ביאור:שמות ה ב

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

שמות ה ב: "וַיֹּאמֶר פַּרְעֹה מִי יְהוָה אֲשֶׁר אֶשְׁמַע בְּקֹלוֹ לְשַׁלַּח אֶת יִשְׂרָאֵל לֹא יָדַעְתִּי אֶת יְהוָה וְגַם אֶת יִשְׂרָאֵל לֹא אֲשַׁלֵּחַ."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:שמות ה ב.


מי הוא אדוני?[עריכה]

משה אהרון אמרו לפרעה: "כֹּה אָמַר יְהוָה, אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל, שַׁלַּח אֶת עַמִּי, וְיָחֹגּוּ לִי בַּמִּדְבָּר" (שמות ה א).
פרעה שואל: "מִי יְהוָה אֲשֶׁר אֶשְׁמַע בְּקֹלוֹ לְשַׁלַּח אֶת יִשְׂרָאֵל: לֹא יָדַעְתִּי אֶת יְהוָה, וְגַם אֶת יִשְׂרָאֵל לֹא אֲשַׁלֵּחַ" (שמות ה ב).
משה ואהרון לא עונים.

למה הם לא ענו? מה יש להם לענות?[עריכה]

האם הם יכולים להגיד לפרעה:

  • (שמות ג יד) "וְאֶרְאֶה" ... אֱלֹהִים מדבר מִתּוֹךְ הַסְּנֶה."
  • (שמות ג יד) "אֶהְיֶה אֲשֶׁר אֶהְיֶה"
  • (שמות ג יד) "אֶהְיֶה שְׁלָחַנִי"
  • (שמות ג טו) "אֱלֹהֵי אֲבֹתֵיכֶם אֱלֹהֵי אַבְרָהָם אֱלֹהֵי יִצְחָק וֵאלֹהֵי יַעֲקֹב, שְׁלָחַנִי"

לא. תשובה כזו היא חסרת משמעות לפרעה. לכן משה ואהרון רק חוזרים על דבריהם "וַיֹּאמְרוּ, אֱלֹהֵי הָעִבְרִים נִקְרָא עָלֵינוּ" (שמות ה ג)

התשובה לפרעה[עריכה]

עשרת המכות הם התשובה לפרעה, לבני ישראל ולילדינו כל חג פסח. הנה זה אלוהי העברים. וכך לאחר מכת בכורות, פרעה אומר: "קוּמוּ צְּאוּ מִתּוֹךְ עַמִּי גַּם אַתֶּם, גַּם בְּנֵי יִשְׂרָאֵל; וּלְכוּ עִבְדוּ אֶת יְהוָה, כְּדַבֶּרְכֶם" (שמות יב לא). עכשו הוא מכיר בגדולתו של אלוהים ואומר "לֵכוּ; וּבֵרַכְתֶּם, גַּם אֹתִי" לפני אלוהיכם (שמות יב לב).


מקורות[עריכה]

נלקח מ- "פסח: מי הוא אלוהים?". אילן סנדובסקי [גרסה אלקטרונית], אתר מאמרים (19/08/2010) http://www.articles.co.il/article.php?id=78307