שיחת קטגוריה:מנין המצוות

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מיזם מצוה:...[עריכה]

מה אתם אומרים על רעיון כזה דף שיאחד בתוכו את כל הספרים על מצוה מסוימת דוגמא התחלתית מצוה:ספירת העומר. -- תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהט' אייר ה'תשס"ט 12:26, 3 במאי 2009 (IDT)

ראיתי את הדף שעשית עכשיו לספירת העומר ואני חושב שהרעיון טוב מאוד. רק צריך לחשוב על מבנה אחיד ומובן לכותרות הדפים. Dovi 16:14, 3 במאי 2009 (IDT)
לגבי אחידות זה יהיה קצת מסובך, כי כל ספר מגדיר את המצוה קצת אחרת. במאגר הנתונים שלי, שממנו בניתי את הדף ספר המצוות, הקפדתי רק על דבר אחד - ששם המצוה יהיה מנוסח באופן שאם מוסיפים לפניו "המצוה" מקבלים משפט משמעותי, למשל "המצוה לדבוק בה'", "המצוה לא לגנוב נפש מישראל". --אראל סגל 18:01, 3 במאי 2009 (IDT)

כותרת הדף[עריכה]

אין לנו מרחב-שם "מצוה". אולי עדיף בשביל דפים כאלה לקרוא להם בשם רגיל, כגון "מצות ספירת העומר". גם הייתי ממליץ לשים את הרמב"ם ראשון מבין השנים בגלל הקדימות הכרונולוגית. Dovi 16:00, 3 במאי 2009 (IDT)

אני מסכים עם דובי. משהו בסגנון שעשינו את הלכות כיבוד אב ואם. (לא חייב להתחיל במילה "הלכות"). אוֹרי 16:04, 3 במאי 2009 (IDT)
העברתי את זה לקטגוריה:מצות ספירת העומר, כך נוכל לקשר אליו את כל הדפים העוסקים במצוה זו (כמו הרעיון של הפסוקים)
מה אתם אומרים? תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהי' אייר ה'תשס"ט 19:18, 3 במאי 2009 (IDT)
אם זה ארוך מידי, אפשר לשים את "ספר המצוות" וה"חינוך" במגירות, כמו המקראות גדולות בפסוקים. --תו"א
לא נראה לי שצריך קטגוריה לכל מצוה. כבר יש קטגוריות שכוללות בד"כ מצוה אחת או כמה מצוות עם נושא משותף, למשל: קטגוריה:ספירת העומר כוללת רק מצוה אחת, אבל קטגוריה:אכילה מתבואה חדשה כוללת 3 מצוות כמעט זהות שאין טעם לעשות קטגוריה נפרדת לכל אחת. --אראל סגל 21:25, 3 במאי 2009 (IDT)
אולי לא הבינו אותי נכון. אין לי שום התנגדות להכללת ספרי המצוות השונים בדף אחד; זה נראה לי רעיון שימושי, וכן אפשר במגירות. התכוונתי רק לכותרת של הדף ותו לא. Dovi 21:43, 3 במאי 2009 (IDT)
יפה, יש רק חיסרון אחד - שלא יהיו לנו תרי"ג דפי מצוות... אולי אפשר לעשות דף לכל מצוה שיהיה דף רגיל (לא קטגוריה), ובדף הזה יהיה עץ קטגוריות של הנושא הכללי, כמו שעשיתי ב המצוה שלא לאכול לחם מתבואה חדשה. מבחינת תצוגה זה כמעט אותו דבר, רק שאפשר להכליל את הקטגוריה בכל אחת מהמצוות ששייכת לקבוצה. --אראל סגל 06:45, 4 במאי 2009 (IDT)

שמות המצוות[עריכה]

מה שנשאר להחליט הוא על שמות המצוות שיהיו כולם בצורה אחידה. האם לכתוב "המצוה" לכל מצוה כמו שאראל כתב, או "מצות עשה/לא תעשה" או בצורה הקצרה ביותר (שלדעתי קל יותר לחיפוש) כמו שכתבתי אני.

חוו דעתכם! -- תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהי' אייר ה'תשס"ט 09:04, 4 במאי 2009 (IDT)

אחד היתרונות של שם שמתחיל במחרוזת קבועה הוא שאפשר להשתמש בו כדי לבנות מנוע חיפוש, כמו שאורי עשה בחיפוש:משנה (נכון?) --אראל סגל 01:29, 6 במאי 2009 (IDT). בכל מקרה, אפשר להעלות בצורה אחת ולהוסיף אוטומטית הפניות בדפים מהצורה השניה. --אראל סגל 01:29, 6 במאי 2009 (IDT)
אולי צריך להשתמש בשם כמו שהצעת בהתחלה מצוה:... זה עובד גם אם אין מרחב שם כזה. --אראל סגל 04:56, 8 במאי 2009 (IDT)
האמת היא שזה היה מחשבתי מלכתחילה, שקודם כל זה נותן הגדרה לקבוצת דפים אלו, וגם שאם אי פעם יוחלט להוסיף מרחב שם כזה, זה יעבור אוטומטית למרחב. כמו שעשית למשחקים. --תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהי"ד אייר ה'תשס"ט 05:16, 8 במאי 2009 (IDT)

מאגר נתונים[עריכה]

יצרתי מאגר נתונים שאפשר להשתמש בו כדי להעלות אוטומטית את כל דפי המצוות בעזרת בוט ההעלאות. צריך לעבור עליו, ואם זה בסדר, להתחיל להעלות. יש בו הרבה יותר מידע ממה שיש כרגע בתבנית, לא חייבים להשתמש בהכל, אבל ייתכן שנרצה להשתמש בעתיד. --אראל סגל 01:26, 6 במאי 2009 (IDT)

העליתי 30 מצוות ראשונות (לפי סדר החינוך). אנא בדקו (למשל מצוה:לפרות ולרבות, מצוה:לא לאכול מכל דבר שיש בו חמץ בפסח, מצוה:לא לשכוח את מציאות ה', מצוה:לאכול את בשר הפסח בליל פסח. אם זה נראה טוב אעלה את השאר. --אראל סגל 14:42, 17 במאי 2009 (IDT)
יפה מאוד. העיצוב יפה ובכלל מאוד מקצועי. חסר רק קישור לעריכה של הטקסט בספר המצוות ובספר החינוך. דרך אגב, השמות של הספרים בי"ד החזקה שיש לך בטבלה קצת שונים מהשמות שיש כאן באתר. אני אשלח לך באימייל את ההבדלים. אוֹרי 15:42, 17 במאי 2009 (IDT)
תודה (העיצוב הוא של תולדות אדם). --אראל סגל 15:58, 17 במאי 2009 (IDT)
קודם כל תודה רבה לאראל על ההשקעה הגדולה ב"מיזם המצוות", המחמאה הכי גדולה שאפשר לקבל כאן, זה, שאתה מעלה יוזמה מסויימת ואתה רואה שאחרים מתחילים להריץ אותו.
והנה כמה הערות:
  • אם יש לך כבר במאגר שלך את ההפניות לתלמוד, ל"יד החזקה" ושאר ספרי הלכה, כדאי גם לעשות בוט שיכניס את כל המקורות לקטגוריית המצוה.
  • יש לי הפניות ליד החזקה, ושלחתי אותן לאורי שיעלה אותן יחד עם הטקסט. שאר ההפניות עדיין לא שלמות - לתלמוד ולסמ"ג יש לי רק מעט הפניות. --אראל סגל 22:53, 17 במאי 2009 (IDT)
ורוב תודות ל...כולם. --תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהכ"ד אייר ה'תשס"ט 21:31, 17 במאי 2009 (IDT)

קטגוריות כוללות למצוה[עריכה]

  • כדאי שגם ה"קבוצות" של המצוות יהיו עם שם הפתיח "מצוה", כדאי שהקטגוריה שלו תהיה מיוחדת אך ורק לדיני המצוה עם כל הקישורים, לתלמוד, שו"ע ושאר ספרי ההלכה, ושלא יתערבו עם ביאורים ושאר מקורות הקשורים למצוה כמו שעשיתי קטגוריה:מצוה:ברית מילה ושאר הדברים השארתי בקטגוריה:ברית מילה.
  • אני לא בטוח שיש בזה צורך. הדף של מצוה:למול את הילדים כבר כולל קישורים לכל המקורות המתייחסים לדיני המצוה, ואין צורך בדף קטגוריה מיוחד שיכלול את אותם קישורים. לדעתי אפשר להשאיר אותם בקטגוריה:ברית מילה. מה דעתכם? --אראל סגל 09:11, 18 במאי 2009 (IDT)
אני מסכים עם אראל. אוֹרי 08:48, 19 במאי 2009 (IDT)
אם כוונתך - אראל, לקישורים למעלה בתוך המשבצת, הרי הקישורים שם הם רק לרמב"ם ולחינוך בעוד שכדאי שיהיו גם הקישורים לתלמוד, שולחן ערוך ושאר ספרי ההלכה. ואם הכוונה לקישורים למטה תחת הכותרת "קבוצה", הרי הם בנויים על הקטגוריה "מצוה:ברית מילה" ואם יהיו בקטגוריה כללית "ברית מילה" הרי יכול לבוא שם רשימה ארוכה של ביאורים מדרשים וכו' שלדעתי מבלבל את הקורא. תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהכ"ה אייר ה'תשס"ט 10:11, 19 במאי 2009 (IDT)
התכוונתי לקישורים בתוך המשבצת. כשיהיו לנו קישורים לתלמוד ולשאר ספרי ההלכה, נוכל לשלב אותם שם בצורה מסודרת. ראו דוגמה במצוה:להשבית חמץ ושאור מבתינו בערב פסח. --אראל סגל 22:42, 19 במאי 2009 (IDT)
אם כך אין צורך שיהיה על הדף את כל הרשימה של "קבוצת המצוות". מספיק שיהיה קישור של הקטגוריה לקבוצה הכוללת (אולי שיהיה עם הקידומת "קבוצה-") ומשם יראו את כל המצוות של הקבוצה, או אם יש אפשרות טכנית שיראו רק את המצוות הכולולות בקבוצה בלי כל הדפים הנמצאים בקטגוריה.
תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהכ"ו אייר ה'תשס"ט 04:00, 20 במאי 2009 (IDT)
אפשר לעשות את זה עם הרחבה בשם dpl, אבל נראה לי שהיא לא מותקנת אצלנו. דובי, האם ידוע לך מה מצב הבקשה בנושא? --אראל סגל 17:34, 21 במאי 2009 (IDT)
בכל מקרה, זה דבר שאפשר לקבוע בתבנית, הוא לא אמור להשפיע על הטעינה האוטומטית, נכון? --אראל סגל 12:05, 24 במאי 2009 (IDT)
נכון. אפשר להתקדם... תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהא' סיוון ה'תשס"ט 12:25, 24 במאי 2009 (IDT)
אם הבעיה היא רק התצוגה בדפי המצוות, אז אפשר לשים את הדפים "מצוה:..." בשתי קטגוריות - גם הקטגוריה הכללית (למשל קטגוריה:ברית מילה) וגם קטגוריה מיוחדת (למשל קטגוריה:קבוצת מצוות-ברית מילה). הקטגוריה השניה תשמש רק לצורך הצגת קבוצת המצוות בדפי המצוה, ואין צורך להכליל בה את דפי ספר החינוך וספר המצוות כי הם כבר נכללים בתבנית. מה דעתכם? --אראל סגל 06:23, 28 במאי 2009 (IDT)

תם ונשלם (רק הבסיס...)[עריכה]

ראש חודש סיון "היום הזה באו מדבר סיני" וברש"י "בכל יום יהיו בעיניך כחדשים".

ב"ה עוד משהו יפה ב'ארון הספרים היהודי' של 'ויקיטסקט' קם והיה "מיזם המצוות". ואני מודה לה' על חלקי ביזום ובעיצוב וכמובן רוב תודות וברכות לאראל היקר שהעלה את כל המצוות מסווגים וערוכים בקטגוריות. אבל... לא לשכוח! זה רק הבסיס, עכשיו צריך להקליד את "ספר החינוך", ה"סמ"ג" ה"רמב"ן" וכו' (ל"ספר המצות" עדיין מחכים למהדורה המוגהת ב"תורת אמת"). ובעז"ה יש עוד תוכניות ...

ושאלה קטנה: מספר המצוות יצא גדול מן המשוער (כתוצאה ממנין המצוות של כמה "מונים"), השאלה האם כדאי (ויש עוד עכשיו אפשרות טכנית קלה) לעשות קטגוריה נפרדת לכל אחד מה"מונים" כך שיצא לכל אחד רמ"ח מצוות עשה ושס"ה לא תעשה? (זה לא קריטי, זה עניין של תצוגה יפה..).
תּוֹלְדֹת אָדָםשיחה • ה'תשס"ט 20:49, 24 במאי 2009 (IDT)

אכן יפה מאוד. אם כי צריך עדיין לסדר את ויקיטקסט:מיזם המצוות - לא?
לגבי קטגוריה שיראו שיש בה 613 מצוות, יש כבר את הדפים ספר המצוות וספר החינוך. לא מספיק טוב? אוֹרי 09:02, 25 במאי 2009 (IDT)
לגבי קטגוריות - יש בתבנית הרבה מידע שאפשר לנצל, למשל עכשיו אני משתמש בפרמטר "תדירות" כדי להגדיר מצוות התלויות בזמן, באדם וכו' (הקטגוריות עדיין ריקות אבל הן כנראה יתעדכנו אוטומטית בקרוב).
יש עוד הרבה סיווגים תחת קטגוריה:מצוות, וצריך לבדוק איך לשלב אותם. --אראל סגל 09:20, 25 במאי 2009 (IDT)

אני חושב שכדאי לעשות לא יותר מ6-7 קטגוריות מאוד כלליות לסוגי מצוות, ובתוכם תת קטגוריות של סוגים מפורטים יותר. לדוגמא: קטגוריה:מצוות התלויות ביחידים ובתוכו קטגוריות למצוות התלויות בכהן, כהן/גדול, בית דין, מלך וכו'. ולפי זה יהיה אפשר לקשר את מיזם המצוות. תּוֹלְדֹת אָדָםשיחה • ה'תשס"ט 10:16, 25 במאי 2009 (IDT)

מדף השיחה "מצוות"[עריכה]

יש סיבה שהדף הזה (קטגוריה:מצוות) נפרד מהדף קטגוריה:מנין המצוות? --אראל סגלשיחה • ג' באב ה'תשס"ט 08:32, 24 ביולי 2009 (IDT)

אין סיבה. אבל אני רואה שהיתה התחלה של דיון בנושא בדף שיחת קטגוריה:מנין המצוות - אולי נמשיך שם. -- אוֹרי 11:48, 24 ביולי 2009 (IDT)
יש קצת בלגן בקטגוריות יש כל מיני סיווגים כפולים ומכופלים שחוזרים על עצמם בכמה קטגוריות מצוות, מנין המצוות, קבוצות של מצוות וכדומה. אני מקווה קודם לסיים את "ספר החינוך" ו"ספר המצוות" (בינתיים זה בקצב של פרשת השבוע - בערך) ואז נוכל לבדוק מה יש לנו ואיך לסדר את הקטגוריות. --תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהג' אב ה'תשס"ט 12:23, 24 ביולי 2009 (IDT)