משנה תמורה ה רמבם

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נוסח הרמב"ם[עריכה]

(א) כיצד מערימין על הבכור מבכרת שהייתה מעוברת אומר מה שבמעיה של זו אם זכר עולה ילדה זכר יקרב עולה ואם נקבה זבחי שלמים ילדה נקבה תקרב שלמים אם זכר עולה ואם נקבה זבחי שלמים ילדה זכר ונקבה הזכר יקרב עולה והנקבה תקרב שלמים.

(ב) ילדה שני זכרים אחד מהן יקרב עולה והשני יימכר לחייבי עולה ודמיו חולין ילדה שתי נקבות אחת מהן תקרב שלמים והשניה תימכר לחייבי שלמים ודמיה חולין ילדה טומטום ואנדרוגינוס רבן שמעון בן גמליאל אומר אין הקדושה חלה עליהן.

(ג) האומר ולדה של זו עולה והיא שלמים דבריו קיימין היא שלמים וולדה עולה הרי זה ולד שלמים דברי רבי מאיר אמר רבי יוסי אם לכן נתכוון מתחילה הואיל ואי אפשר לקרות שני שמות כאחת דבריו קיימין אם משאמר הרי זו שלמים נמלך ואמר ולדה עולה הרי זה ולד שלמים.

(ד) הרי זו תמורת עולה ותמורת שלמים הרי זו תמורת עולה דברי רבי מאיר אמר רבי יוסי אם לכן נתכוון מתחילה הואיל ואי אפשר לקרות שני שמות כאחת דבריו קיימין אם משאמר תמורת עולה נמלך ואמר תמורת שלמים הרי זו תמורת עולה.

(ה) הרי זו תחת זו חליפת זו הרי זו תמורה הרי זו מחוללת על זו אינה תמורה אם היה קודש בעל מום יוצא לחולין וצריך לעשות דמים.

(ו) הרי זו תחת חטאת תחת עולה לא אמר כלום תחת חטאת זו תחת עולה זו תחת חטאת ותחת עולה שיש לי בתוך הבית ויש לו דבריו קיימין אמר על בהמה טמאה ועל בעלת מום הרי אלו עולה לא אמר כלום הרי אלו לעולה יימכרו ויביא בדמיהן עולות.

הדף הראשי של משנה תמורה ה