שיחת ביאור:משנה פאה פרק ה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אין מגלגלין בטופח[עריכה]

למשנה ג: העדפתי את פירוש הרמב"ם כי הוא מתאים להקשר של משנה ב.

יש להלכה "אין מגלגלין בטופיח" גם פירוש אחר לגמרי: אסור להשקות את שדה החיטה לאחר הקציר. פירוש זה (ראו אלבק וספראי) מסביר "מגלגלים" על סמך גלגל האנטיליה, ששימש להשקיה. הפירוש נשען על הירושלמי שהזכיר את ההלכה הזאת כאן, אבל לא ברור אם הירושלמי עצמו פירש כך את המשנה. יתכן שההלכה על ההשקיה הובאה בירושלמי רק כדי לעמת אותה מול המשנה, בשאלה עד כמה אחראי בעל הבית לעניים ולמתנותיהם. כלומר: המשנה עוסקת בהחלפה בין בעל שדה הטופח לעניים, ובשאלת ההפסד של העניים בגלל התפזרות גרעיני הטופח - והירושלמי קושר אותה למשקה את שדהו כדי שלא יבואו העניים, ובגרימת ההפסד להם עקב כך.

התוספתא מציגה את עניין ההשקיה, בהלכה כא. קשה לדעת אם האיזכור הזה קשור למשנה ג או למשנה ו בפרקנו.

חסרונותיו של הפירוש הם שאינו שומר על רצף הנושאים, כי השאלה של ההפרעה לעניים תופיע רק בסוף משנה ו. ועוד: מדוע מדובר דווקא על השקיה באמצעות אנטיליה, ולא על השקיה סתם, ע"י הצפה וכדומה?

Ahituvrs (שיחה) 11:33, 7 באוקטובר 2013 (IDT)

האם במשנה ב נאמר שמותר לבעל הבית לאסוף את שיבולי הלקט אל הגדיש? לפי הפשט אין כאן היתר לכתחילה, אלא רק דיון מה צריך לעשות אם בדיעבד התערבה שיבולת של לקט בגדיש. וגם אם התערבה שיבולת של טופח בגדיש, לכאורה יש לנהוג באותו אופן. --אראל סגלשיחה • כ"ב באב ה'תשע"ט 08:46, 23 באוגוסט 2019 (IDT)

מעשר שבולת אחת ונותן לו[עריכה]

במשנה ב:

"שבולת של לקט שנתערבה בגדיש - מעשר שבולת אחת ונותן לו."

למי בדיוק הוא נותן? כמובן לעני, אבל לאיזה עני? הרי אסור לבעל השדה לבחור עני מסויים ולתת לו! האם הכוונה לעני שכבר זכה בלקט? אבל בהמשך המשנה נאמר בפירוש שזה "דבר שלא בא ברשותו"! --אראל סגלשיחה • כ"ב באב ה'תשע"ט 08:39, 23 באוגוסט 2019 (IDT)

וכן במשנה ד:

"וכשיחזור לביתו ישלם"

לאיזה עני בדיוק ישלם? אמנם שם אפשר לומר שיתרום את השיבולים שליקט לבית-התמחוי של העיר שליקט בה. אבל במשנה ב נאמר לו בלשון יחיד. --אראל סגלשיחה • כ"ב באב ה'תשע"ט 08:49, 23 באוגוסט 2019 (IDT)

הוספתי כמה מילים לפירוש ואני מקווה שעכשיו הוא מובן יותר: בעל הבית אינו רשאי לאסוף את הלקט עבור עני שאינו נוכח במקום (למשל קרובו של בעל הבית). אבל אם הגיע עני למקום יכול בעל הבית לתת לו את מה שנאסף - גם אם נאסף על ידיו בטעות. Ahituvrs (שיחה) 21:17, 27 באוגוסט 2019 (IDT)
הבנתי, תודה רבה --אראל סגלשיחה • כ"ט באב ה'תשע"ט 08:58, 30 באוגוסט 2019 (IDT)