שיחת ביאור:משנה מעשר שני פרק ב

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תמורה חמורה ממעשר שני?[עריכה]

במשנה ב:

"אם הקל בתרומה החמורה, מקום שהקל בכרשינים ובתלתן,
נקל במעשר שני הקל, מקום שלא הקל בכרשינים ובתלתן?"

לא ברור מדוע היה צריך להזכיר כרשינים ותלתן, הרי במע"ש יש חומרה הרבה יותר גדולה מבתרומה, שמותר לאכלו רק בירושלים! ולא ברור מדוע מלכתחילה עלה על דעתם של חכמים שהתרומה חמורה יותר? --אראל סגלשיחה • כ"ג בחשוון ה'תש"ף 15:12, 21 בנובמבר 2019 (IST)

התרומה נחשבת חמורה יותר כי היא מותרת באכילה רק לכהנים ולבני ביתם, וחומרות הטהרה בה ניכרות יותר. נכון שגם במע"ש יש החמרות, אבל עדיין הוא נחשב קל.Ahituvrs (שיחה) 18:42, 21 בנובמבר 2019 (IST)

השאלה היא, מדוע ר' שמעון הביא, כראיה לדבריו, חומרה צדדית במע"ש - כרשינים ותלתן - ולא ציין את החומרה העיקרית - החובה לאכול בירושלים? לכאורה זו ראיה חזקה יותר. --אראל סגלשיחה • כ"ג בחשוון ה'תש"ף 18:48, 21 בנובמבר 2019 (IST)

אם בלל וחפן[עריכה]

במשנה ה:

"אם בלל וחפן - לפי חשבון"

ובביאור:

"ערבב בכוונה את המטבעות".

לא ברור לי מדוע דווקא ערבב בכוונה? והרי "לפי חשבון" מקל על בעל המעות - יש לו פחות מעות מע"ש ויותר מעות חולין. נראה שאם מקלים עליו כשערבב בכוונה, קל וחומר כשערבב בשוגג. --אראל סגלשיחה • כ"ג בחשוון ה'תש"ף 15:49, 21 בנובמבר 2019 (IST)

הביטוי 'בכוונה' באמת אינו מדוייק, הכוונה היא שהמעות לא התפזרו אלא התערבבו כמו שהם. הדין הוא שאם חפן (לקח חופן מהתערובת, ולא את כולה) - חלק המע"ש בחופן הוא לפי חשבון. אני מתקן את הניסוח בפנים. תודה. Ahituvrs (שיחה) 18:49, 21 בנובמבר 2019 (IST)