שיחה:קיצור שולחן ערוך

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לתורם האנונימי שתרם לכאן את "קיצור שולחן ערוך":

א. קודם כל, תודה רבה! זה תורמה גדולה מאד!

ב. מאד מאד חשוב לציין את המקור לטקסטים, במיוחד לטקסט ארוך וכל כך חשוב כמו הספר הזה. כלומר: מאיפה הטקסט מוקלד? האם עשית בעמצך? (אם כן, יישר כוח עצום!! אני אישית הקלדתי את כל המשניות כאן באופן ידני, ותורמים אחרים בדקו ותיקנו אותם גם ידני, אבל קצש"ע זה דבר הרבה יותר גדול!) או האם לקחת את זה ממישהו אחר שנתן רשות להשתמש בו כאן?

ג. אבל אם המקור הוא מאגר שיש עליו זכויות יוצרים, אסור ע"פ הלכה וע"פ חוק שישאר כאן (ואז צריך לצערי למחוק את הדף). נא להודיע עד מוצ"ש מה המקור של הטקסט. Dovi 18:38, 31 מרץ 2005 (UTC)

מחקתי את הדף מחשש להפרת זכויות יוצרים. במידה ויש מידע נוסף על מקור הטקסט הדיגיטלי, ואם אולי מותר להשתמש בו, נא לציין את זה, ואז אשמח לשחזר את הדף החשוב הזה. Dovi 12:40, 4 אפר' 2005 (UTC)

לדעתי אין שום בעיה לפרסם טקסט שפגו זכויות היוצרים עליו, ולא משנה מהו מקורו הדיגיטלי. לא נראה לי שבעלי מאגר מידע דיגיטלי יכולים לטעון לזכויות יוצרים על טקסט שלא הם חיברו ושאין עליו זכויות יוצרים.
עם כל זאת, אין לשחזר את הדף כמו שהוא. ניתן לשחזר אותו כ"היסטוריה" ולהשתמש בו כבסיס למהדורה שלנו, שחייבת לעבור עריכה מינימלית על פי הסטנדרטים המקובלים, כפי שעשיתי בספרי ארבעה טורים וספר התניא וכפי שאני עומד לעשות כאן. --נבוכדנאצר 21:25, 8 יוני 2005 (UTC)

העתקתי ממקומות מורשים.--ELAD3 18:53, 24 ביולי 2009 (IDT)

מידע על הספר[עריכה]

מעבר לדיון המעניין בזכויות יוצרים הייתי מצפה למצוא כאן מידע אנציקלופדי בקשר לנושא, קרי בקשר לקיצור שולחן ערוך. דברים כגון מי חיבר, מתי, איפה נדפס לראשונה, במה עוסק, על מה מבוסס, מי פוסק לפיו ומי לא, מדוע, ועוד וכדומה. זו פעם ראשונה שחיפשתי משהו בוויקיפדיה ונתקלתי במשהו אחר מאשר בדיוק המידע הכי רלוונטי ובדיוק מה שחיפשתי, או לכל היותר הודעה שעדין אין תוכן לערך המסויים הזה. הוויכוח הפסאודו מלומד אינו מכבד לא את המיתדיינים, ולא את נשוא הדיון - הקיצור שולחן ערוך.

כאן זה ויקיטקסט, לא ויקיפדיה. כאן זה הספר עצמו, לא אודות הספר (ולכן הצעתי אז אפילו להוריד את המשפט הקצר שיש שם). נא לראות המאמר הרלוונטי בוויקיפדיה, ואם אין בו מספיק מידע לדעתך - אתה רשאי להוסיף אותו. Dovi 21:52, 21 פברואר 2006 (UTC)

קיצור שולחן ערוך כמקור לפסיקה[עריכה]

צריך להזהר מאוד להיות נייטרליים בדברים כאלה. יש קודם כל מחלוקת דורי-דורות על הפסיקה מתוך "ספרי פוסקים" וקיצורים למיניהם (כולל השולחן ערוך עצמו). קרוב יותר לענין, למה רק ה"משנה ברורה" וה"חזון איש"? מה עם המתחרה הגדול שלו, ספר "חיי אדם", שהיה מקובל כספר הרבה יותר סמכותי אצל הליטאים? מה עם "ערוך השולחן" ופסקי הרב משה פיינשטיין? מה עם אלה שפוסקים לפי הרב עובדיה יוסף (יש גם "קיצור שולחן ערוך" חדש לפסקיו) או לפי הבן-איש-חי (ראה את הערותיו של הרב מרדכי אליהו על קיצור שולחן ערוך). או בכלל לפי מסורת תימן (יצא לאור לאחרונה "שולחן ערוך המקוצר" זו).

בכלל, נראה לי שזה לא המקום המתאים להערה מהסוג הזה. מה שאולי כן מתאים יותר הוא מאמר בויקיפדיה על קיצור שולחן ערוך, כולל את נושא הסמכות שבו בתור ספר פסיקה. ואז יהיה אפשר לשים קישור עם קצת הסבר לשם.Dovi יוני 27, 2005 11:33 (UTC)

  • נתתי את המשנה ברורה וחזון אי"ש כדוגמאות. אתה רשאי להוסיף פוסקים אחרים כדוגמאות אם נראה לך שיש בכך צורך. -- נבוכדנאצר 28 יוני 2005 03:01 (UTC)
מן הראוי לציין שאת ההערה הוספתי לאחר התייעצות עם הרב שלי ולא על דעת עצמי. -- נבוכדנאצר 1 יולי 2005 15:02 (UTC)

ועדין - מישהו יכול להירתם ולהוסיף את ההגהות (בעיקר משנה ברורה) כמו שיש בהרבה קיצורים?

אתה מוזמן, ובלבד שתעשה את העבודה בעצמך, ולא תגנוב עבודתם של אחרים. -- נחום - שיחה 20:30, 6 באפריל 2009 (IDT)

דרכי הלכה[עריכה]

יש אישור לכתוב את ההלכות של הרב מרדכי אליהו מבנו הרב שמואל אליהו בהודעת SMS כפי שהרב נוהג לעשות. אשמח לראות אנשים שישתתפו בהוספת ביאור דרכי הלכה של הרב מרדכי אליהו.

שאול 12 אוקטובר 2008

קִצּוּר שֻׁלְחָן עָרוּךְ - מְנֻקָּד[עריכה]

הוספתי כאן סימן א מקיצור שולחן ערוך במהדורה מנוקדת. הוספה זו היא לדוגמא ואני מחכה לתגובות (בעיקר מנחום, בעל הזכויות על הקיצור). האם ההוספה במקום הנכון ובצורה הנכונה.
תולדות אדם 02:13 ו טבת תשס"ט (IST)שיחה,

יישר כוח. אגיה את הניקוד בזמן ובמידה שיתאפשר לי. בינתיים, שיניתי את השם לקיצור שולחן ערוך מנוקד - א, כי אני בעד שמות מלאים אם זה לא ארוך מדיי. גם הוספתי לזה קישור בתוכן העניינים, עיין שם. -- נחום - שיחה 06:58, 2 בינואר 2009 (IST)
סיימתי את ההגהה על סימן א'. -- נחום - שיחה 07:53, 2 בינואר 2009 (IST)

למה דף הטיוטה לא מופיע כדף יציב הוא יותר טוב מהדף היציב העכשווי.[עריכה]

--ELAD3 10:55, 2 באוגוסט 2009 (IDT)

סידרתי. -- אוֹרי 11:55, 2 באוגוסט 2009 (IDT)