ביאור:תהלים קיב ה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

טוב איש חונן ומלוה, יכלכל דבריו במשפט[עריכה]

אחד המאפיינים של אדם ירא ה' הוא:

(תהלים קיב ה): "טוֹב אִישׁ חוֹנֵן וּמַלְוֶה, יְכַלְכֵּל דְּבָרָיו בְּמִשְׁפָּט".

טוב איש חונן ומלוה = ירא ה' הוא איש טוב, הוא נותן מתנת חינם לנזקקים וגם מלוה לאנשים אחרים (וייתכן שההלוואה עצמה נחשבת ל"מתנת חינם" כי היא בלי ריבית).

יכלכל = מספק מזון וצרכים אחרים;

דבריו = דיבוריו;

במשפט = חוק או מנהג קבוע;

יכלכל דבריו במשפט = ירא ה' מספק מזון וכסף לאנשים אחרים, שהבטיח להם בדבריו מתנת-חינם או הלוואה, כלומר הוא עומד בדיבורו; והוא עושה זאת במשפט, לפי חוק או מנהג קבוע ומסודר שקבע לעצמו, כך שייתן למי שצריך לתת ולא ייתן למי שלא מגיע לו.

פירושים נוספים[עריכה]

רוב הפירושים שמצאתי לפסוק זה אינם מתאימים למשמעות המדוייקת של המילים המופיעות בו:

1. כלכל = סיפק מזון וצרכים אחרים , דבריו = ענייניו ועסקיו האישיים: ירא ה' מספק את הצרכים של עצמו במשפט, במידה ובצמצום. בעוד שלאחרים הוא נותן בחינם או מלוה בלי לעשות חשבונות (רש"י) , " "כי מקמץ לעצמו ומפזר לעניים" " (מצודת דוד) .

  • אולם, לפי זה היה מתאים יותר לכתוב, למשל, "יכלכל ביתו במשפט".
  • זה גם לא מתאים לעיקרון של "ואהבת לרעך כמוך", שלפיו אדם צריך לדאוג לעצמו כמו שהוא דואג לאחרים.

2. כלכל = ניהל וארגן, דבריו = ענייניו ומעשיו: ירא ה' מנהל את ענייניו על-פי הדין והמשפט, שלא לפגוע באף אחד. הוא אוחז בשלוש המידות: חסד (חונן, מתנת חינם), דין (משפט, לא לפגוע בזולת שלא בצדק) ואמת/רחמים (מלוה, נותן על-מנת להחזיר). (ע"פ מלבי"ם) .

  • אולם, פירוש זה אינו מתאים למשמעות המקובלת של הפועל "כלכל", והיה ראוי יותר לכתוב, למשל, "יעשה דבריו במשפט"

3. כלכל = ניהל וארגן, דבריו = דיבוריו : ירא ה' מנהל את דיבוריו על-פי המשפט, שלא להגיד דבר רע (ע"פ דעת מקרא) . הוא טוב במעשים (חונן ומלוה) ורק אחר-כך בדיבורים (יכלכל דבריו במשפט).

  • אולם, לפי פירוש זה היה ראוי יותר לכתוב " ידבר דבריו במשפט". 

4. יכלכל דבריו במשפט = ידבר ביושר ולעניין. האספקה, במובנה המרחבי, היא מאלהים, ובידי האדם - הכלכלה = להכין במידה, לחלק במידה, ולדבר במידה. לפי-כך, יכלכל דבריו במשפט = ידבר ביושר ולעניין (רמי ניר).


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:טוב איש חונן ומלוה, יכלכל דבריו במשפט


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2008-04-17.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/thlim/th-112-05