התחילו התפוחים לתפוח עד שנעשו בשלים – תאוה לעיניים. כאשר נוכח החכם כי העץ נותן פריו - המשיך בדרכו על פני ערים וארצות.

הגיע אל שדה אחד, הבחין בציפור פצועה הניצבת על ענף אחד ודם ניגר משתי כנפיה. ריחם על הציפור, עלה על העץ, נטל אותה בידיו, מצא את מקום הפצע, פשפש בתרמילו והוציא תרופה ומרחה על הפצע. נרפאה הצפור ופצחה בקול שיר עליז, ראה החכם כי נרפאה הצפור כליל- פנה והלך לו.

המשיך לנדוד והגיע למדבר רחב ידיים, ובמדבר אין צמח ואין דשא ואין טיפת מים, והוא רעב וצמא וכוחותיו עזבוהו מעמל הדרך. שכב על החול מתעלף.

פתאום - ראה צפרים מרחפות מעליו. נחתה אחת מהן על ידו, נתנה מקורה בפיו, מזגה לתוכו מים חיים, מי-מעיינות זכים. כך עשתה צפור שניה ושלישית, ורביעית... התאושש האיש, צמאונו עבר, ונפשו חייתה. אז הבין כי הציפור עליה ריחם וריפא פצעיה, היא אשר גמלה לו חסד.

החליט החכם לחזור לארצו. בדרכו עבר ע"י עץ התפוח. הציצו אליו תפוחים רעננים מבעד לענפים, וכאילו רמזו לו "אנא, קטוף אותנו, אכול מן הפרי, תשבע נפשך ותברך". קטף החכם כמה תפוחים ואכלם, קטף עוד ושם בתרמילו צידה לדרך וברך את האלוקים על שהצליח דרכו.