פרשני ההגדה - מה נשתנה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הגדה של פסח עם פרשנים · קטע זה במהדורה המבוארת

מה נשתנה[עריכה]

מַה נִּשְׁתַּנָה הַלַּיְלָה הַזֶּה מִכָּל הַלֵּילוֹת -

שֶׁבְּכָל הַלֵּילוֹת אָנוּ אוֹכְלִין חָמֵץ וּמַצָּה, הַלַּיְלָה הַזֶּה - כֻּלּוֹ מַצָּה?
שֶׁבְּכָל הַלֵּילוֹת אָנוּ אוֹכְלִין שְׁאָר יְרָקוֹת, - הַלַּיְלָה הַזֶּה מָרוֹר?
שֶׁבְּכָל הַלֵּילוֹת אֵין אָנוּ מַטְבִּילִין אֲפִילוּ פַּעַם אֶחָת, - הַלַּיְלָה הַזֶּה שְׁתֵּי פְעָמִים?
שֶׁבְּכָל הַלֵּילוֹת אָנוּ אוֹכְלִין בֵּין יוֹשְׁבִין וּבֵין מְסֻבִּין, - הַלַּיְלָה הַזֶּה כֻּלָּנוּ מְסֻבִּין?

פירושים[עריכה]

רש"י

[עריכה]


שבכל הלילות וכו' - והלילה הזה כולו מרור. וא"ת [וכי בלילה הזה אין אנו] אוכלין שאר ירקות כגון תבשיל ודבר אחר והכרפס [שאנו מברכין] עליהם בורא פרי האדמה, אלא זה הוא טעמו ופירושו של דבר כל מה שאנו אוכלין בלילה הזה אפילו ירקות מתוקים, חשובים מרור שעשה לנו כד"א וימררו את חייהם בעבודה קשה וגו' ומה שאנו אוכלים בשאר הלילות אפילו מרור הוא מתוק, וסמוך לזה פסוק טוב ארוחת ירק ואהבה שם וגו'. יש גורסין חייבים לטבל וטעות הוא בידם כדאמרינן בפסחים חיובא לדרדקי שהרי הנער שאל כל אלו הדברים [פירוש שהיו גורסין אין אנו חייבים לטבל, חיובא וכו', כן אמרו בערבי פסחים וז"ל אמר רב ספרא אטו חיובא לדרדקי, אלא אמר רב ספרא הכי קתני אין אנו מטבילין וכו' כלומר משום הכירא דתינוקות ע"ש]:


אבודרהם

[עריכה]


מה נשתנה הלילה וכו׳ - גרסינן בפרק ערבי פסחים ת"ר חכם בנו שואלו. ואם לאו אשתו שואלתו ואם לאו הוא שואל אח עצמו ואפילו חכמים הבקיאין בהלכות פסח שואלין זה את זה מה נשתנה.

הכי גרסינן אין אנו מטבלים וכן הוא בסדר רב עמרם. ולא גרסינן אין אנו חייבין לטבל דאמרינן בפרק ערבי פסחים אמר רבא אטו חיובא אדרדקי אלא אמר רבא הכי קתני אין אנו מטבלין. ופירוש אין אנו מטבלין אין אנו אוכלין קודם עיקר סעודתינו ירקות אפילו פעם אחת. הלילה הזה שתי פעמים אחת בכרפס ואחת במרור. כי הטיבול אצל רז"ל היא האכילה כי כל מאכלם היה על ידי טיבול כדאמרינן אבל מטבל הוא במיני תרגימא. השמש מטבל בבני מעים.

שבכל הלילות אנו אוכלין שאר ירקות והלילה הזה מרור - פירוש שבכל הלילות אנו אוכלין שאר ירקות מתוקים והלילה הזה מרור. ואם תאמר וכי בשאר לילות אי אפשר בלא אכילת שאר ירקות אלא ר"ל שבכל הלילות אנו מחזרין אחר שאר ירקות שהן טובות לאכילה ומתוקות יותר ממרור.