ביאור:שיעור לכבוד פורים

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.


  • המגילה מתחילה במשתה של 180 יום (חצי שנה). " כשבת המלך אחשורוש..". דברים י"ז: "והיה כשבתו", המפרשים אומרים- 'מיד'. אם מיד אז איך "בשנת שלוש למלכו"? בשנתים הראשונות הוא היה מלך רע, והיו הרבה מרידות , אז הוא לא עשה משתאות אלא היה עסוק בלדכא את המרידות, ולאחר שנתיים,כששלטונו התבסס, הוא עשה משתה.
  • בספרי דברי הימים של פרס כתוב שהמשתאות היו מעורבים. אז למה משתה זה היה נפרד? בד"כ המשתאות היו מעורבים, אך כשהגברים השתכרו הם שילחו את הנשים, ואילו במשתה זה, כאשר הגברים השתכרו לנשים היה משתה משלהן.
  • למלך לא אכפת מאשתו, ולכן אסתר היתה צריכה שהמלך יחשוב שזה ענין אישי שלו, וגרמה לכך שהמן יראה כאילו הוא בוגד במלך יחד עם אסתר. המלך מסתקרן למה אסתר מזמינה גם את המן- ולכן גם נדדה שנתו, כי היה סקרן (רש"י). הוא מבקש ספר זכרונות, כי הוא מרגיש שהוא נתון בסכנה, ומנסה לגרום לאנשים שיספרו לו על בגידת אשתו. הוא מחליט לעשות מעשה טוב בפומבי על מנת שיגלו לו על בגידת אשתו, ולכן שואל את המן מה לעשות באיש אשר המלך חפץ ביקרו. אסתר מזמינה את אחשורוש למשתה הראשון, ושם היא מזמינה אותו למשתה השני. לאחר שהפכה לענין אישי עבור אחשורוש, הוא מאמין לה ופועל לטובתה.

מקורות[עריכה]

שיעור של רחלי וסרמן בחוג נח"ת תל אביב, י' אדר התשס"א

קיצור דרך: tnk1/ktuv/mgilot/estr_rxliw