משנה אהלות יב רמבם

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נוסח הרמב"ם[עריכה]

(א) נסר שהוא נתון על פי תנור חדש ועודף מכל צדדיו בפותח טפח טומאה תחתיו כלים שעל גביו טהורין טומאה על גביו כלים שתחתיו טהורין ובישן טמא רבי יוחנן בן נורי מטהר נתון על פי שני תנורין טומאה ביניהן הן טמאין רבי יוחנן בן נורי מטהר.

(ב) סרידה שהיא נתונה על פי התנור ומוקף צמיד פתיל טומאה תחתיה או על גבה הכל טמא כנגד אווירו של תנור טהור טומאה כנגד אווירו של תנור כנגדו עד הרקיע טמא.

(ג) נסר שהוא נתון על פי תנור ישן יוצא מזה ומזה טפח אבל לא מן הצדדין טומאה בצד זה כלים שבצד השני טהורין רבי יוסי מטמא הבטח אינו מביא את הטומאה היה בו זיז רבי אליעזר אומר אינו מביא את הטומאה רבי יהושע אומר רואין את הבטח כאילו אינו והזיז העליון מביא את הטומאה.

(ד) סנדל של עריסה שפחתו בתוך הבית אם יש בו פותח טפח הכל טמא ואם לאו מונין בו כדרך שמונין במת.

(ה) קורות הבית והעליה שאין עליהן מעזיבה והן מכוונות טומאה תחת אחת מהן תחתיה טמא בין התחתונה לעליונה ביניהן טמא על גבי העליונה כנגדו עד הרקיע טמא היו העליונות כבין התחתונות טומאה תחת אחת מהן תחת כלן טמא על גביהן כנגדו עד הרקיע טמא.

(ו) קורה שהיא נתונה מכותל לכותל והטומאה תחתיה אם יש בה פותח טפח מביאה את הטומאה תחת כלה ואם לאו טומאה בוקעת ועולה בוקעת ויורדת וכמה יהא בהיקפה ויהא בה פותח טפח בזמן שהיא עגולה היקפה שלשה טפחים ובזמן שהיא מרובעת ארבעה שהמרובע יתר על העגול רביע.

(ז) עמוד שהוא מוטל לאוויר אם יש בו היקף עשרים וארבעה טפחים מביא את הטומאה תחת דופנו ואם לאו טומאה בוקעת ועולה בוקעת ויורדת.

(ח) כזית מן המת מודבק לאסקופה רבי אליעזר מטמא את הבית רבי יהושע מטהר היה נתון תחת האסקופה יידון מחצה למחצה מודבק לשקוף הבית טמא רבי יוסי מטהר היה נתון בתוך הבית הנוגע בשקוף טמא והנוגע באסקופה רבי אליעזר מטמא ורבי יהושע אומר מטפח ולמטן טהור מטפח ולמעלן טמא.

הדף הראשי של משנה אהלות יב