ביאור:עלמה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.


עלמה[עריכה]

זהו מאמר הגדרה, מאמר שמטרתו להגדיר במדוייק שורש, מילה או ביטוי בלשון המקרא. חלק ממיזם המילון המקראי החופשי.

ויקימילון ערך מילוני בוויקימילון: עלמה

עלמה היא אישה צעירה.

  • (משלי ל יט): "דרך הנשר בשמים, דרך נחש עלי צור, דרך אניה בלב ים, ודרך גבר בעלמה"  - שהגבר הבא עליה אינו משאיר בה עקבות (ראו לא משאירים עקבות ).

בפסוק אחר הביטוי מציין אישה בתולה:

  • (בראשית כד מג): "הנה אנכי נצב על עין המים, והיה העלמה היצאת לשאב ואמרתי אליה השקיני נא מעט מים מכדך..."-

יש לציין שרק בפסוק זה שמוזכרת המילה עלמה מצויין בפרוש שהיא בתולה, בשאר המקומות שנתקלים במילה עלמה אין מוזכר שהיא בתולה ולכן ההשתמשות של הנוצרים בפסוק זה היא לא לטובתם. (ראה משלי ל, יט ארבעה שאינם משאירים סימנים ביניהם העלמה שאיננה בתולה).

אליעזר משתמש פעם במילה נערה ופעם במילה עלמה משמע אלה מילים נרדפות ואין להן קשר לבתולה. כך מובא במילון עיברי שעלומים פרושם ימי הנערות, צעירות, בחרות ועוד...כאשר לאמיתו של דבר ההגדרה של המילה עלמה היא: נערה, אישה צעירה. כך מוגדרת המילה עלמה בקונקורדנציה חדשה של אבן שושן. זאת אומרת שבתנ"ך, נערה נקראת "עלמה" בין אם היא בתולה ובין אם היא איננה בתולה כל עוד היא צעירה. (ראה מקרה דינה שנאנסה שהכתוב קורא לה נערה בטרם נאנסה ונערה לאחר שנאנסה ולא הייתה כבר בתולה).

שורש המילה - "עלם", ו"עלם" בתנ"ך - פירושו בחור צעיר, נער, בין אם היה לו קודם מגע מיני עם אישה ובין אם לאו. לדוגמא: ספר שמואל א, פרק כ, פסוק כב –ואם כה תאמר לעלם הנה החיצים ממך והלאה לך כי שלחך השם. בתנ"ך מאותו שורש "עלם" נגזרת גם מילה "עלומים" – שפירושה ימי הנוער, נעורים. דוגמאות: ספר ישעיה פרק נד, פסוק ד: אל תיראי כי לא תבושי ואל תיכלמי כי לא תחפירי כי בושת עלומייך תשכחי וחרפת אלמנותיך לא תזכרי עוד. וכן בתהילים פרק פט, מו - ספר איוב, פרק כ, יא - ספר איוב פרק לג, כה.

מכל זה עולה בבירור כי השורש "עלם" עניינו גיל צעיר ותו לא. אם ישעיהו הנביא היה רוצה לציין שמדובר בנערה שלא ידעה איש, הוא היה משתמש במילה "בתולה", שזו פירושה. כפי שמצויין עם רבקה וכן רואים זאת בפרוש בפסוקים שלמים בספר דברים פרק כב פסוקים: יג-יט. המדברים על בתולין ובתולת ישראל. וכן בשופטים כא ועוד מקומות רבים בתנ"ך.

נקודה זו היא כל כך ברורה עד כי רוב המלומדים הנוצריים הודו זה מכבר כי עלמה היא אישה צעירה ולאו דווקא בתולה. אפשר להיווכח בכך בברור כאשר רוב התרגומים הנוצריים של התנ"ך לאנגלית מתרגמים "העלמה" בספר ישעיהו ז,יד לא כבתולה (virgin) אלא כאישה צעירה (young woman).

ובפסוק שלישי, השאלה אם מדובר בבתולה או לא נתונה בויכוח בין יהודים לנוצרים:

  • (ישעיהו ז יד): "לכן יתן אדני הוא לכם אות הנה העלמה הרה וילדת בן וקראת שמו עמנו אל"( פירוט )

בשאר הפסוקים ניתן לפרש שהכוונה לאישה כלשהי, בתולה או לא:

  • (שמות ב ח): "ותאמר לה בת פרעה: לכי! ותלך העלמה ותקרא את אם הילד"- אין אנחנו יודעים מה היה מצבה המשפחתי של מרים באותו זמן.
  • (תהלים סח כו): "קדמו שרים אחר נגנים בתוך עלמות תופפות"
  • (שיר השירים א ג): "לריח שמניך טובים, שמן תורק שמך, על כן עלמות אהבוך"( פירוט )
  • (שיר השירים ו ח): "ששים המה מלכות, ושמנים פילגשים, ועלמות אין מספר"

ייתכן שהמילה עלם גזורה מהביטוי עול ימים , כמו עולל ( חגי הופר ) .

יש מקומות שבהם המילה "עלמות" מציינת, אולי, כלי נגינה:

לא ברורה מהותו של כלי נגינה זה.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל (הגהה: עופר לביא) שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2004-01-15.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:עלמה - לא בתולה

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/alma