ביאור:תהלים קיב ג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

הון ועושר בביתו, וצדקתו עומדת לעד[עריכה]

(תהלים קיב א): "הַלְלוּ יָהּ! אַשְׁרֵי אִישׁ יָרֵא אֶת ה', בְּמִצְו‍ֹתָיו חָפֵץ מְאֹד. גִּבּוֹר בָּאָרֶץ יִהְיֶה זַרְעוֹ, דּוֹר יְשָׁרִים יְבֹרָךְ. הוֹן וָעֹשֶׁר בְּבֵיתוֹ, וְצִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד. זָרַח בַּחֹשֶׁךְ אוֹר לַיְשָׁרִים, חַנּוּן וְרַחוּם וְצַדִּיק".

ניתן לפרש את התיאורים בקטע זה בשתי דרכים:

1. תיאור השכר שזוכה לו איש ירא ה': הוא זוכה לצאצאים גיבורים וישרים, הון ועושר בביתו, זכויות שנשמרות לאורך זמן, ואור שזורח לו בחושך.

2. תיאור התכונות והמעשים הטובים של איש ירא ה': הוא מגדל את צאצאיו כך שיהיו טובים וישרים, גם כשיש לו הרבה עושר הוא נשאר צדיק ואינו מתקלקל ("הון ועושר בביתו - וצדקתו עומדת לעד"), הוא מאיר את חייהם של אנשים ישרים אחרים, מתנהג ברחמים ובצדק.

ההבדל בין הון לבין עושר[עריכה]

מלבי"ם פירש ש" "יש הון שאין בו עושר - אם לא ישליטנו האלהים לאכול ממנו" "; אולם דווקא בספר קהלת, בפסוק המדבר על אירוע מסוג זה, נזכר המושג "עושר", (קהלת ו ב): "איש אשר יתן לו האלהים עשר ונכסים וכבוד, ואיננו חסר לנפשו מכל אשר יתאוה, ולא ישליטנו האלהים לאכל ממנו, כי איש נכרי יאכלנו; זה הבל וחלי רע הוא", וכן (קהלת ה יב): "יש רעה חולה ראיתי תחת השמש, עשר שמור לבעליו לרעתו"(ראו הון - מועיל או לא ).


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:הון ועושר בביתו, וצדקתו עומדת לעד


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2005-11-11.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/thlim/th-112-03